MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Połączenia PKS-ów nie można zatrzymać

Julia Szypulska
Julia Szypulska
Marszałek Jerzy Leszczyński (w środku) oraz Stefan Krajewski, szef podlaskich struktur PSL, odnieśli się wczoraj do zarzutów swojego koalicjanta
Marszałek Jerzy Leszczyński (w środku) oraz Stefan Krajewski, szef podlaskich struktur PSL, odnieśli się wczoraj do zarzutów swojego koalicjanta Andrzej Zgiet
Jesteśmy za utrzymaniem koalicji z PO, ale nie za wszelką cenę - stwierdził w poniedziałek Stefan Krajewski, szef podlaskich struktur PSL i członek zarządu województwa

W poniedziałek wraz z marszałkiem Jerzym Leszczyńskim zorganizowali konferencję dotyczącą planowanego połączenia pięciu spółek PKS w regionie. A ściślej, piątkowej wypowiedzi koalicjantów z PO. Przypomnijmy, że wówczas marszałkowie Anna Naszkiewicz i Maciej Żywno oraz Jarosław Dworzański, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego, stwierdzili, że na tym etapie nie poprą połączenia. Powodem jest to, że mają zbyt mało informacji, by podjąć świadomą decyzję. Ich postawa dla koalicjanta z PSL była zaskakującym brakiem lojalności.

Przeczytaj też: PO nie popiera łączenia PKS-ów

- Jeśli mówimy o jednomyślności, to widzę, że to koalicjant się z niej wycofuje - skomentował Stefan Krajewski. - Od piątku nie było rozmów na temat koalicji. Ona nadal istnieje. I jesteśmy za tym, by ją utrzymać, ale nie za wszelką cenę. PSL nie uważa, by o przyszłości koalicji należało rozmawiać za pośrednictwem mediów. W sprawie połączenia PKS-ów spotykaliśmy się i rozmawialiśmy wielokrotnie. I nigdy wcześniej koalicjant nie zgłaszał nam, że ma za mało informacji.

Przypomniał też, że decyzję w sprawie połączenia spółek przewozowych PSL jest w stanie podjąć samodzielnie. Ma bowiem w zarządzie trzech marszałków, a Platforma - dwóch. W ocenie marszałka Jerzego Leszczyńskiego na tym etapie nie można już wycofać się z projektu. Bo proces dobiega już końca, jest pozytywna opinia biegłego rewidenta.

W środę połączeniem zajmą się walne zgromadzenia akcjonariuszy w spółkach. W tym celu zarząd województwa musi dziś upoważnić wybranych pracowników urzędu marszałkowskiego do głosowania na walnym. Tej właśnie uchwały nie chcieli poprzeć marszałkowie PO. Na koniec spółka wiodąca, czyli PKS Białystok, złoży wszystkie dokumenty do sądu. Nowa spółka ma zacząć działać od przyszłego roku.

- Nie wycofujemy się, bo w tej sytuacji połączenie to jedyne wyjście, które pozwoli uratować spółki - wyjaśniał Jerzy Leszczyński. - Musimy podjąć zdecydowane działania, tu nie ma na co czekać. Rozmawialiśmy o tym z koalicjantem nie raz. Rozumiem obawy pracowników, ale nam właśnie chodzi o to, by utrzymać miejsca pracy, a mieszkańcom zapewnić dostęp do transportu, nawet na deficytowych liniach. Nie mamy innej alternatywy. Jeśli będziemy zwlekać z decyzją, spółki czeka upadek.

Wytknął też Jarosławowi Dworzańskiemu, że w czasach, kiedy sam był marszałkiem, dopuścił się zaniechania. Wtedy sytuacja finansowa PKS-ów pogarszała się dramatycznie i potrzeba było radykalnych działań, których - poza wprowadzeniem wspólnych rozkładów jazdy - nie przeprowadzono.

Na konferencji pojawił się też wątek Leszka Cieślika, niedawno zawieszonego prezesa suwalskiego PKS. Jest on od lat związany z PO, a przez kilka lat był posłem z ramienia tej partii. - Prezesa nie zawiesił zarząd województwa, była to autonomiczna decyzja rady nadzorczej - stwierdził marszałek.

W ocenie przedstawicieli PSL pojedyncze sprawy personalne nie powinny mieć wpływu na przyszłość koalicji. Wskazali też powody zawieszenia prezesa. To m.in. ujemny wynik finansowy spółki oraz nieuzasadniona - zdaniem rady - próba zalegalizowania sporu zbiorowego ze związkowcami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny