Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka opracowała innowacyjny projekt śruby szybkozłącznej

Anna Kopeć
Student Michał Urbanowicz (na zdjęciu z prawej) i jego promotor dr inż. Wiesław Urban chcą opatentować swój wynalazek. Pokazują wniosek, który  złożyli w polskim urzędzie patentowym.
Student Michał Urbanowicz (na zdjęciu z prawej) i jego promotor dr inż. Wiesław Urban chcą opatentować swój wynalazek. Pokazują wniosek, który złożyli w polskim urzędzie patentowym. Andrzej Zgiet
Niezwykły wynalazek duetu z Politechniki Białostockiej. Wnętrze niepozornej, z wyglądu niczym niewyróżniającej się śrubki może kryć wiele tajemnic, a przede wszystkim przyspieszyć proces niemal każdej produkcji. Takie nietypowe złącze, pierwsze i jak dotąd jedyne na świecie, wymyślili student Michał Urbanowicz i jego promotor Wiesław Urban.

Studenci i pracownicy Politechniki Białostockiej już niejednokrotnie zadziwiali swoją kreatywnością tworząc różne projekty i wynalazki. Tym razem Michał Urbanowicz student IV roku zarządzania i inżynierii produkcji na wydziale zarządzania i jego wykładowca dr inż. Wiesław Urban opracowali innowacyjny projekt śruby szybkozłącznej.

- Może nie jest to wynalazek na miarę boskiej cząstki czy nowego układu scalonego, ale może być wstępem do rewolucji przemysłowej - nie ma wątpliwości dr inż. Romuald Ziółkowski, prodziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej. - Wiemy już, że takiego złącza nie ma ani w Europie, ani na kontynentach amerykańskich.

Innowacyjna śruba nie różni się wyglądem od tradycyjnej. Nowość kryje się we wnętrzu - w gwincie znajdują się takie mechanizmy, które po włożeniu do otworu automatycznie się rozprężają.

- Zamiast mozolnego i czasochłonnego wkręcania, wystarczy jedno przekręcenie kluczem, by ją docisnąć - mówi Michał Urbanowicz. - To jest wymierna oszczędność czasu.

- Nie od dziś wiadomo, że potrzeba jest matką wynalazku - dodaje Wiesław Urban.

Student i jego promotor wspólnie z rzecznikiem patentowym uczelni Pawłem Miniukiem opracowali dokumentację techniczną, a wniosek dotyczący konstrukcji śruby został zgłoszony do ochrony do Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej. Na odpowiedź trzeba będzie poczekać nawet rok.

Wynalazcy z Politechniki wierzą, że ich śruba znajdzie zastosowanie w przemyśle.
Ale na razie Michał Urbanowicz ma inne wyzwanie - w najbliższy wtorek broni swoją pracę inżynierską.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny