Pojazd uprzywilejowany - kiedy nim jest i jakie ma uprawnienia?

mm
Fot. Janusz Wójtowicz
Udostępnij:
Codziennie wielu kierowców na polskich drogach spotyka pojazdy uprzywilejowane. Nie wszyscy jednak wiedzą jak taki pojazd powinien być oznakowany i jakie ma prawa na drodze.

Co to jest pojazd uprzywilejowany?
Zgodnie z definicją zawartą w artykule drugim kodeksu drogowego, pojazd uprzywilejowany to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi.

Określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której na początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła.

CZYTAJ TAKŻE: PIERWSZEŃSTWO PRZEJAZDU? MIEJ OGRANICZONE ZAUFANIE

Pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym może być pojazd samochodowy:

 • jednostek ochrony przeciwpożarowej
 • zespołu ratownictwa medycznego
 • Policji
 • jednostki ratownictwa chemicznego
 • Straży Granicznej
 • Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
 • Agencji Wywiadu
 • Centralnego Biura Antykorupcyjnego
 • Służby Kontrwywiadu Wojskowego
 • Służby Wywiadu Wojskowego
 • Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej
 • Służby Więziennej
 • Biura Ochrony Rządu
 • kontroli skarbowej
 • Służby Celnej
 • straży gminnych (miejskich)
 • podmiotów uprawnionych do wykonywania zadań z zakresu ratownictwa górskiego
 • Służby Parku Narodowego
 • podmiotów uprawnionych do wykonywania zadań z zakresu ratownictwa wodnego
 • Inspekcji Transportu Drogowego
 • jednostki niewymienionej w pkt 1–11, jeżeli jest używany w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego – na podstawie zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Kiedy pojazd uprzywilejowany może nie stosować się do przepisów ruchu drogowego?
Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych. Jest to możliwe, gdy uczestniczy:

- w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo

- w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych,

- w wykonywaniu zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którym na mocy odrębnych przepisów przysługuje ochrona.

W praktyce oznacza to, że w takiej sytuacji kierującego takim pojazdem nie obowiązują m. in. ograniczenia prędkości, może wjechać „pod prąd”, wyprzedzać w miejscach gdzie obowiązuje taki zakaz, czy wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

CZYTAJ TAKŻE: ZMIANY W PRAWIE DLA KIEROWCÓW. OD KIEDY I ZA CO WYŻSZE KARY?

Jak powinni zachować się inni uczestnicy ruchu drogowego?
Z kodeksu drogowego wynika, że uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są zobowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, w razie potrzeby zatrzymania się. Kierowcy muszą także pamiętać, o zakazie wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego w obszarze zabudowanym.

Niedopuszczalne jest również wjeżdżanie na skrzyżowanie, kiedy nie ma na nim miejsca do kontynuowania jazdy, gdyż może to utrudnić przejazd np. karetce.

Wideo

Materiał oryginalny: Pojazd uprzywilejowany - kiedy nim jest i jakie ma uprawnienia? - Polska Times

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Też zadałem sobie to pytanie- odp. jest w tym artykule, ale dopatrzyłem się nie dostosowania poj uprzy. do definicji :"Zgodnie z definicją zawartą w artykule drugim kodeksu drogowego, pojazd uprzywilejowany to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych I JEDNOCZEŚNIE sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi."-z fragmentem :"...sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych..."- a co z czerwonymi, żółtymi ???- " i jednocześnie..."- JEDNOCZEŚNIE!!!???- A JADĄ BEZ SYGNAŁU DZWIĘKOWEGO TYLKO NA ŚWIATŁACH - CZYLI NIE SĄ UPRZYWILEJOWANE ???!!!!PRZEPRASZAM W POPRZEDNI POST WKRADŁ SIĘ BŁĄD .

G
Gość
14 lutego 2017, 16:51, Gość:

jakie uprawniania ma pojazd uprzywilejowany.

Też zadałem sobie to pytanie- odp. jest w tym artykule, ale dopatrzyłem się nie dostosowania poj uprzy. do definicji :"Zgodnie z definicją zawartą w artykule drugim kodeksu drogowego, pojazd uprzywilejowany to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi."-z fragmentem :"...sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych..."- a co z czerwonymi, żółtymi ???- " i jednocześnie..."- JEDNOCZEŚNIE!!!???- A JADĄ BEZ SYGNAŁU DZWIĘKOWEGO TYLKO NA ŚWIATŁACH - CZYLI NIE SĄ UPRZYWILEJOWANE ???!!!!

m
malutki

a czy można zajeżdżać drogę pojazdom nieuprzywilejowanym ?

j
ja

A jak traktować buraki jeżdżące "na żółtych kogutach" po ddr lub chodniku? Wiem, że nie mają do tego prawa.

G
Gość
Pojazdy rządowe absolutnie NIE powinny być uprzywilejowane. Wręcz przeciwnie - dla nich powinny być wielkie restrykcje i gdy dla innych jest za coś mandat - dla rządu powinien być za to samo ARESZT.
S
Szczepan

Wreszcie kompetentna wypowiedź na temat pojazdów uprzywilejowanych.

F
Fafik

Zrobili w tym kraju faladyzację prawa i kodeksu drogowego a teraz  będą dalej interpretować  strzępki tego co już prawem czy kodeksem nie jest. Sami policjanci do tego tez się przyczynili urządzając przeróżne szopki na drogach.A już przy tym zdarzeniu z premier rządu dali równo ciała.

G
Gość
jakie uprawniania ma pojazd uprzywilejowany.
Dodaj ogłoszenie