Piotr Rzepecki
Gol i zmarnowany rzut karny przez Arkadiusza Milika
Gol i zmarnowany rzut karny przez Arkadiusza Milika PAP/EPA
Ten weekend należał do polskich napastników. Robert Lewandowski zapisał dziewiętnaste trafienie w Hiszpanii, Dawid Kownacki asystował na zapleczu Bundesligi, wreszcie Arkadiusz Milik spektakularnie zmarnował rzut karny, ale szybko się zrehabilitował, trafiając przeciw Bolonii. Na przełamanie czekał od 22 stycznia.

Selekcjoner Fernando Santos obejrzał wyczyny Polaków w telewizji i internecie. Portugalczyk w weekend zajęty był głównie udzielaniem wywiadów. W piątek zdążył podjechać tylko na Łazienkowską w Warszawie, gdzie Legia w derbach Mazowsza gładko ograła Wisłę Płock.

Anglia: Zespół Bednarka w stronę spadku. Mistrzostwo nie dla Arsenalu?

Niespodzianki nie sprawili piłkarze Southampton. Klub Jana Bednarka przegrał na wyjeździe z Newcastle (1:3), chociaż wyszedł na prowadzenie. Nasz rodak zagrał cały mecz. Możliwe, że spadnie do Championship, skoro Święci na ostatniej prostej sezonu tracą aż sześć punktów do bezpiecznego miejsca.

Cały mecz przeciwko Manchesterowi City przesiedział na ławce Arsenalu Jakub Kiwior. Jego drużyna przegrała aż 1:4 w efekcie czego straciła pozycję lidera i nie jest już faworytem do zdobycia tytułu. Kiepsko wypadli obaj stoperzy, co potencjalnie jest dobrą informacją w kontekście reszty sezonu dla Polaka.

Francja: Mateusz Wieteska wyleciał z murawy. Obejrzał czerwoną kartkę

Clermont Mateusza Wieteski zanotowało piąte z rzędu zwycięstw. Klub byłego obrońcy Legii Warszawa awansował tym samym na wysokie ósme miejsce. Wieteska ze swojego występu zadowolony być nie może. 26-latek na dziesięć minut przed końcem obejrzał czerwoną kartkę za niepotrzebny faul na rywalu. Z boiska wyrzuciła go sędzia mundialu w Katarze, Francuzka Stephanie Frappart.

Hiszpania: Robert Lewandowski z 19. golami w La Liga

O niezłym weekendzie może za to mówić kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski. Snajper strzelił gola przeciwko Realowi Betis Sewilla (4:0), choć mógł w tym meczu zapisać nawet hat-tricka. Raz nie wykorzystał kapitalnej piłki zagranej przez pomocnika Pedriego, innym razem trafił w słupek w wydawało się stuprocentowej sytuacji.

Polaka goni Karim Benzema. Francuski napastnik trzy razy trafił Almerię(4:2), dlatego w klasyfikacji strzelców ma siedemnaście trafień, o dwa mniej od Lewego, który pozostaje liderem.

Niemcy: Udany występ Kamińskiego. Kownacki znów dał o sobie znać

U naszych zachodnich sąsiadów świetnie rozwija się Jakub Kamiński. Skrzydłowy Wolfsburga zagrał niemal cały mecz przeciwko Mainz (3:0). Został zmieniony dopiero w doliczonym czasie gry. Brał udział w jednej z akcji bramkowych. Gdyby jego kolega Patrick Wimmer lepiej nastawił celownik, popularny Kamyk miałby co najmniej jedną asystę.

Na zapleczu Bundesligi błysnął z kolei Dawid Kownacki. Napastnik Fortuny Duesseldorf zanotował asystę przy golu na 1:1. Jego drużyna wygrała 3:2 z Karlsruher i zbliżyła się do czołówki tabeli. Fortuna jest szósta i traci sześć punktów do trzeciego miejsca gwarantującego baraże. W kadrze meczowej nie znalazł się drugi z Polaków w Fortunie, Michał Karbownik.

Włochy: pudło i rehabilitacja Arkadiusza Milika

Wobec remisu z Salernitaną (1:1) Napoli Piotra Zielińskiego musiało odłożyć celebrę mistrzostw Włoch przynajmniej do czwartku. Huśtawkę nastrojów zafundował sobie i kibicom Juventusu Arkadiusz Milik. Przed przerwą Polak wywalczył rzut karny, po czym sam do niego podszedł, wykonał dziwny naskok, aż wreszcie nawet nie strzelił, lecz podał do Łukasza Skorupskiego. Za tę fatalnie wykonaną jedenastkę Milik zrehabilitował się po przerwie, kiedy oddał mocny, precyzyjny strzał. Na bramkę czekał od stycznia.

Weekendowe występy reprezentantów Polski powołanych na el. Euro 2024:

Bramkarze:

• Bartłomiej Drągowski (Spezia) - 90 minut w meczu z Monzą (0:2)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) - obronił rzut karny, 90 minut w meczu z Juventusem (1:1)
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) - 90 minut w meczu z Bolonią (1:1)

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Southampton) - 90 minut w meczu z Newcastle (1:3)
  • Bartosz Bereszyński (SSC Napoli) - cały mecz na ławce w meczu z Salernitaną (1:1)
  • Matty Cash (Aston Villa) - z powodu kontuzji nie zagrał w meczu z Manchesterem United (0:1)
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) - 90 minut w meczu z Cremonese (1:1)
  • Robert Gumny (FC Augsburg) - 45 minut w meczu z Eintrachtem Frankfurt (1:1)
  • Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf) - poza składem na mecz z Karlsruher (3:2)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) - cały mecz na ławce w meczu z Manchesterem City (1:4)
  • Kamil Piątkowski (KAA Gent) - 90 minut w meczu z Westerlo (3:1)

Pomocnicy:

• Krystian Bielik (Birmingham City) - 90 minut w meczu z Coventry (0:2)
  • Kacper Kozłowski (Vitesse) - jego Vitesse nie grało w ten weekend
  • Ben Lederman (Raków Częstochowa) - grał do 61. minuty w meczu z Lechią Gdańsk (4:0)
  • Karol Linetty (Torino) - grał do 61. minuty w meczu z Atalantą (1:2)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - cały mecz na ławce w meczu z PAOK-iem (4:0)
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) - jego Feyenoord nie grał w ten weekend
  • Przemysław Frankowski (Lens) - jego Lens zagra 2 maja z Toulouse
  • Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) - zagrał 90 minut w meczu z Mainz (3:0)
  • Michał Skóraś (Lech Poznań) - zagrał 90 minut w meczu z Górnikiem Zabrze (0:1)
  • Nicola Zalewski (AS Roma) - cały mecz na ławce w meczu z Milanem (1:1)
  • Piotr Zieliński (Napoli) - grał do 60. minuty w meczu z Salernitaną (1:1)

Napastnicy:

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) - gol, 90 minut w meczu z Realem Betis Sewillą (4:0)
  • Krzysztof Piątek (Salernitana) - 23 minuty w meczu z Napoli (1:1)
  • Karol Świderski (Charlotte) - zagrał 90 minut w meczu z DC United (0:3)

POLACY ZA GRANICĄ w GOL24

PKO Ekstraklasa. 18 kwietnia minęło równo 7 lat od kiedy w Rakowie Częstochowa zatrudniono Marka Papszuna, dzięki któremu drugoligowiec jest dziś murowanym kandydatem na mistrza Polski. Jak w tym okresie wyglądały inne kluby w Ekstraklasie jeśli chodzi o liczbę trenerów? Wnioski są szokujące. Trudno mówić o stabilizacji i to nawet w tak szacownych miejscach jak Legia Warszawa czy Lecha Poznań. Sprawdź kolejne kluby, klikając w prawo!

PKO Ekstraklasa. 7 lat Marka Papszuna w Rakowie. Nie uwierzy...