Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogłowie świń niskie – ceny idą w górę

Barbara Kociakowska [email protected]
Zdaniem Wiesława Krawczuka, cena trzody chlewnej nie jest teraz zła. Niestety, zboże jest bardzo drogie – a więc w kieszeni producentów nie zostaje dużo pieniędzy.
Zdaniem Wiesława Krawczuka, cena trzody chlewnej nie jest teraz zła. Niestety, zboże jest bardzo drogie – a więc w kieszeni producentów nie zostaje dużo pieniędzy.
Wieprzowina jest poszukiwana, bo nie tylko w Polsce brakuje trzody chlewnej. Podobnie jest też w innych państwach unijnych.

Jak tłumaczy Michał Koleśnikow, analityk rynków rolnych Banku Gospodarki Żywnościowej, w tym roku sytuacja jest wyjątkowa. Ceny są bardzo wysokie. Zupełnie inaczej niż w poprzednich latach, rosną od początku jesieni.

– Można wymienić trzy główne powody rosnącej ceny trzody chlewnej – mówi analityk BGŻ. – Po pierwsze, pogłowie świń jest bardzo niskie. Po drugie, jest duży popyt na wieprzowinę unijną poza granicami wspólnoty. Po trzecie, złoty osłabił się w stosunku do euro, jak również do innych walut. A, jak wiadomo, zawsze słaby złoty sprzyja eksportowi, a nie importowi.

Czytaj też: Ceny żywności bliskie rekordu

W Unii też brakuje trzody

Pogłowie świń jest niskie nie tylko w Polsce. W innych państwach Unii Europejskiej jest podobnie.

Jakie zatem są perspektywy dla producentów trzody chlewnej na najbliższe miesiące?

– Wydaje się, że ceny trzody chlewnej powinny być wysokie – mówi Michał Koleśnikow. – Mogą co prawda trochę spaść, może już w grudniu, może w styczniu. Ale nadal będą utrzymywać się na poziomie zadowalającym producentów.

Jak dodaje, tanieją też pasze, które są bardzo drogie. To powinno poprawić opłacalność produkcji. Prawdopodobnie jeszcze w najbliższym miesiącu, a może nawet trzech miesiącach, opłacalność będzie dobra.

Czytaj także: O ile zdrożeją paliwa i papierosy w 2012 roku?

– Co się później wydarzy, trudno powiedzieć – mówi Michał Koleśnikow. – Niektórzy przewidują, że zboża będą drożeć. Trudno powiedzieć czy utrzymają się tak wysokie ceny trzody. Nie wiadomo też czy konsumenci będą w stanie zaakceptować tak wysokie ceny wieprzowiny.

Wieprzowina może być droga Jak dodaje, ciągle mówi się o kryzysie, więc konsumenci też mogą ograniczać wydatki. Ale jest duże prawdopodobieństwo, że wieprzowina będzie droga.

Zdaniem analityka BGŻ, trudno spodziewać się szybkiego wzrostu pogłowia. Jak twierdzi, żeby zaczęło ono rosnąć, dobra sytuacja musiałaby się utrzymywać jeszcze co najmniej przez kilka miesięcy. Jeśli tak się stanie, to wzrost pogłowia trzody chlewnej zauważymy dopiero w lipcu przyszłego roku.

– Teraz Główny Urząd Statystyczny przeprowadza badania pogłowia trzody chlewnej – mówi analityk BGŻ. – Prawdopodobnie wykażą one duży jego spadek.

Duże chlewnie stoją puste

Podlascy rolnicy otrzymują teraz około 6 zł za kilogram wbc. Jest to cena podstawowa, bez dodatków (po ich uwzględnieniu może wzrosnąć o 30-40 gr/kg).

– Jest to cena do przyjęcia – mówi Wiesław Krawczuk, producent trzody z kolonii Niewodnica Nargilewska. Latem za kilogram wbc otrzymywał on około 5,40 zł.

– Wiele osób rezygnuje z produkcji trzody – mówi gospodarz. – Zdarza się, że nawet chlewnie na sto macior stoją puste.

Problemem trzodziarzy są bardzo drogie pasze. Rolnicy nie chcą sprzedawać zbóż, żądają po 100 zł/q. I choć wydaje się, że cena tuczników jest wysoka, to rolnikom – tak naprawdę – nie za dużo zostaje w kieszeni.

Raz w górę, raz w dół

– Kiedyś, jak cena trzody chlewnej szła w górę, a pasze były tanie, producenci mogli liczyć na większy zysk – mówi Wiesław Krawczuk. – Teraz już tak nie jest.

Również jego zdaniem nie należy spodziewać się znaczącego wzrostu pogłowia. Bo jeśli ktoś zrezygnował z produkcji trzody, to na pewno do niej już nie wróci.

Dodaje, że rynek jest tak rozregulowany, że rolnikowi trudno cokolwiek przewidzieć. Raz cena tuczników leci szybko w dół, raz rośnie. Producenci nigdy nie wiedzą na czym stoją.

Warto wiedzieć

Jak wynika z raportu Agromonitor, przygotowanego przez analityków BGŻ, cena żywca wieprzowego w IV kwartale tego roku powinna kształtować się na poziomie 4,83-5,07 zł/kg. Natomiast w I kwartale przyszłego roku cena żywca wieprzowego może wahać się od 4,34 do 4,80 zł/kg, a w II kwartale od 4,34 do 5 zł/kg.

Według autorów raportu, prawdopodobnie w dalszym ciągu rósł będzie import trzody i mięsa, który zawsze miał duży wpływ na poziom cen w Polsce. Teraz jednak nie zmieni on znacząco sytuacji na rynku (bo również w pozostałych krajach UE produkcja żywca wieprzowego zwalnia). Według szacunków Komisji Europejskiej, produkcja tuczników w IV kwartale tego roku będzie jedynie o 0,6 proc. wyższa niż w tym samym okresie przed rokiem. W I kwartale 2012 r. wzrost ma wynieść jedynie 0,3 proc. a w II kwartale produkcja ma być już niższa o 1,4 proc. niż w analogicznym kwartale poprzedniego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny