Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka podpisała porozumienie o współpracy ze spółką Enea Ciepło (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Gabriela Kościuk/Politechnika Białostocka
Staże i praktyki dla studentów i absolwentów oraz wspólne poszukiwanie rozwiązań służących zwiększeniu efektywności energetycznej produkcji, dystrybucji oraz wykorzystania energii elektrycznej i ciepła - to główne założenia współpracy Politechniki Białostockiej i Enei Ciepło. Uczelnia zawarła porozumienie ze spółką wchodzącą w skład jednego z największych koncernów energetycznych w Polsce.

W piątek (29.10) Politechnika Białostocka zawarła porozumienie o współpracy z Enea Ciepło sp. z o.o. Pozwoli ono na wykorzystanie wiedzy naukowców do stworzenia innowacyjnych rozwiązań służących zwiększeniu efektywności energetycznej produkcji, dystrybucji oraz wykorzystania energii elektrycznej i ciepła w systemach Enea Ciepło. Studenci będą mieli natomiast szansę na praktyki i staże.

- To ważne, że Enea Ciepło docenia innowacyjność naszych naukowców i chce korzystać z eksperckiego wsparcia uczelni – mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej. – Współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym jest obecna właściwie we wszystkich sferach działania uczelni. Kształcenie inżynierów winno się odbywać przy aktywnym udziale pracodawców. W naszych działaniach naukowych skupiamy się na konsekwentnym rozwijaniu obszarów badawczych w relacji z gospodarką. Jestem przekonana, że Enea Ciepło będzie partnerem uczelni we wszystkich jej misjach.

Enea Ciepło podpisała umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na prace badawczo-rozwojowe dotyczące możliwości wykorzystania zielonego wodoru w ciepłownictwie. W przyszłości spółka chce też zająć się produkcją chłodu.

- Dostarczamy ciepło do 75 proc. miasta, dostarczamy parę, oprócz tego jesteśmy też dużym producentem energii, w większości zielonej – mówi Cezary Ołdakowski, prezes Zarządu Enea Ciepło sp. z o.o..- Możemy współpracować z kilkoma wydziałami Politechniki Białostockiej. Nowy Zielony Ład wymusza na nas zmianę technologii, poszukiwanie nowych źródeł energii. Tylko współpraca ze sferą nauki pozwoli nam takie źródła znaleźć i nadal funkcjonować, ogrzewać miasto, produkować prąd i służyć naszym mieszkańcom. Bardzo zależy nam na odświeżeniu kadry korzystając z absolwentów Politechniki Białostockiej. Cieszę się, że Politechnika planuje nowy kierunek – energetyka cieplna. Myślę, że pól współpracy jest bardzo dużo. Myślę, ze wspólnie zrealizujemy ideę, by uczelnie kształciły studentów zgodnie z potrzebami przemysłu.

Porozumienie ze spółką otwiera kolejne możliwości rozwoju – zarówno dla studentów, jak i kadry naukowej Uczelni. Ze strony Politechniki z Eneą współpracować będą przedstawiciele Katedry Ciepłownictwa, Ogrzewnictwa i Wentylacji z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, którzy reprezentują dyscyplinę inżynieria środowiska. Do współpracy będą zapraszani również eksperci z Wydziału Mechanicznego i Wydziału Elektrycznego.

- Planujemy współpracę dydaktyczną – staże dla studentów. Politechnika kładzie bardzo duży nacisk aby rozwijać kompetencje, które są przydatne na rynku pracy. Tylko we współpracy z przedsiębiorstwami, ucząc się tego, co realnie jest potrzebne, jest to możliwe. Planujemy wspólne prace dyplomowe odpowiadające na potrzeby dzisiejszego świata i doktoraty wdrożeniowe, które przyczynią się do rozwoju naukowego kadry. Chcemy jak najlepiej wykorzystać potencjał Politechniki Białostockiej dla rozwoju społeczno-gospodarczego naszego regionu, a co się z tym wiąże, kraju – podkreśla prof. Dorota Anna Krawczyk, prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Białostockiej.

Enea Ciepło wchodzi w skład Grupy Enea – jednego z największych koncernów energetycznych w Polsce, współodpowiedzialnego za bezpieczeństwo energetyczne kraju. Białostocka spółka jest centrum kompetencyjnym w dziedzinie ciepłownictwa i w Grupie Enea zajmuje się projektami związanymi z segmentem ciepła. Enea Ciepło jest przedsiębiorstwem multipaliwowym oznacza to, że spółka wytwarza ciepło w oparciu o węgiel, biomasę i gaz. Tym samym swoimi działaniami wpisuje się w politykę energetyczną kraju, realizując założenia tzw. miksu energetycznego, który zakłada procentowe zmniejszenie udziału węgla kamiennego i brunatnego. Spółka posiada znak jakości „NO SMOG” uzyskany w procesie certyfikacji w ramach Programu Promocji Ciepła Systemowego, zainicjowanego przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie. Instalacje Enei Ciepło produkują ciepło w sposób o wiele bardziej ekologiczny i przyjazny dla środowiska, niż przydomowe kotłownie węglowe, a wykorzystanie ciepła systemowego jest jednym ze sposobów na walkę ze smogiem.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny