Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Półfinał mundialu Francja - Maroko kolejnym przykładem, że na tym etapie wielcy faworyci spotykają się z kopciuszkami

Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Francja podczas meczu 1/8 finału mistrzostw świata z reprezentacją Polski
Francja podczas meczu 1/8 finału mistrzostw świata z reprezentacją Polski Pawel Relikowski
Broniąca tytułu mistrzów świata Francja kontra rewelacja turnieju mistrzowskiego w Katarze, czyli reprezentacja Maroka - tak wygląda zestawienie półfinalistów mundialu 2022. Wbrew pozorom to nie pierwszy przykład w historii, kiedy na tym etapie rywalizować będą drużyny postrzegane przez pryzmat wielkiej różnicy sportowego potencjału.

Półfinał mistrzostw świata Francja - Maroko 14.12.2022

Zaskakujący półfinalista piłkarskiego mundialu to nie jest nadzwyczajne rozwiązanie. Każdy wielki turniej ma swojego "czarnego konia". Dziwić może jedynie fakt, że podczas mistrzostw świata drużyna narodowa z Afryki po raz pierwszy zanotowała tak skuteczny rajd i pojawienie się w najlepszej czwórce globu. Maroko jest kopciuszkiem w starciu z broniącą tytułu mistrzowskiego Francją. Historia pokazuje, że... nie ma wielkich szans na końcowy sukces.

ZOBACZ TAKŻE:
Wyniki mistrzostw świata w Katarze 2022. Argentyna czeka już w finale na rywala. Program listopadowo-grudniowego mundialu

Podczas mistrzostw świata w Republice Południowej Afryki rewelacją był zespół Urugwaju. Nawiązujący do wielkich osiągnięć z pierwszych mundiali "Urusi" w półfinale w 2010 roku spotkali się z Holandią. Tam przegrali 2:3, chociaż jeszcze do 70 minuty utrzymywał się remis 1:1. Medalu nie było, bo w spotkaniu o trzecie miejsce lepsza okazała się reprezentacja Niemiec, która także wygrała 3:2.

W 2002 roku podczas mundialu w Korei Południowej i Japonii były aż dwa wielkie zaskoczenia w półfinałach. Zdaniem wielu kibiców "ciągnięta przez sędziów" Korea Południowa została zatrzymana w półfinale dopiero przez Niemcy, które wygrały 1:0 po trafieniu Michaela Ballacka. W drugiej parze znalazła się niespodziewanie Turcja, którą ograła 1:0 Brazylia, a gola strzelił słynny Ronaldo. Jasne się stało, że jedno z objawień mistrzostw zdobędzie brązowe medale. Po emocjonującym spotkaniu wywalczyła je Turcja, która wygrała 3:2.

Na mistrzostwach świata w 1994 roku w Stanach Zjednoczonych rewelacjami były reprezentacje Bułgarii oraz Szwecji. Nasi północni sąsiedzi w półfinale trafili na wielką wówczas Brazylię, z którą przegrali 0:1 po trafieniu Romario. Z kolei Bułgaria przegrała półfinał 1:2 z Włochami Roberto Baggio. W meczu o 3. miejsce Szwedzi zdemolowali Bułgarów 4:0 i przeszli do historii.

W 1986 roku na mundialu w Meksyku rewelacją była reprezentacja Belgii. W fazie pucharowej po dogrywkach i karnych eliminowała kolejno ZSRR oraz Hiszpanię. W półfinałach trafiła jednak na Argentynę z Maradoną, który strzelił dwie bramki. Zacięte było także spotkanie o 3. miejsce, w którym dzielna Belgia dopiero po dogrywce przegrała 2:4 z Francją.

Niespodziewanych reprezentacji w strefie medalowej mundiali nie brakowało także wcześniej. Pamiętajmy, że do 1978 roku na mistrzostwach świata w piłce nożnej występowało po 16 drużyn narodowych. Znamienne jest, że w starciach faworytów z kopciuszkami zawsze górą byli ci pierwsi. Czy ta statystyka zostanie utrzymana podczas mundialu w Katarze 2022?

od 7 lat
Wideo

Gol z 50 metrów w 4 lidze! Ursus vs Piaseczno

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny