Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka pokieruje współpracą nauki z biznesem w regionie (zdjęcia)

Opr. Andrzej Matys
Zacieśnianie współpracy naukowców i przedsiębiorców. Podniesienie konkurencyjności podlaskich firm i komercjalizowanie uczelnianych pomysłów. To główne cele projektu, który poprowadzi Politechnika Białostocka wraz z białostockimi uczelniami i instytucjami.

Pilotażowy projekt dotyczący rozwoju współpracy B+R między biznesem i uczelniami obejmie trzy główne zadania: komercjalizację uczelnianych projektów, stworzenie platformy usług dla biznesu i organizację wydarzeń do wymiany doświadczeń.

– Projekt ma wspierać i systematyzować wspólne działania uczelni z biznesem. Aby współpraca z biznesem była jeszcze bardziej efektywna, potrzeba stworzenia systemowych ram tych współpracy. Oferty prezentującej nasz potencjał naukowo-badawczy, w tym również katalog umiejętności, a także istnieje potrzeba budowania integralności uczelni ze środowiskiem społeczno-gospodarczym – mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.

Czytaj również: Politechnika Białostocka otrzyma ponad 750 tys. euro w programie Erasmus+

W ramach projektu, Instytut Innowacji i Technologii PB zatrudni brokerów innowacyjności, którzy przeanalizują potencjał 20 pomysłów biznesowych z Politechniki, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu w Białymstoku.

– Szanse na komercjalizację wyników prac badawczych, które nigdy na etapie tworzenia nie były konsultowane z rynkiem wynoszą pięć procent. Takie systemowe wsparcie i takie konsorcjum, w którym mamy bardzo szerokie kompetencje przemysłowe i łączenie nauki z biznesem powodują, że szanse rosną do 95 procent – przypomina Tomasz Stypułkowski, Prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej.

[b]Czytaj również: Politechnika Białostocka otrzymała ogólnopolskie wyróżnienie. Przewodnik "Podróże po drewnianym Podlasiu" Projektem Roku (zdjęcia)
[/b]
Eksperci wyłonią 10 projektów, które otrzymają dofinansowanie na realizację, dwa z nich zostaną wdrożone. Mają dotyczyć m.in. przemysłu rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy ekoinnowacji.

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, Klaster Obróbki Metali i Fundacja Regionalny Ekosystem Innowacji przygotują cztery Demo Days. Będą to tzw. randki biznesowe, podczas których naukowcy, inwestorzy i przedsiębiorcy opowiedzą o swoich pomysłach i oczekiwaniach.

W ciągu roku powstanie też platforma usług dla biznesu. Będzie zawierała m.in. listę sprzętu i aparatury badawczej, wykaz specjalistów, i tematykę badań prowadzonych w regionie, które mogą zainteresować przedsiębiorców.

Czytaj również: Politechnika Białostocka poprowadzi projekt zwiększający konkurencyjność firm. Zarząd województwa przyznał 2,5 mln

Koszt projektu sięga 2,7 mln zł, z czego 2,5 mln zł to unijne wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny