Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka. Naukowcy zdobyli patent na urządzenie do rotacyjnych ćwiczeń stawu skokowego (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Gabriela Kościuk/Politechnika Białostocka
Zespół podlaskich naukowców opracował nowe urządzenie. Pomoże ono ćwiczyć podatny na kontuzje staw skokowy.

Kiedy jesteśmy aktywni, chętnie biegamy, bierzemy udział w grach zespołowych, czy nawet tańczymy – może dojść do kontuzji stawu skokowego.

– Jest on odpowiedzialny za mechanikę chodu, biomechanikę biegu, oraz za aktywne przemieszczanie się w różnych warunkach na różnych powierzchniach i w różnych okolicznościach zmuszających nasz organizm do przemieszczania się – podkreśla prof. dr hab. n. med. Robert Latosiewicz.

Dr Latosiewicz wraz z dr n. med. inż. Jolantą Grażyną Zuzdą z Katedry Marketingu i Turystyki Wydziału Inżynierii Zarządzania PB, dr inż. Piotrem Borkowskim z Instytutu Inżynierii Biomedycznej i Instytutem Innowacji i Technologii PB zdobyli patent na wynalazek „Urządzenie do rotacyjnych ćwiczeń stawu skokowego”.

– Żeby zapobiegać uszkodzeniom stawu skokowego, czy choćby bólom stóp należy wzmacniać mięśnie, poprawiać mobilność w stawie z wykorzystaniem na przykład programu ćwiczeń rotacyjnych – mówi dr Zuzda.

Chroniony patentem wynalazek umożliwia także wykonanie ruchów odwodzenia i przywodzenia stopy oraz supinacji i pronacji.
Supinacja to inaczej rotacja zewnętrzna, czyli odwracanie kończyny na zewnątrz w stosunku do jej osi. Pronacja to rotacja wewnętrzna, czyli odwrócenie kończyny do wewnątrz w stosunku do jej osi. Dzięki urządzeniu możemy też wykonywać stretching statyczny, czyli utrzymać stopę w określonej pozycji do 50 sekund.

Prototypowe urządzenie do ćwiczeń stawu skokowego składa się z modułu do ćwiczeń rotacyjnych oraz ramienia wspomagającego.

– Zadaniem ramienia wspomagającego jest pomoc osobie ćwiczącej w procesie rehabilitacji bądź też pomaganie takiej osobie przez rehabilitanta – wyjaśnia przeznaczenie elementu urządzenia dr inż. Piotr Borkowski.

Urządzenie do autoterapii stawu skokowego mogą wykorzystywać osoby w każdym wieku.

– Terapia ruchowa z wykorzystaniem urządzenia do rehabilitacji stawu skokowego jest kluczowa do osiągnięcia optymalnego zakresu ruchu w stawie, jego bezbolesnego funkcjonowania, aktywizacji mięśni, poprawy krążenia, oraz odżywienia i przyśpieszenia regeneracji tkanek stawowych – zapewnia dr Zuzda.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny