Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci apelują o rozwagę podczas jazdy i wypoczynku nad wodą

Urszula Bisz [email protected] 85 748 74 62
Podlascy policjanci przypominają kolejny raz o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą.
Podlascy policjanci przypominają kolejny raz o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą. Archiwum KWP
Już 21 osób utonęło w tym roku w województwie podlaskim. Tymczasem przed nami jeszcze półtora miesiąca wakacyjnego wypoczynku, więc, niestety bardzo prawdopodobne jest, że w policyjnych statystykach pojawią się kolejni topielcy. Najbliższy weekend ma już być chłodniejszy, co jednak nie oznacza, że nie zdarzą się kolejne utonięcia.

Tydzień temu doszło do tragicznej serii wypadków na wodzie. W większości byli to młodzi ludzie, m.in. dwaj bracia, którzy kąpali się w jeziorze Sajno na Suwalszczyźnie. Także dwaj bracia osunęli się do wyrobiska w miejscowości Świrydy (pow. bielski). Strażak ochotnik wyciągnął jednego z nich z wody, ale drugiego nie udało się uratować.

Ciało 26-latka nurkowie wydobyli z wyrobiska w miejscowości Mień (pow. bielski). W tym samym powiecie w rzece Orlance w miejscowości Knorozy w piątek utonął 19-latek. Niestety nie był to koniec czarnej serii. Nocą z 7 na 8 lipca tragicznie zakończyła się w zalewie w Siemiatyczach kąpiel w gronie znajomych 25-letniego mieszkańca tego miasta. W niedzielę w południe strażacy odnaleźli jego ciało. Po południu zaś wyłowiono zwłoki 21-latka, który utonął w Brończanach (pow. białostocki) oraz 48-latka, który utopił się w zalewie Arkadia w Suwałkach.
Podlascy policjanci przypominają kolejny raz o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą. Najczęstszymi przyczynami utonięć są: brak umiejętności pływania, brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich, pływanie w stanie nietrzeźwym, niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie, pływanie w miejscach zabronionych, s skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu, pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych, siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi, nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi, lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.

- Z policyjnych statystyk i obserwacji wynika, że najwięcej utonięć ma miejsce na terenach zbiorników wodnych po wydobyciu piasku lub żwiru, bądź tzw. dzikich plażach - mówi st. asp. Justyna Aćman z zespołu prasowego podlaskiej policji. - Najczęściej nie są zabezpieczone i oznakowane, jak też nie jest przy nich zapewniona ochrona ratowników.

Mundurowi przypominają też, że w wakacje, w tym szczególnie podczas weekendów, liczba pojazdów na drogach znacznie wzrasta. Dlatego też w trakcie letnich wyjazdów pamiętajmy o rozwadze, wzmożonej ostrożności i przestrzeganiu przepisów.

Oto kilka wakacyjnych rad, skierowanych do kierowców: przed wyjazdem sprawdźmy: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC i dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym pojazdu); przed podróżą nie spożywajmy alkoholu, bądźmy wypoczęci i wyspani; zaplanujmy trasę naszej podróży oraz bezpieczne miejsca do odpoczynku; dostosujmy prędkość jazdy do warunków na drodze.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny