Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżka stóp procentowych. Dobre wiadomości dla posiadaczy kredytów złotowych?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Najbliższe posiedzenie RPP (7 września) przyniesie rozstrzygnięcia bardzo ważne z punktu widzenia portfeli milionów Polaków.
Najbliższe posiedzenie RPP (7 września) przyniesie rozstrzygnięcia bardzo ważne z punktu widzenia portfeli milionów Polaków. Karolina Misztal/ Polska Press
– Nie można też jednak wykluczyć, że skończymy na razie podwyższanie stóp procentowych, ale jednocześnie nie wiążemy sobie rąk i nie ogłaszamy końca cyklu podwyżek – powiedział prezes NBP Adam Glapiński w wywiadzie dla portalu Business Insider. Dla posiadaczy złotowych kredytów mieszkaniowych może to już oznaczać brak podwyżek rat, a dla oszczędzających koniec walki o ich względy.

– Niewątpliwie jesteśmy w trudnym momencie i blisko punktu zwrotnego. Musimy mieć pewność jako NBP i Rada Polityki Pieniężnej, że przy braku innych niespodziewanych czynników typu kolejna wojna, kryzys światowy, pandemia czy zbliżania się wojsk rosyjskich do naszych granic, inflacja nie będzie już rosła – wyjaśnił w rozmowie z portalem Business Insider prezes NBP Adam Glapiński.

– Nie można też jednak wykluczyć, że skończymy na razie podwyższanie stóp procentowych, ale jednocześnie nie wiążemy sobie rąk i nie ogłaszamy końca cyklu podwyżek. Działamy w sposób pragmatyczny. Sama podwyżka o 25 pb byłaby już sygnałem, że hamujemy cykl podwyżek, ale jeszcze się przyglądamy sytuacji i nie jesteśmy pewni, kiedy powiemy: czas na koniec cyklu – wyjaśnił.

Wyczekiwanie 7 września

Najbliższe posiedzenie RPP (7 września) przyniesie rozstrzygnięcia bardzo ważne z punktu widzenia portfeli milionów Polaków. Przewodniczący wspomnianego gremium sugeruje, że na wrześniowym spotkaniu na stole są przede wszystkim dwa rozwiązania – podwyżka stóp procentowych o skromne 25 punktów bazowych albo brak zmiany kosztu pieniądza w gospodarce.

– Jeśli faktycznie Rada podejmie jedną z tych decyzji, to w sumie obie będą dla zadłużonych co najmniej umiarkowanie pozytywne – wskazują w swojej analizie Bartosz Turek oraz Oskar Sękowski, HRE Investments.

Koniec podwyżek, to niższe raty

Jak wyjaśniają eksperci, jeśli RPP nie podniesie stóp procentowych, to jest szansa, że tym samym zakończony zostanie aktualny cykl podwyżek. – Z realizacji tego scenariusza kredytobiorcy powinni być najbardziej zadowoleni. Oznaczać mógłby on bowiem spadek stawek WIBOR, od których zależy oprocentowanie większości kredytów w Polsce – wyjaśniają/

Spójrzmy na szczegóły. – WIBOR 3M był 29 sierpnia notowany na poziomie 7,08 proc. W normalnych warunkach różnica pomiędzy tą stawką i podstawową stopą procentową NBP wynosi około 0,25 pkt. proc. Przy podstawowej stopie procentowej na poziomie 6,5 proc., należałoby więc spodziewać się WIBOR-u 3M na poziomie około 6,75 proc. Tak byłoby jednak, gdyby stopy procentowe więcej już nie rosły. Do tego potrzebujemy co najmniej zatrzymania inflacji w trakcie wakacji i coraz wolniejszej dynamiki wzrostu cen w kolejnych miesiącach – wyliczają i dodają, że "jest na to szansa".

Rynek uwzględnił już co najmniej jedną podwyżkę

Bazując na przytoczonych liczbach, Turek i Sękowski przyznają, że można uznać, że rynek już dziś uwzględnia wzrost poziomu stóp procentowych w Polsce nawet o więcej niż 25 punktów bazowych (0,25 pkt. proc.). dlatego ich zdaniem, jeśli RPP podniosłaby stopy procentowe o 25 punktów bazowych i na tym by poprzestała, to kredytobiorcy również mogliby odczuć niewielki spadek oprocentowania.

– Jest jednak jeszcze jeden scenariusz, który zasugerował prof. Glapiński – po wrześniowej podwyżce stóp o 25 punktów bazowych Rada zdecyduje się potem na jeszcze jedną podwyżkę o 25 punktów. Jeśli tak by się stało, to oprocentowanie kredytów z bieżącego poziomu mogłoby jeszcze wzrosnąć. WIBOR 3M mógłby bowiem w tym scenariuszu pójść w górę o około 0,2 pkt. proc. – podają.

Koniec walki o oszczędzających?

Z realizacji scenariuszy pozytywnych dla zadłużonych mogą się jednak nie ucieszyć oszczędzający. Tych od 10 miesięcy banki rozpieszczają podnosząc oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych - wynika z danych zbieranych przez HRE Investments w ramach cyklicznego badania najlepszych ofert depozytów.

– Kres podwyżek stóp procentowych oznacza też kres walki o względy deponentów. Dziś najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe pozwalają zarobić 7-7,5 proc. w skali roku, czyli lekko licząc ponad dwa razy mniej niż wynosi bieżąca inflacja – zauważają.

Turek i Sękowski przypominają, że "pozytywne dla oszczędzających zmiany zaszły też w rządowej ofercie obligacji detalicznych". – Jeszcze na początku roku trzymiesięczne obligacje skarbowe pozwalały zarobić 0,5 proc. Teraz jest to 3 proc. w skali roku. W przypadku popularnych obligacji czteroletnich w tym samym czasie oprocentowanie powitalne (przez pierwszy rok oszczędzania) wzrosło z 1,3 proc. do 6,5 proc. obecnie – podają.

Jednocześnie podkreślają, że "warunki wrześniowej emisji detalicznych papierów skarbowych nie zostały już poprawione względem emisji sierpniowej. Tu też kluczowe są zmiany, których dokonać może RPP".

– Cała ta sytuacja wygląda tak jakby wszyscy wierzyli w rychły kres podwyżek stóp procentowych – wskazują. Ich zdaniem mogą to potwierdzać notowania kontraktów terminowych na stopę procentową (FRA), "choć z tych wynika scenariusz trochę mniej optymistyczny". – Pod koniec sierpnia notowania kontraktów sugerowały bowiem, że podstawowa stopa procentowa w Polsce docelowo wzrośnie w okolice 7-7,25 proc.. Nawet jednak realizacja takiego scenariusza sugeruje, że oprocentowanie lokat już znacznie nie wzrośnie – o ile oczywiście nie stanie się coś nieprzewidywalnego – podsumowują.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwyżka stóp procentowych. Dobre wiadomości dla posiadaczy kredytów złotowych? - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny