MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka ma trzech nowych profesorów. To Joanna Ejdys, Katarzyna Ignatowicz i Jarosław Perszko [ZDJĘCIA]

td
Grono akademickie Politechniki Białostockiej powiększyło się o trzech nowych profesorów.

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nadał tytuł profesorski dr hab. inż. Joannie Ejdys, dr hab. Jarosławowi Perszko oraz dr hab. Katarzynie Ignatowicz.

Joanna Ejdys uzyskała tytuł profesora nauk społecznych. Postępowanie o nadanie stopnia profesora zostało przeprowadzone przez Radę Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Joanna Ejdys pracowała nad problematyką zaufania do technologii w e-administracji. Warto dodać, że obecnie jako prorektor ds. rozwoju odpowiada na Politechnice Białostockiej za wdrożenie elektronicznego zarządzania dokumentacją.

Prof. Ejdys zajmowała się modelami doskonalenia znormalizowanych systemów zarządzania opartych na wiedzy - na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu zdobyła stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki o zarządzaniu. Doktorat (dr nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia) obroniła na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Jest absolwentką Politechniki Białostockiej, gdzie na Wydziale Budownictwa I Inżynierii Środowiska zdobyła tytuł magistra za pracę "Prawno-ekonomiczne aspekty redukcji emisji gazów szklarniowych".

Joanna Ejdys kierowała wieloma międzynarodowymi projektami naukowymi, przygotowała szereg ekspertyz dotyczących współpracy uczelni z otoczeniem, doradza także w gremiach społeczno-gospodarczych. Związana jest z Wydziałem Inżynierii Zarządzania PB, gdzie pełniła funkcje prodziekana ds. nauki, a później dziekana. Obecnie kieruje programem MBA Executive na WIZ PB.

Prezydent RP nadał stopień profesora sztuki dr hab. Jarosławowi Perszko. To uznany artysta - rzeźbiarz, performer, autor obiektów intermedialnych, twórca scenografii dla filmu, teatru dramatycznego i lalkowego, a także aktywny działacz kulturalny. Postępowanie toczyło się przed Radą Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Jarosław Perszko ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu pełnił funkcję asystenta prof. Adolfa Ryszki w Zakładzie Rzeźby.

Od 1997 roku pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Przez wiele lat kierował Katedrą Architektury Wnętrz, od 2016 jest prorektorem ds. studenckich Politechniki Białostockiej. Prowadzi zajęcia z rzeźby, modelowania i działań przestrzennych na Wydziale Architektury. Współpracuje także z Wydziałem Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Od wczesnych lat 90. artysta nieprzerwanie prowadzi swoją pracownię w Hajnówce. Jego sztuka ma swoje korzenie nie tylko w specyfice medium rzeźbiarskiego, ale i w miejscu pochodzenia artysty - podlaski/puszczański krajobraz ukształtował jego rozumienie sztuki w równym stopniu co edukacja artystyczna.

Wystawy indywidualne i grupowe Jarosława Perszko prezentowane były w czołowych instytucjach kulturalnych w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu oraz w kolekcjach prywatnych we Francji, Szwecji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i w Polsce. W ubiegłym roku prof. Perszko wyróżniony został Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Nowi profesorowie w Białymstoku. Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje (zdjęcia)

Trzecią osobą z belwederską profesurą jest Katarzyna Ignatowicz (tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych). Postępowanie o nadanie stopnia profesora zostało przeprowadzone przez Radę Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej.

Katarzyna Ignatowicz na Politechnice Białostockiej uzyskała tytuł magistra inżyniera w specjalności urządzenia i instalacje sanitarne. Stopień naukowy doktora habilitowanego zdobyła w 2013 roku na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Prof. Katarzyna Ignatowicz jest autorem i współautorem ponad 130 referatów, rozdziałów w monografiach oraz publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych. Kierowała realizacją dwóch projektów badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki.

Prof. Ignatowicz aktywnie prowadzi badania, realizuje projekty zakończone zgłoszeniami patentowymi i wdrożeniami związane z problematyką gospodarki ściekowej i odpadowej na terenach rolniczo-przemysłowych. Zasada użyteczności zawsze stanowiła główny motywator realizowanych przez nią prac badawczo-rozwojowych.

Za swoją działalność naukowo-badawczą, dydaktyczną i organizacyjną prof. Katarzyna Ignatowicz była wielokrotnie nagradzana oraz odznaczona.

Uroczyste otwarcie auli wydziału informatyki PB odbyło się w środę

Białystok. Politechnika Białostocka ma nowoczesną aulę. Kosz...

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny