Pogrzeb por. Mieczysława Wroczyńskiego. "Patriota. Bohater. Rycerz naszych czasów" (zdjęcia)

Robert Borowy
Robert Borowy
Pogrzeb por. Mieczysława Wroczyńskiego na cmentarzu farnym w Białymstoku
Pogrzeb por. Mieczysława Wroczyńskiego na cmentarzu farnym w Białymstoku Urszula Łobaczewska
Pogrzeb por. Mieczysława Wroczyńskiego odbył się w poniedziałek, 18 lipca o godzinie 14 w kościele na cmentarzu farnym. Mieczysława Wroczyńskiego ps. "Stary". Rodzina, oficjele w postaci wice marszałka Sebastiana Łukaszewicza, żołnierze oraz mieszkańcy miasta z honorami pożegnali legendę, która przez wszystkie 63 dni Powstania Warszawskiego walczyła o wolność i suwerenność Polski.

Pogrzeb por. Mieczysława Wroczyńskiego

W wieku 102 lat do wiecznego spoczynku odeszła postać wybitna. Dla wielu z pewnością legendarna, traktowana, jako wzór do naśladowania. Wielki patriota, wojownik, czy po prostu por. Mieczysław Wroczyński ps. "Stary". Ostatni żyjący białostoczanin, który uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.

Mieczysław Wroczyński, powstaniec warszawski skarży się na bezimienną formę zaproszeń na miejskie uroczystości

Osoby biorące udział w uroczystości pogrzebowej po raz ostatni chciały podziękować za wszystkie dokonania na rzecz wolnej Polski. Nie zabrakło łez wzruszenia, głębokiej zadumy, ale przede wszystkim aurą wydarzenia był podziw i refleksja nad nietuzinkową postacią, jaką był porucznik Mieczysław Wroczyński. Pożegnaniu towarzyszyły wojskowe honory.

- Ktoś kiedyś powiedział, że każdy człowiek musi wypełnić pewne powołanie w swoim życiu. Można powiedzieć, że nasz brat Mieczysław dopełnił tej misji jako żołnierz, jako ten który nigdy nie wahał się oddać swojego życia, aby on i inni mogli żyć w wolnej Polsce - mówił na kazaniu ks. Dariusz Gutowski.

Zmarł por. Mieczysław Wroczyński, ps. "Stary". Był ostatnim żyjącym białostoczaninem walczącym w Powstaniu Warszawskim

Mieczysław Wroczyński urodził się 11 października 1919 roku w Łowiczu. W wieku 20 lat brał udział w kampanii wrześniowej, walcząc w szeregach 110. Rezerwowego Pułku Ułanów Wojska Polskiego.

Uczestniczył w obronie Grodna, broniąc miasta przed wojskami Armii Czerwonej. Podczas Powstania Warszawskiego był szefem łączności w Kompanii „Warszawianka” Narodowych Sił Zbrojnych, będącej częścią Zgrupowania „Chrobry II”. W czasie sowieckiej okupacji pracował jako gajowy w Nadleśnictwie Sokółka w Kopnej Górze. Do ostatnich dni swojego życia mieszkał w Białymstoku.

Por. Mieczysław Wroczyński został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie