MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka. Konkurs architektoniczny na projekt strefy coworkingowej rozstrzygnięty. Zobacz projekty i zwycięzców

OPRAC.: PL>an
Konkurs na PB
Konkurs na PB Piotr Awramiuk / Politechnika Białostocka
Karolina Kuźma, studentka II semestru studiów II stopnia na kierunku architektura wnętrz na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, zajęła I miejsce i zdobyła Nagrodę Publiczności w konkursie na projekt strefy coworkingowej w Bibliotece Politechniki Białostockiej. Łącznie wygrała 3 tys. zł.

Konkurs architektoniczny w Politechnice Białostockiej

Konkurs na projekt strefy coworkingowej został ogłoszony przez Bibliotekę Politechniki Białostockiej. Adresowany był do studentów Wydziału Architektury, którzy w roku akademickim 2021/2022 przygotowali projekty w ramach przedmiotu „Projektowanie architektury wnętrz” prowadzonego pod kierunkiem dr hab. Tatiany Misijuk, prof. PB i dr inż. arch. Agnieszki Januszkiewicz.

– To był trudny temat dlatego, że choć jest to przestrzeń rzeczywista, z którą studenci mają kontakt, kadra biblioteczna przedstawiła nam program użytkowy, który należało zrealizować, podporządkować się konkretnym założeniom – wyjaśnia dr hab. Tatiana Misijuk, prof. PB. – Każdy ze studentów motywując się własnymi potrzebami czy doświadczeniem zaprojektował przestrzeń i do pracy i do nauki. (...) Każdy operował inną formą, inną kolorystyką, ale należało się dopasować do stylistyki całego obiektu oraz mebli systemowych. W projektach konkursowych kolejność funkcji, rozwiązanie każdej z funkcji, dobór środków plastycznych, formalnych, materiałowych jest różnorodny.

Do konkursu zakwalifikowano 15 prac, których autorzy spełnili warunki regulaminu. Do 18 grudnia trwało głosowanie pracowników, doktorantów i studentów, którzy korzystają z uczelnianej poczty elektronicznej. Z jednego konta można było oddać jeden głos.

– Zaprosiliśmy studentów do nowego spojrzenia na czytelnię czasopism i czytelnię zbiorów elektronicznych – wyjaśnia Elżbieta Kierejczuk, Dyrektor Biblioteki Politechniki Białostockiej. – Chcieliśmy, aby studenci przedstawili swoje nowatorskie wizje aranżacji przestrzeni bibliotecznej.

Zobacz także: East Design Days 2022. Na Politechnice Białostockiej architektura spotyka się z nauką, sztuką i biznesem

Karolina Kuźma najlepsza

Kapituła konkursowa zdecydowała o przyznaniu I miejsca Karolinie Kuźmie, studentce II semestru studiów II stopnia na kierunku architektura wnętrz na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.

– Wszystkie projekty były bardzo dobre i kompetentne – mówi dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB, Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, Przedstawiciel Komisji Konkursowej. – Chcieliśmy wybrać pracę, która powinna spełniać wszelkie normatywy i wypełniać funkcjonalne życzenia inwestora, ale wiem, że studenci projektują dla siebie wiedzą dużo lepiej niż my, czego potrzebują. Wyważenie tych co nie co sprzecznych wymagań nie było łatwe. Realizacja zwycięskiego projektu spowoduje, że Politechnika Białostocka będzie miała jedną z lepszych stref coworkingowych w Polsce wśród uczelni wyższych. Udało wam się nie tylko ułatwienie, ale też uprzyjemnienie pracy w bibliotece!

Zobacz jak przebiegała gala finałowa i jak wyglądają projekty uczestników konkursu:

Decyzja Kapituły była identyczna, jak wybór internautów, którzy swoimi głosami przyznali studentce Nagrodę Publiczności.

– Chciałam, żeby zaprojektowana przeze mnie strefa była bardzo funkcjonalna, ale też przytulna dla studentów, tak by każdy chciał tu spędzać czas, uczyć się, czy po prostu czytać dostępne w bibliotece książki – mówi Karolina Kuźma – Ważne było dla mnie, żeby oddzielić wszystkie strefy od siebie. (...) Starałam się, by wnętrze było dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Karolina Kuźma za zdobycie I miejsca otrzymała nagrodę w wysokości 2 tys. zł. Kolejny tysiąc to Nagroda Publiczności. Jej praca była oznaczona numerem 3. Drugie miejsce w konkursie zajęła i zdobyła 1 500 zł Margarita Stolarewska, trzecie miejsce i 1000 zł nagrody przypadło w udziale Julii Ossowskiej.

W konkursie wzięło udział 15 studentów:

 1. Paulina Aleksiejuk
 2. Kanstantsin Bartashevich
 3. Anna Chojnowska
 4. Aleksandra Chrzęst
 5. Michał Czajka
 6. Aleksandra Dąbrowska
 7. Joanna Maria Filas Kaczan
 8. Weronika Iwaszczuk
 9. Kamila Kuczewska (Rutkowska)
 10. Karolina Kuźma
 11. Julia Ossowska
 12. Natalia Przybyszewska
 13. Klaudia Rzepniewska
 14. Julia Skoczek
 15. Margarita Stolarewska

Sprawdź: Politechnika Białostocka na Olsztyńskim Salonie Maturzystów Perspektywy 2022. Hasłem - "Studiuj w Białymstoku"

Konkurs objęła honorowym patronatem dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB – Rektor Politechniki Białostockiej.

– Mamy świetny projekt, który spodobał się profesjonalistom i przyszłym użytkownikom, pozostaje nam już tylko go zrealizować – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – To nasze postanowienie na Nowy Rok 2023.

W skład kapituły konkursowej weszli:

 • Prorektor ds. Nauki, prof. dr hab. inż. Marek Krętowski 
 • Dziekan Wydziału Architektury – dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB
 • Przedstawiciel Wydziału Architektury – dr inż. arch. Piotr Trojniel – przewodniczący komisji
 • Dyrektor Biblioteki Politechniki Białostockiej – Elżbieta Kierejczuk
 • Dyrektor Archiwum Uczelnianego i Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego; dr inż. arch. Maciej Kłopotowski
 • Kierownik Biura Karier i Współpracy z Absolwentami; mgr Mateusz Adaszczyk
 • Kierownik Oddziału Udostępniania Zbiorów Biblioteki Politechniki Białostockiej; mgr Anna Figarska
 • Przedstawiciele Samorządu Doktorantów PB – mgr inż. Karolina Sadowska i Samorządu Studentów PB – inż. Joanna Czajkowska.

Zobacz jak przebiegała gala finałowa i jak wyglądają projekty uczestników konkursu:

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny