Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka. ProtectMed. Naukowcy stworzą innowacyjne rozwiązania dla szpitala MSWiA w Białymstoku (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Politechnika Białostocka
Robot dezynfekujący, bezobsługowa rejestracja i mobilny asystent medyczny - to wszystko powstanie w ramach projektu „Protect Med”. Innowacyjne rozwiązania dla białostockiego szpitala MSWiA stworzą naukowcy z Politechniki Białostockiej.

Projekt PROTECT MED ma wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa w czasach koronawirusa. Zakłada on stworzenie trzech technologicznych rozwiązań, które pomogą sprawnie diagnozować pacjentów, jednocześnie chroniąc personel placówki medycznej.

Ten projekt jest odpowiedzią na aktualne potrzeby społeczne. To tym bardziej ważne, że związane z ochroną życia i zdrowia. Będzie to wdrożenie do funkcjonowania szpitala jednoimiennego rozwiązań technicznych projektu naukowców Politechniki Białostockiej

- mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk,rektor Politechniki Białostockiej

Jak przyznaje dyrektor szpitala MSWiA w Białymstoku, placówka nie była przygotowana na pandemię. W krótkim czasie musiała stać się szpitalem zakaźnym. Zmian było więc wiele.

- Naturalną rzeczą było myślenie, co by jeszcze usprawnić - podkreśla dr n. med. Marek Kiluk, z-ca dyrektora ds. lecznictwa SP ZOZ MSWiA w Białymstoku. - Sytuacja i życie przyspieszyło podjęcie decyzji o wprowadzaniu innowacji, które uchronią nasz personel, ale również pozwolą diagnozować pacjentów - dodaje.

Jednym z planowanych rozwiązań jest system MedTAB. Przy jego pomocy pacjenci będą mogli samodzielnie zarejestrować się w szpitalu. W niewielkim pomieszczeniu wypełnią i podpiszą niezbędne formularze w postaci elektronicznej, a także zeskanują swoje dokumenty. System zmierzy ich temperaturę, ciśnienie, wagę a także wzrost pacjenta. Pomieszczenia będą automatycznie dezynfekowane i stale połączone z obsługą szpitala.

– Chcemy umożliwić szybką rejestrację oraz podstawową diagnostykę pacjentów w sposób bezpieczny, łatwy i sprawny, a także dający możliwość bezpośredniego przeniesienia danych do systemu szpitala – podkreśla prof. Maciej Zajkowski z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockie.

Naukowcy z PB na potrzeby szpitala MSWiA rozbudowują stworzonego w 2020 roku RobUV – automatycznego robota, dezynfekującego powierzchnie za pomocą promieniowania UV-C. Tworzą także nowe, mniejsze urządzenie, które będzie samodzielnie sterylizować powietrze.

Kolejną dedykowaną szpitalowi nowością będzie BOBOT 2.0. Ten zdalnie sterowany asystent medyczny umożliwi personelowi szpitalnemu bezpieczny kontakt z chorymi, wykonywanie prostych badań (pomiar pulsu i temperatury ciała pacjentów) i dostarczenie niewielkich przesyłek. Pomoże też pacjentom zadzwonić do bliskich, na nawet przeczyta bajkę lub wyświetli film.

To jest odpowiedź na potrzeby szpitala, który nie był przystosowany do pełnienia funkcji szpitala zakaźnego. Który musiał się nagle zmierzyć z różnymi trudnościami, zagrożeniami, niedoborami personalnymi

– podkreśla kierownik projektu, dr hab. n. med. Beata Wojszel ze szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Białymstoku.

Innowacyjne rozwiązania mają być gotowe jeszcze w tym roku. Projekt uzyskał od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 8,9 milionów złotych wsparcia.

Koronawirus w Podlaskiem. RAPORT z 30.01.2021. 251 nowych zakażeń koronawirusem i 14 zgonów. W Polsce 5 864 zakażeń i 303 zgony

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny