Pogańskie cmentarze. Odkrycie

Krzysztof Jankowski [email protected] tel. 85 730 67 86
Groby zbudowano z tworzących czworoboczne kwatery o wymiarach ok. 4x4 i 5x5 metrów olbrzymich głazów, a ich wnętrze wykładano drobnym brukiem – opowiada Dariusz Krasnodębski.
Groby zbudowano z tworzących czworoboczne kwatery o wymiarach ok. 4x4 i 5x5 metrów olbrzymich głazów, a ich wnętrze wykładano drobnym brukiem – opowiada Dariusz Krasnodębski. Krzysztof Jankowski
Badania archeologów wskazują, że na terenie powiatu hajnowskiego istniały pogańskie cmentarzyska, na których grzebano zmarłych. Powstały jeszcze przed tym, jak na te tereny dotarło chrześcijaństwo. Odnaleziono je w gminie Czyże, opodal grodziska w Zbuczu.

Cmentarzyska odkryto podczas prowadzonych prac archeologicznych. To właśnie w Zbuczu istnieje grodzisko, które powstało prawdopodobnie pod koniec IX wieku. Tam od kilku lat prowadzi badania ekipa naukowców Dariusza Krasnodębskiego z Instytutu Archeologii i Etnologii Państwowej Akademii Nauk.

Odbywają się one w ramach projektu badawczego pt. "Początki chrześcijaństwa na pograniczu mazowiecko-ruskim", finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Znalezione w tym roku materiały zabytkowe oraz przedmioty odkryte w trakcie wcześniejszych badań wskazują, że dawni mieszkańcy ziemi hajnowskiej mieli silne kontakty z Rusią Kijowską - przyznaje archeolog Dariusz Krasnodębski.

Pierwsze dwa sezony badań miały miejsce w latach 2004 i 2005. Obecnie prace prowadzone są na trzech kurhanach, w których, jak dotychczas, znaleziono fragmenty glinianych naczyń z X/XI wieku oraz przepalone kości ludzkie.
- Wiele wskazuje na to, że znajdujące się tutaj 17 kopców ziemnych stanowią pozostałość pogańskiego cmentarzyska, na którym chowano dawnych mieszkańców niedalekiego grodu - opowiada Dariusz Krasnodębski. - Znaleziska pozwalają przypuszczać, że szczątki zmarłych po spaleniu rozsypywano na powierzchni kurhanów dając na ostatnią drogę symboliczną strawę w potłuczonych intencjonalnie naczyniach.

Obok tego cmentarzyska znajduje się drugi obiekt, późniejszy o około 100-150 lat. W grobach zbudowanych z tworzących czworoboczne kwatery olbrzymich głazów, których wnętrze wykładano drobnym brukiem, znaleziono m.in.: szklane koraliki, przęślik z łupku wołyńskiego oraz fragmenty glinianych naczyń.

- Dotychczas nie znaleźliśmy kości ludzkich, czego przyczyną jest zapewne gliniasta gleba, w których nie zachowują się kości - mówi Dariusz Krasnodębski. - Forma grobu z kamiennymi obstawami charakterystyczna jest dla Słowiańszczyzny Zachodniej. Można zatem sądzić, że przybyli ze wschodu osadnicy zaadoptowali formę pochówku stosowaną powszechnie na terenie Mazowsza.

Grodzisko w pobliżu Zbucza jest najstarszym obiektem tego typu pomiędzy górną Narwią i środkowym Bugiem. Badania wskazują, że mogło ono powstać nawet pod koniec IX wieku.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pop
W dniu 13.12.2013 o 19:12, Mieszek I napisał:

Ja znam dwa pogańskie cmentarze w samej Hajnówce. W moim rozumieniu Poganin/wierzący w wielu Bogów/ to ten który wierzył w Lenina, Stalina a potem stanął w pierszym szeregu w Cerkwi czy Kościele.

i właśnie trzeba ich przesiedlić na Zbucz, niech spoczywają z takimi samymi jak sami :lol:a zajmie się nimi ten z ipaenu

P
Paweł
Wszystkie znalezione kości są z ziemi wydobywane, pakowane do worków i więzione do spalarni w okolicach Warszawy. Bracia starsi w wierze usilnie wierzą że uda się im przejąć nasze Polskie ziemie na własność. Dlatego tak mocno się starają aby zniknęły stąd kości naszych przodków, a potem nasze. Będą czyszczone cmentarze pod byle pretekstem.
P
Paweł
Ten pan Krasnodębski jako nasz brat starszy w wierze ma za zadanie wyczyścić wszystkie starodawne groby i grobowce do tzw "świętej ziemi". Aby ślad po nich nie pozostał. Wiążektóry tak pięknie
Z
Złoty Cielec
W dniu 13.12.2013 o 19:12, Mieszek I napisał:

Ja znam dwa pogańskie cmentarze w samej Hajnówce. W moim rozumieniu Poganin/wierzący w wielu Bogów/ to ten który wierzył w Lenina, Stalina a potem stanął w pierszym szeregu w Cerkwi czy Kościele.

   Od dawna twierdziłem ze tym regionem rzadza poganie dla których bogiem jest Złote Koryto i Mamona a bliznich to oni maja w .... 

 A jak z klerem dobrze zyja ci poganie... w harmonii i obopólnym zrozumieniu .... :wub:

M
Mieszek I
W dniu 13.12.2013 o 13:32, fafaa napisał:

"Grodzisko w pobliżu Zbucza jest najstarszym obiektem tego typu pomiędzy górną Narwią i środkowym Bugiem. Badania wskazują, że mogło ono powstać nawet pod koniec IX wieku."trzeba to nagłośnic

Ja znam dwa pogańskie cmentarze w samej Hajnówce. W moim rozumieniu Poganin/wierzący w wielu Bogów/ to ten który wierzył w Lenina, Stalina a potem stanął w pierszym szeregu w Cerkwi czy Kościele.

f
fafaa

"Grodzisko w pobliżu Zbucza jest najstarszym obiektem tego typu pomiędzy górną Narwią i środkowym Bugiem. Badania wskazują, że mogło ono powstać nawet pod koniec IX wieku."

trzeba to nagłośnic

 

Dodaj ogłoszenie