Politechnika Białostocka. Instytut Innowacji i Technologii zyskał status Centrum Badawczo-Rozwojowego

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Gabriela Kościuk/ Politechnika Białostocka
Instytut Innowacji i Technologii – spółka celowa Politechniki Białostockiej – uzyskał status Centrum Badawczo-Rozwojowego. Ten nadawany przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii tytuł posiadają jedynie 52 przedsiębiorstwa w kraju. Głównym zadaniem CBR-ów jest wspieranie techniczne i naukowe przedsiębiorstw różnych branż i specjalizacji.

Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o. został powołany w celu budowania trwałej współpracy pomiędzy nauką a biznesem. Jedynym właścicielem spółki jest Politechnika Białostocka. W ramach Instytutu działają Zakład Produkcji Doświadczalnej i Usług Technicznych, Biuro Transferu Technologii, a także Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości i Wybranych Nowych Technologii Politechniki Białostockiej.

- Nadanie Instytutowi statusu centrum badawczo-rozwojowego jest pewnego rodzaju pieczęcią uznania dla jego działalności. Oprócz wymiernych wartości, do których można zaliczyć pewne preferencje finansowe, jest to bardzo ważny sygnał dla wszystkich przedsiębiorców, którzy z Instytutem Innowacji i Technologii mają kontakty lub planują je nawiązać w przyszłości, że jakość usług świadczonych przez Instytut jest na bardzo dobrym, certyfikowanym poziomie – podkreśla prorektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej prof. Mirosław Świercz.

Zyskując status CBR, Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej znalazł się obok takich firm, jak Nokia Solutions and Networks, AstraZeneca Pharma Poland, czy CD Projekt.

- To jest osiągnięcie samo w sobie. Natomiast tu nie chodzi tylko o tytuł. Status centrum badawczo-rozwojowego jest uwieńczeniem naszej bieżącej działalności i dowodem na to, że możemy stanowić prawdziwego rynkowego partnera dla biznesu i rodzaj zewnętrznego laboratorium dla tych firm, które potrzebują u siebie prowadzić proces badawczy, a nie mają do tego swoich własnych zasobów – mówi Tomasz Stypułkowski, Prezes Zarządu Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o.

Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej jest jedyną spółką celową w Polsce, która spełniła kryteria, by ubiegać o status CBR. Podczas aplikacji należało przede wszystkim wykazać, że spółka generuje odpowiednio wysokie przychody z tytułu realizacji prac badawczych i rozwojowych.

- Odwróciliśmy nieco model współpracy nauki i biznesu. Obok modelu „push” czyli wypychania innowacji z uczelni do przemysłu, zastosowaliśmy model „pull”, czyli wyszliśmy do biznesu i zapytaliśmy, jakie są jego realne potrzeby. Liczba prac badawczych, które zrealizowaliśmy oraz ich łączna wartość – blisko 2 miliony złotych – to pochodna tego, że zdecydowaliśmy się wyjść do przedsiębiorstw i pokazać im potencjał uczelniany w kontekście rozwiązywania ich realnych problemów – wyjaśnia Adam Gardocki, specjalista ds. projektów komercyjnych w Instytucie Innowacji i Technologii PB.

Tytuł centrum badawczo-rozwojowego umożliwia instytutowi m.in. występowanie w partnerstwach, w projektach finansowanych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju; czy też w charakterze wykonawcy w projektach finansowanych np. przez Polską Agencję Przedsiębiorczości oraz regionalnych programach operacyjnych.

Ten status otwiera nam szereg możliwości. Nawet w chwili obecnej, w Agencji Rozwoju Przemysłu otwarty jest konkurs, w którym przedsiębiorcy mogą pozyskiwać finansowanie na zakup praw własności intelektualnej. Ale prawa te muszą być zaopiniowane przez CBR. Nasz Instytut, już w tym momencie, ma więc okazję by świadczyć usługę takiego opiniodawstwa – tłumaczy Tomasz Stypułkowski.

Zobacz też:

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie