MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Półgrosz Władysława Jagiełły” i „Kazimierz Jagiellończyk”– nowe monety kolekcjonerskie NBP

„Półgrosz Władysława Jagiełły” to ósma moneta w serii „Historia monety polskiej”, upamiętniającej liczącą już przeszło 1000 lat historię polskiego mennictwa. Zamyka ona dwie pierwsze części serii, poświęcone pieniądzowi Piastów oraz początkom pieniądza Jagiellonów. Wybrany do serii półgrosz, zwany również kwartnikiem dużym, był najważniejszym nominałem za panowania Władysława Jagiełły i podstawą ówczesnego systemu pieniężnego. Poza nim w obiegu znajdowały się wówczas m.in. kwartniki małe, zwane trzeciakami, oraz denary, zawierające niewiele czystego srebra. Na awersie monety – poza miniaturą tradycyjnego awersu współczesnych polskich monet – znajduje się portret Władysława Jagiełły, wzorowany na wizerunku z nagrobka w katedrze na Wawelu. Obok niego, po prawej, widnieje awers półgrosza z wizerunkiem korony. Na rewersie odwzorowano wizerunek orła z tarczy nagrobnej króla oraz rewers półgrosza. Moneta „Półgrosz Władysława Jagiełły” została wybita w srebrze w nakładzie do 20 tys. sztuk. Autorką projektu jest Dominika Karpińska-Kopiec. Następna moneta w serii „Historia monety polskiej” – „Dukat Zygmunta Starego” – ukaże się w czerwcu przyszłego roku.
„Półgrosz Władysława Jagiełły” to ósma moneta w serii „Historia monety polskiej”, upamiętniającej liczącą już przeszło 1000 lat historię polskiego mennictwa. Zamyka ona dwie pierwsze części serii, poświęcone pieniądzowi Piastów oraz początkom pieniądza Jagiellonów. Wybrany do serii półgrosz, zwany również kwartnikiem dużym, był najważniejszym nominałem za panowania Władysława Jagiełły i podstawą ówczesnego systemu pieniężnego. Poza nim w obiegu znajdowały się wówczas m.in. kwartniki małe, zwane trzeciakami, oraz denary, zawierające niewiele czystego srebra. Na awersie monety – poza miniaturą tradycyjnego awersu współczesnych polskich monet – znajduje się portret Władysława Jagiełły, wzorowany na wizerunku z nagrobka w katedrze na Wawelu. Obok niego, po prawej, widnieje awers półgrosza z wizerunkiem korony. Na rewersie odwzorowano wizerunek orła z tarczy nagrobnej króla oraz rewers półgrosza. Moneta „Półgrosz Władysława Jagiełły” została wybita w srebrze w nakładzie do 20 tys. sztuk. Autorką projektu jest Dominika Karpińska-Kopiec. Następna moneta w serii „Historia monety polskiej” – „Dukat Zygmunta Starego” – ukaże się w czerwcu przyszłego roku. NBP
W czwartek 3 grudnia Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety kolekcjonerskie z dwóch serii – „Skarby Stanisława Augusta” oraz „Historia monety polskiej”.

 

Na kolekcjonerów czekają: złota moneta o nominale 500 zł i srebrna pięćdziesięciozłotówka z podobizną Kazimierza Jagiellończyka oraz srebrne 20 zł z wizerunkiem półgrosza Władysława Jagiełły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny