Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka. Nowy łazik marsjański powstanie w Białymstoku

Marta Gawina [email protected] tel. 85 748 95 13
W najbliższym czasie Hyperion będzie już składany – zapewniają studenci. Na zdjęciu od lewej: Piotr Ciura, Jakub Maliszewski, Michał Grześ, Jacek Wojdyła, Lech Ariel.
W najbliższym czasie Hyperion będzie już składany – zapewniają studenci. Na zdjęciu od lewej: Piotr Ciura, Jakub Maliszewski, Michał Grześ, Jacek Wojdyła, Lech Ariel. Andrzej Zgiet
Była Magma, jest Hyperion. Studenci Politechniki Białostockiej znów konstruują robota, który w maju weźmie udział w zawodach łazików marsjańskich na pustyni w stanie Utah w USA. Już raz białostoczanie konkurs wygrali.

366 tys. zł

366 tys. zł

taką dotację z ministerstwa zdobyli białostoccy studenci

Praca nad łazikiem jest już bardzo zaawansowana. Poświęcamy na to całe dnie. W przyszłym tygodniu będziemy składać robota, potem rozpoczną się testy, pewnie gdzieś pod Białymstokiem - mówi koordynator białostockiej drużyny Piotr Ciura, który rozpoczął studia doktoranckie na Politechnice Białostockiej.

Dwa lata temu, razem z czterema kolegami wygrał międzynarodowe zawody łazików marsjańskich University Rover Challenge w USA. Skonstruowana przez nich Magma na pustyni w stanie Utah nie miała sobie równych. Teraz jest szansa na powtórzenie tego sukcesu. Powstała nowa ośmioosobowa drużyna, której koordynatorem został Piotr Ciura. Reszta to studenci wydziału mechanicznego, którzy w zawodach wezmą udział po raz pierwszy. To Jakub Maliszewski, Michał Grześ, Jacek Wojdyła, Lech Ariel, Robert Bałdyga, Tadeusz Klisz oraz Łukasz Matysiewicz.

- Formalnie każdy ma swoje zadanie do wykonania. Ja jestem drugim programistą, choć jak trzeba, to robi się wszystko, nawet wierci dziury - podkreśla Jakub Maliszewski.

Konstruowany przez studentów robot nosi nazwę Hyperion. Od Magmy różni go praktycznie wszystko: materiały, napędy, kształt. - Jedyna wspólna cecha to sześć kół. Wzorujemy się tylko na sukcesie - dodaje Jacek Wojdyła.

- Opony sprowadziliśmy ze Stanów Zjednoczonych. Są na tyle lekkie i duże, by sprostać naszym wymaganiom. W Polsce takich nie ma - podkreśla Piotr Ciura.

Na przygotowanie się do zawodów białostockiej drużynie udało się zdobyć dotację z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - ponad 300 tys. zł. - Wspiera nas też uczelnia - podkreślają studenci.

Zawody w USA będą trwały od 30 maja do 1 czerwca. Podobnie jak w poprzednich edycjach, zostaną rozegrane w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah. Są już określone zadania do wykonania przez łaziki. To szukanie i ratowanie kosmonauty, wyszukiwanie form życia, jazda w trudnym terenie. Będzie też prezentacja. Z Polski do USA wyjadą prawdopodobnie trzy drużyny. Będą też studenci m.in. z USA i Kanady, których wspiera NASA, a także po raz pierwszy drużyna z Indii.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny