Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka. Łazik i samoloty promują uczelnię i miasto

Redakcja
Tydzień temu Kraków, teraz Zielona Góra. Łaziki marsjańskie i samoloty skonstruowane przez studentów Politechniki Białostockiej podróżują po Polsce, promuje uczelnię i miasto.

W dniach 19-20 czerwca Next prezentował się w Krakowie podczas „Droniady” i „Parady Robotów”. To elementy konferencji „5 żywiołów” organizowanej przez fundację: Instytut MikroMakro. To wydarzenie co roku przyciąga do Krakowa entuzjastów robotyki oraz bezzałogowych obiektów latających. Bowiem do stolicy Małopolski wybrali się nie tylko konstruktorzy łazika marsjańskiego, ale i mgr inż. Daniel Ołdziej - samoloty, którymi się zajmuje, wzbudzały duże zainteresowanie.

Zmagania konkursowe rozpoczęły się w piątek 19 czerwca. Przedstawiciele drużyn z różnych części Polski przygotowali prezentację konkursową dotyczącą metod pobierania próbek do dalszych analiz przy pomocy zdalnie sterowanych platform mobilnych. Po panelu konkursowym nadszedł czas na testy i próbne loty dronów i samolotów. Następny dzień mimo nieprzychylnej aury przyciągnął na płytę lotniska w Pyrzycach wielu obserwatorów. Drużyny prezentowały możliwości swoich konstrukcji. Łazik marsjański pokazał na co go stać podczas drugiej-praktycznej sesji konkursowej. Pobierał z płyty lotniska próbkę i przekazał ją do dłoni prowadzącego pokazy.

b

Następnie drużyny przeniosły się do hangarów Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie odbyła się „Parada robotów”. Zaprezentowano tam wiele ciekawych konstrukcji, między innymi robota społecznego czy roboty saperskie. Next był oblegany przez zwiedzających a członkowie drużyny zasypywani pytaniami. W konkursie o statuetkę szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Politechnika Białostocka zajęła piąte miejsce.

W ostatni weekend ( 26-28 czerwca 2015 r.) przedstawiciele Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Elektrycznego zaprezentowali swoje osiągnięcia z dziedziny robotów mobilnych na Dniach Województwa Lubuskiego. Miejscem prezentacji był rynek główny Zielonej Góry, na którym Politechnika Białostocka miała swoje stoisko. Nasza drużyna w składzie: dr inż. Wojciech Walendziuk (WE), Maciej Rećko (WM) i Kamil Antoniuk (WE) wykonywała loty śmigłowcem wielowirnikowym oraz prezentowała osiągnięcia Politechniki związane z łazikami marsjańskimi. Dodatkowo uczestniczyliśmy w pokazie możliwości praktycznego wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych w ochronie środowiska i ochronie przeciwpowodziowej.

b

W trakcie tego wydarzenia drużyna PB filmowała z powietrza wały przeciwpowodziowe w okolicy miejscowości Cigacice. Wybrane zespoły wykonywały inwentaryzację terenu portu za pomocą zdjęć fotogrametrycznych, tj. takich, które umożliwiają odtworzenie topografii terenu w przestrzeni trójwymiarowej. Inne dokonywały inspekcji wizyjnej konstrukcji mostu, a kolejne prezentowały możliwości wykorzystania kamer termowizyjnych w detekcji źródeł ciepła i analizie wilgotności gruntów.

Warto podkreślić, że celem zielonogórskiego festiwalu robotów było przekazanie publiczności podstawowych informacji z dziedziny robotyki oraz bezzałogowych statków powietrznych, wskazanie innowacji w dziedzinie tworzenia nowych konstrukcji oraz metod pokojowego wykorzystania dronów. Dzieci natomiast miały możliwość uczestniczenia w warsztatach pod nazwą "Bajki robotów" i prezentacjach możliwości technicznych naszego łazika marsjańskiego, który przemierzał pobliskie deptaki wręczając informatory o naszej uczelni i mieście Białystok. Warto dodać, że pierwszy raz w Zielonej Górze, roboty (także z Białegostoku) przechadzały się po starówce. Wyjazd studentów i pracowników Politechniki Białostockiej do Krakowa i Zielonej Góry współfinansowany był z budżetu prezydenta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny