MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy chętnie angażują się w pomoc społeczności lokalnej. Jak to wykorzystują firmy?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Do najbardziej powszechnych inicjatyw zaliczają się między innymi zbiórki krwi, opieka nad zwierzętami w schroniskach, czy udział zespołu firmy w publicznych kwestach środków na cele dobroczynne.
Do najbardziej powszechnych inicjatyw zaliczają się między innymi zbiórki krwi, opieka nad zwierzętami w schroniskach, czy udział zespołu firmy w publicznych kwestach środków na cele dobroczynne. Dariusz Bloch/ Polska Press
– Wolontariat pracowniczy to jedna z ciekawszych dostępnych dziś form zaangażowania się w kwestie społeczne. Jego rola szczególnie wzrosła w czasach niepokoju, najpierw związanego z pandemią koronawirusa, a obecnie z wojną za wschodnią granicą Polski – tłumaczy w rozmowie z nami ekspertka. Jak się okazuje, ponad połowa Polaków uważa, że wolontariat pracowniczy może wzmacniać dobre relacje międzyludzkie w firmie. Jednocześnie jednak 2 na 3 respondentów przyznaje, że nigdy nie angażowali się w wolontariat w swoim miejscu pracy.

– Inicjatywy w ramach wolontariatu pracowniczego nie muszą być jedynie narzędziem wizerunkowym firmy, ale także realną szansą dla zatrudnianych przez nią osób. Dlatego w Pracuj.pl zdecydowaliśmy się poznać opinie Polaków na ten temat – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Aleksandra Skwarska, PR & CSR Menedżerka w Pracuj.pl.

Wolontariat coraz popularniejszy

Na świecie dostrzegalna jest zwiększająca się świadomość dotycząca potrzeb indywidualnego zaangażowania się we wsparcie społeczności lokalnych, a także w działania na rzecz rozwiązywania problemów cywilizacyjnych. Według raportu opublikowanego przez United Nations Volunteers, już 15 proc. światowej populacji angażuje się w projekty w roli wolontariusza.

Te postawy przenoszone są także coraz częściej do świata pracy w postaci wolontariatu pracowniczego – czyli działań charytatywnych i dobroczynnych podejmowanych przez firmę czy pracodawcę, w które dobrowolnie angażują się pracownicy.

Do najbardziej powszechnych korporacyjnych inicjatyw z tego obszaru zaliczają się między innymi:

  • zbiórki krwi,
  • opieka nad zwierzętami w schroniskach,
  • oczyszczanie miejsc publicznych czy parków ze śmieci,
  • sadzenie drzew,
  • firmowe kiermasze charytatywne czy
  • udział zespołu firmy w publicznych kwestach środków na cele dobroczynne.

Jak wygląda poziom zaangażowania Polaków w wolontariat pracowniczy?

Ekspertka przyznaje, że zaangażowanie w wolontariat w miejscu pracy wciąż jest dość niszowym zachowaniem. – 67 proc. respondentów przyznaje, że nigdy nie angażowali się w wolontariat w swoim miejscu pracy. Najczęściej wskazywanymi przyczynami są brak takich działań w firmie, brak osobistej potrzeby czy brak czasu wolnego. Jednocześnie jednak potencjał do rozwoju takich aktywności jest bardzo duży. Według ponad połowy Polaków wolontariat pracowniczy może wzmacniać dobre relacje w zespole, integrować go i pozytywnie wpływać na otoczenie firmy – mówi.

Pod względem doświadczeń z wolontariatem pracowniczym dostrzec można delikatne różnice między pokoleniami. Deklaruje je 36 proc. przedstawicieli Generacji Z (18-24 lata), po 34 proc. Generacji Y (25-34) i Baby Boomers (35-44) oraz 30 proc. najstarszych badanych (45-65) – wynika z badania Pracuj.pl.

Programy grantowe w ramach wolontariatu pracowniczego

– Coraz więcej firm w Polsce wprowadza tzw. programy grantowe w ramach wolontariatu pracowniczego. W ich ramach pracownicy mogą aplikować w wewnętrznych konkursach firmowych o środki pieniężne na własne projekty społeczne. Dostęp w firmie do takich dofinansowań deklaruje co piąty badany Polak. W ramach tego typu programów wspierane są zazwyczaj organizacje pożytku publicznego, m.in. domy dziecka, schroniska dla zwierząt, organizacje wspierające osoby starsze czy pacjentów szpitali – wylicza Skwarska.

– Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformowano.

Tak oszukują klientów w restauracjach i lokalach gastronomic...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy chętnie angażują się w pomoc społeczności lokalnej. Jak to wykorzystują firmy? - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny