Pogotowie Ratunkowe w Białymstoku ma nowe karetki. Z...

  Pogotowie Ratunkowe w Białymstoku ma nowe karetki. Z automatyczną skrzynią biegów [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Agata Sawczenko

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  O pięć nowych i nowoczesnych karetek wzbogaciła się Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego. Pojazdy zastąpią te stare, już wysłużone. Jak mówi dyrektor – to jeszcze nie koniec tegorocznych zakupów.
  Niezawodny sprzęt to podstawa pracy – mówi Ryszard Hodun, ratownik medyczny, koordynujący zakładem pomocy medycznej w Białymstoku. Trzy karetki zostaną
  1/19
  przejdź do galerii

  Niezawodny sprzęt to podstawa pracy – mówi Ryszard Hodun, ratownik medyczny, koordynujący zakładem pomocy medycznej w Białymstoku. Trzy karetki zostaną w Białymstoku, jedna będzie jeździć w Sokółce, a kolejna w Mońkach. ©Anatol Chomicz

  Karetki zafundowało sobie samo pogotowie – z własnych oszczędności. – 2 mln zł wydaje się niewielką sumą, gdy porównamy to do inwestycji w sprzęt dla białostockich szpitali. Ale dla nas to naprawdę potrzebny zakup – mówi Bogdan Kalicki, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
  Zobacz galerię
  I opowiada o sprzęcie: – Karetki są zbudowane na najnowszym modelu mercedesa. Śmiało mogę powiedzieć, że to samochody na europejskim, albo wręcz światowym poziomie.
  To pierwsze w naszej stacji samochody z automatyczną skrzynią biegów. Wyposażone są w specjalny system zarządzania flotą ratownictwa medycznego. A sprzęt stricte medyczny będzie przeniesiony ze starych ambulansów.

  Czytaj też: WSPR ma nowe karetki pogotowia ratunkowego (zdjęcia, wideo)

  Bo nowe karetki są przeznaczone do wymiany ambulansów, które pogotowie kupiło na przełomie roku 2008 i 2009. Przez 10 lat każdy z tych samochodów wyjeździł około 400 tys. kilometrów. Jednak mimo to nadal zostaną w pogotowiu. Będą zabezpieczeniem, jeśli któryś z użytkowanych pojazdów będzie miał awarię lub kolizję i trzeba go będzie oddać do naprawy.

  Jak mówi dyrektor – ma nadzieję, że to nie ostatnie zakupy pogotowia w tym roku. Planuje jeszcze, by w ciągu najbliższych miesięcy wymienić kolejnych 10 karetek.

  – Rocznie wykonujemy około 48 tys. wyjazdów – dodaje dyrektor Kalicki. Bo pogotowie ma pod opieką mieszkańców całego województwa.

  Czytaj także: Karetka na sygnale wyjechała wprost pod samochód (wideo)

  Na co dzień dyżurują tu 33 zespoły ratownicze, w tym 10 w samym Białymstoku. – To zdecydowanie za mało, Białystok ma przecież ponad 300 tys. mieszkańców – przyznaje Ryszard Hodun, ratownik medyczny. Każdy zespół wyjeżdża średnio siedem razy w ciągu dyżuru. – Czasem jak wyjeżdżamy rano, to wracamy dopiero wieczorem – mówi Ryszard Hodun.

  – Odczuwamy braki personelu – przyznaje Bogdan Kalicki.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.poranny.pl

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »