Podwyżki dla nauczycieli 2023. Oto zarobki po zatwierdzonych podwyżkach. MEiN podsumowuje wzrost średniego wynagrodzenia na przestrzeni lat

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Podwyżki dla nauczycieli pozostały bez zmian. Takie są zarobki nauczycieli w 2023 roku
Podwyżki dla nauczycieli pozostały bez zmian. Takie są zarobki nauczycieli w 2023 roku GettyImages
Podwyżki dla nauczycieli w 2023 nie satysfakcjonują pedagogów. MEiN zatwierdziło podwyżkę średnich wynagrodzeń o 7,8 proc., podobnie jak dla całej sfery budżetowej. Zobacz, ile wynoszą minimalne wynagrodzenia dla nauczycieli po podwyżkach. Podajemy zarobki nauczyciela początkującego, mianowanego i dyplomowanego w 2023 roku. Sprawdź, o ile wzrosły wynagrodzenia nauczycieli w szkołach, a ile w 2023 roku zarobi nauczyciel akademicki. MEiN podsumowuje także procentowy wzrost średniego wynagrodzenia na przestrzeni lat 2016-2022. Czy jest szansa na zwiększenie subwencje na wynagrodzenia?

Spis treści

Podwyżki dla nauczycieli 2023

Podwyżki dla nauczycieli wprowadzone w 2023 roku obowiązują z mocą od 1 stycznia 2023 roku (nauczyciele otrzymali wyrównania). Oto załącznik do projektu wraz ze stawkami:

Zarobki nauczycieli 2023
Zrzut ekranu

MEiN podsumowuje wzrost średnich zarobków nauczycieli w latach 2016-2022

Warto zaznaczyć, że średnie wynagrodzenie nauczycieli rzadko pokrywa się z faktyczną pensją. Średnie wynagrodzenie obejmuje m.in. dodatki, które są wypłacane co kilka lat, a nawet odprawy emerytalne.

„Przeciętny Kowalski, który czyta news'a o średnim wynagrodzeniu [przyp.red.] myśli, że zarabiamy po 8 tysięcy miesięcznie, pracujemy 18 godzin w tygodniu i mamy mnóstwo wolnego” – komentuje nauczyciel dyplomowany w szkole średniej, egzaminator maturalny, z ponad 30-letnim stażem pracy w zawodzie. Zarobki naszego rozmówcy w roku 2022 wynosiły 3567,25 netto.

Związki zawodowe protestują. Proponują nowe stawki

Związkowcy w imieniu nauczycieli apelują jednak o zmiany w systemie finansowania oświaty. Po spotkaniu z MEiN 1 lutego 2023 roku KSOiW NSZZ „Solidarność” mówi wprost o rozczarowaniu.

Przedstawiciele KSOiW po raz kolejny negatywnie ocenili żenująco niski poziom wynagrodzenia nauczycieli, nieprzystający do dzisiejszych kosztów życia oraz nieadekwatny w stosunku do ogromu wymagań stawianych nauczycielom i realizowanych przez nich zadań – przekazało prezydium KSOiW po spotkaniu z ministerstwem

ZNP przygotował projekt nowelizacji ustawy Karty Nauczyciela, który trafił do sejmu 9 marca. Związkowcy proponują w nim podwyższenie o 20 pkt proc. relacji wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego do kwoty bazowej. Zwiększyłoby to zarobki nauczycieli na wszystkich stopniach awansu o 796,31 zł.

Zmiana stawek średniego wynagrodzenia na podstawie zaproponowanej nowelizacji będzie wymagała podwyższenia minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli i dodatków do wynagrodzenia.

Autorzy projektu nowelizacji podają, że stawki średniego wynagrodzenia nauczycieli, ustalone zgodnie z proponowaną regulacją, od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. będą wynosiły dla nauczyciela początkującego – 5733,43 zł brutto (wzrost o 955,57 zł brutto), nauczyciela mianowanego – 6848,26 zł brutto (wzrost o 1114,83 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego – 8759,41 zł brutto (wzrost o 1433,36 zł brutto).

Obecnie obowiązują przyjęte w rozporządzeniu MEiN podwyżki o 7,8 proc.

Pensje nauczycieli na przestrzeni lat. O ile wzrosły i jak s...

Wiceminister Piontkowski o projekcie podwyżek dla nauczycieli o 20 proc.: Nie ma źródeł finansowania

W Sejmie prezes ZNP Sławomir Broniarz i przedstawiciele KO, PSL, Lewicy i Polski 2050 przedstawili przygotowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego projekt nowelizacji Karty nauczyciela. Zakłada on wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli od 1 lipca o 20 proc.

Nie ma w nim źródeł, które by pokryły zwiększone wydatki budżetu państwa. Z tego co szacowaliśmy w skali całego roku, byłoby to nawet ponad 10 mld zł – ocenił wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski, pytany przez PAP w czasie czwartkowej konferencji prasowej o stanowisku resortu w sprawie projektu.

Zgodnie z projektem średnie wynagrodzenie nauczycieli od 1 lipca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. ma wzrosnąć o 20 proc. Aby podwyżka była możliwa, w projekcie zapisano zwiększenie subwencji oświatowej o 3,58 mld zł z rezerwy celowej budżetu państwa, przeznaczonej na zmiany systemowe w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, w tym w finansowaniu zadań oświatowych.

Podwyżki dla nauczycieli 2023. Kiedy będą wypłaty?

Jak poinformowała rzecznik prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Adrianna Całus-Polak, zgodnie z art. 30 ust. 11 ustawy – Karta Nauczyciela podwyższenie wynagrodzeń dla nauczycieli następuje nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia danego roku.

W związku z powyższym nauczyciele otrzymali wyrównanie do pensji i nowe zwaloryzowane wynagrodzenia z wypłatą marcową lub kwietniową.

O ile wzrosły wynagrodzenia nauczycieli w 2023 roku?

Wzrost minimalnego wynagrodzenia dla nauczycieli z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym w 2023 roku wynosi:

  • podwyżka dla nauczycieli początkujących – o 266 zł;
  • podwyżka dla nauczycieli mianowanych – o 293 zł;
  • podwyżka dla nauczycieli dyplomowanych – o 326 zł.
Wynagrodzenia nauczycieli w 2023 roku. Ile wyniosą ich zarobki?

Wynagrodzenia nauczycieli i podwyżki w 2023 roku. Pensja nau...

Wzrost płacy minimalnej a wzrost płacy nauczycieli. Kiedy należy się wyrównanie?

Od 1 stycznia 2023 roku na mocy rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w Polsce obowiązuje minimalne wynagrodzenie 3490 zł, a stawka godzinowa wzrosła do 22,80 zł. W połowie roku tj. w lipcu będzie kolejna podwyżka minimalnej płacy, odpowiednio do 3600 zł i 23,50 zł. Zaplanowana dwukrotna podwyżka w ciągu roku jest konsekwencją inflacji. Według przepisów, kiedy prognozowany wskaźnik inflacji przekracza 5 procent, najniższą płacę krajową należy podnieść od stycznia, a potem od lipca.

Dla całej sfery budżetowej, w tym również dla nauczycieli zaplanowano natomiast podwyżki od 1 stycznia 2023 r. o 7,8 proc. Zobacz, jak przedstawią się stawki wynagrodzeń po takiej podwyżce.

Okazuje się, że dla niektórych nauczycieli wynagrodzenie od 1 stycznia 2023 roku jest niższe niż minimalna krajowa. Nauczyciele z pensją poniżej minimalnej (3490 zł brutto) powinni otrzymać wyrównania.

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia – czytamy w art. 6 Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu

Jednak nie wszyscy, których płaca zasadnicza będzie poniżej minimalnego wynagrodzenia zaliczają się do tej grupy. Dodatek nie przysługuje nauczycielom, którzy oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymują dodatki, które jak wyjaśnia Karta nauczyciela, są składowymi zwiększającymi pensję.

Wyrównanie do wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli

Artykuł 6. Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu z pracę dotyczy nauczycieli i mówi, że:

Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych

Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie wlicza się:

  • nagrody jubileuszowej,
  • odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej,
  • dodatku za staż pracy.

Inne dodatki, które otrzymuje nauczyciel: dodatek motywacyjny lub funkcyjny podnoszą wartość pensji. Jeśli więc płaca zasadnicza jest poniżej minimalnej krajowej, ale po doliczeniu dodatków jest jej równa, lub ją przekracza, wyrównanie się nie należy.

O jakie dodatki nauczyciele mogą powiększyć swoje wynagrodzenia?

Dodatki dla nauczycieli podnoszą pensję. Jakie są dodatki i ...

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwyżki dla nauczycieli 2023. Oto zarobki po zatwierdzonych podwyżkach. MEiN podsumowuje wzrost średniego wynagrodzenia na przestrzeni lat - Strefa Edukacji

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Majki
Po co piszecie w kolko o tym samym jakby cos nowego sie zadzialo?
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie