Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przejazdy kolejowe w Podlaskiem. Kierowcy na bakier z przepisami. Niepokojące efekty policyjnych kontroli (zdjęcia, wideo)

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Ponad 140 funkcjonariuszy z lądu i powietrza sprawdzało w czwartek, jak zachowują się kierowcy na przejazdach kolejowych. Efekt? Ujawnili blisko 700 wykroczeń. Główne "grzechy" kierowców, to niestosowanie się do znaku STOP. W kilku przypadkach zignorowali sygnalizację świetlną.

W 2020 r. na podlaskich przejazdach kolejowych doszło do pięciu wypadków z udziałem samochodów i pieszych. Jedna osoba została ranna. Do końca czerwca tego roku wypadki były cztery, a obrażenia odniosły w nich trzy osoby. Za to kolizji odnotowano już 23. To o cztery więcej niż w całym ubiegłym roku.

Choć liczba śmiertelnych wypadków i wypadków ogółem spada, edukacji nigdy za wiele. PKP PLK od lat prowadzi kampanię społeczną Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”". Jej elementem są akcje na przejazdach, podczas których kolejarze i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei przypominają pieszym i kierowcom o zasadach bezpiecznego przekraczania przejazdów. W czwartek w działaniach wspomagali ich podlascy policjanci. Ci nie tylko przypominali kierowcom o przepisach, ale też je egzekwowali. Były pouczenia, ale też 100-złotowe mandaty i punkty karne.

Zachowania kierowców i pieszych policjanci na przejeździe w podbiałostockich Fastach z grupy Speed obserwowali również z powietrza. Oko kamery ich drona zarejestrowało wiele nieprawidłowości.

- W całym województwie funkcjonariusze ujawnili 682 wykroczenia, z czego blisko 250 dotyczyła niestosowania się do znaku STOP, a 4 do sygnalizacji świetlnej - podsumowuje asp. sztab. Marcin Gawryluk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Czytaj też: Koszarówka. Wypadek na przejeździe kolejowym. Prokuratura wszczyna śledztwo

Na przejeździe w gminie Sztabin wpadł też nietrzeźwy kierowca. 51-latek wsiadł za kierownicę opla mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

"Szlaban na ryzyko". W ramach kampanii społecznej PKP PLK zaprezentowało symulację wypadku na przejeździe kolejowym (źródło:TVN24)

Jak wynika za statystyk PKP to właśnie nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców są przyczyną 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych.

- Najczęściej do tragedii dochodzi z powodu niezatrzymania się przed znakiem stop, ignorowania czerwonych świateł, omijania zamkniętych, wjeżdżania pod opadające rogatki, czy też wjeżdżania na przejazd bez możliwości zjazdu - wymienia Tomasz Łotowski z PKP Polskie Linie Kolejowe.

Zobacz także: Wypadek na Poleskiej w Białymstoku. Pociąg potrącił kobietę. Zginęła na miejscu (zdjęcia)

Funkcjonariusze przypominali, że zawsze należy zachować szczególną ostrożność przejeżdżając przez przejazd kolejowy, rozejrzeć się i upewnić czy bezpiecznie możemy przez niego przejechać. Dotyczy to zarówno tych strzeżonych przejazdów, jak i tych niestrzeżonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna