Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżki opału już w tym miesiącu

Piotr Walczak [email protected] tel. 85 748 96 60 Fot. Wojciech Oksztol
Podwyżki cen węgla są przed zimą nieuniknione. – Warto pospieszyć się z zakupem, bo obecne zapasy są jeszcze po starych cenach – mówi Piotr Konopko, sprzedawca w składzie spółki Nawec, mieszczącym się w Sowlanach.
Podwyżki cen węgla są przed zimą nieuniknione. – Warto pospieszyć się z zakupem, bo obecne zapasy są jeszcze po starych cenach – mówi Piotr Konopko, sprzedawca w składzie spółki Nawec, mieszczącym się w Sowlanach.
To ostatnia chwila, aby zaoszczędzić przy zakupie węgla na zimę. Firmy, które nim handlują zapowiadają, że ceny wzrosną, kiedy wyczerpią się obecne zapasy w składach. Zapłacimy nawet o kilkadziesiąt złotych więcej.

Radzę, aby właśnie teraz kupić węgiel, jeżeli ktoś jeszcze tego nie zrobił – mówi Jerzy Romaniuk, zastępca dyrektora ds. sprzedaży w firmie Nawec. – Większość klientów zdecydowała się na to latem, kiedy można było liczyć na różne promocje cenowe.

Jerzy Romaniuk dodaje, że wrzesień czy październik to okres lekkiego zastoju w branży. Tak jest co roku. Warto jednak przy tym podkreślić, że kiedy zaczną się jesienne opady deszczu, węgiel nie będzie tak dobry jak teraz. Pierwsze przymrozki i stały spadek temperatur spowodują, że sprzedawcy znowu zaczną zacierać ręce.

– Kwestia miesiąca, kiedy węgiel zdrożeje. Przynajmniej o 15 procent. Taniej już w tym roku nie będzie – uważa Jerzy Romaniuk.

Zobacz także. Polska jednym z najdroższych krajów pod względem kosztów utrzymania domu

Podobnego zdania jest Dariusz Pietraszewski z firmy Karbon. Jak tłumaczy, podwyżki cen możliwe są już od połowy października. – Na pewno będą odczuwalne – mówi. – Trzeba liczyć, że wyniosą około 20-30 złotych na tonie.

Wzrost cen detalicznych to efekt między innymi zmian w cenniku Kompanii Węglowej, największego w Polsce producenta węgla. Od października tzw. węgiel gruby podrożał o ok. 5 procent.

Drożej zapłacimy też wkrótce za drewno opałowe z Białorusi i Rosji. Nie będą to raczej drastyczne podwyżki: o 20-30 zł za metr przestrzenny. – Za drewno płaci się w euro, a ta waluta drożeje. Co więcej, wzrastają koszty transportu, w górę idą ceny paliw – wyjaśnia Wojciech Zasuta z firmy Biport. – Z kolei w przypadku drewna z Lasów Państwowych myślę, że ceny zostaną do końca roku utrzymane.

Zobacz także. Na utrzymanie mieszkania wydajemy 17 proc. swoich dochodów

Najbardziej popularnymi rodzajami węgla są: orzech, groszek i kostka oraz orzech z domieszką kostki. Najmniejszym wzięciem cieszy się miał. Handlujący nim wyjaśniają, że niewielu jest użytkowników kotłów na miał, stąd też nieduży popyt. Jeśli chodzi o drewno opałowe, najczęściej kupowane są: jesion, dąb, buk.

Ceny opału ♦ orzech – 530-800 zł/t,

♦ groszek – 515-560 zł/t,

♦ kostka – 660-670 zł/t,

♦ miał – 490 zł/t,

♦ ekogroszek – 610-840 zł/t,

♦ drewno: jesion, dąb, buk – ok. 180 zł z dostawą (cena za metr przestrzenny).

 

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny