Podwyżka emerytur: 23.11.2018. Emeryci wciąż nie wiedzą - waloryzacja kwotowa według nowych zasad czy procentowa? Dla kogo i o ile?

AIP
13.04.2018 gdansk.  skwer kobzdeja. wiosna w miescie. nasadzenia w centrum gdanska.  fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki
13.04.2018 gdansk. skwer kobzdeja. wiosna w miescie. nasadzenia w centrum gdanska. fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki Karolina Misztal
Rząd zapowiedział kwotową waloryzację emerytur. Najniższa emerytura ma od marca 2019 roku wynieść 1 100 złotych, a osoby otrzymujące obecnie najniższe świadczenie dostaną waloryzację z podwyżką o 70 złotych. Na razie jednak obowiązują stare zasady, które zkładają waloryzację procentową. Jednak niezależnie od wariantu według którego ostatecznie zostanie zmieniona wysokość emerytur i tak największym dla niej zagrożeniem jest wysoka inflacja.

Według zasad obecnie obowiązujących, dzięki dużej dynamice wzrostu płac, ale i towarzyszącemu jej wzrostowi cen towarów i usług, w przyszłym roku emerytury powinny zostać zwaloryzowane aż o 3,26 proc. Jeszcze wyższa – podobnie jak w tym roku – powinna być waloryzacja zgromadzonych w ZUS środków, na podstawie których ustalana jest wysokość emerytury osobom, które dopiero o nią występują. Co to oznacza dla tych, którzy chcą przejść na emeryturę w 2019 r.

Elżbieta Rafalska potwierdziła jednak ostatnio wcześniejsze sugestie, że rząd zaproponuje nowy mechanizm waloryzacji emerytur. Chodzi o kwotową waloryzację. Minimalne emerytury wzrosną do 1100 zł. Najmniejsza waloryzacja będzie na poziomie 70 zł. Koniec kilkuzłotowej waloryzacji! Obecnie świadczenia są podwyższane o jednolity wskaźnik. Wkrótce się to zmieni. Według nowych planów wzrost będzie obliczany wyłącznie o inflację. Na kwotowej waloryzacji skorzystają przede wszystkim najbiedniejsi.

Wcześniej o nowych planach dotyczących kwotowej waloryzacji emerytur mówił premier Mateusz Morawiecki: „Waloryzacja składa się z dwóch części: inflacyjnej i części związanej ze wzrostem wynagrodzeń i my tę drugą część chcemy podzielić w taki sposób, żeby w większym stopniu beneficjentami byli emeryci, którzy dzisiaj mają najniższe emerytury, np. 1100, 1200, 1300 zł.” Nowa, kwotowa waloryzacja może obowiązywać już w marcu 2019 r.: Premier Mateusz Morawiecki: „Chodzi o to, żeby biedniejsi dostali kwotowo więcej – Chcemy przeznaczyć na to razem z waloryzacją inflacyjną 7 mld zł."
Podobnie deklarowała na antenie TVP Teresa Czerwińska, minister finansów. Według słów minister rząd w 2019 roku ma zaplanowane około 7 mld zł na waloryzację emerytur i rent.

Waloryzacja wariant obecny - przed zmianą

Na razie jeszcze nie ma nowych przepisów, ale nieoficjalnie mówi się, że emeryci zostaną podzieleni na dwie grupy. Najubosi - o emeryturach do ok. 2,1 tys. zł dostaną co najmniej 70 zł podwyżki. Najniższa emerytura zaś wyniesie 1 100 zł.
Ci z grupy o emeryturach powyżej 2,1 tys. zł mogą liczyć jedynie na waloryzację w wysokości wskaźnika inflacji czyli o 2,6 proc.
Według starych zasad waloryzacja polega na ustaleniu wskaźnika stanowiącego sumę - wskaźnik inflacji plus 20 proc. realnego wzrostu płac. Ci lepiej sytuowani pozbawieni więc zostaną waloryzacji o te 20 proc. wzrostu płac.

Waloryzacja emerytur 2019. Pod koniec sierpnia we wstępnym projekcie ustawy budżetowej rząd PiS podał wskaźnik waloryzacji rent i emerytur na 2019 r. Dzięki temu możemy obliczyć, na jaką podwyżkę świadczeń mogą liczyć seniorzy i inne osoby pobierające świadczenia. Rząd ustalił wydatki na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2019 r. ze wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 103,26 proc. To oznacza, że każda emerytura wzrośnie o 3,26 proc.

Waloryzacja emerytur 2019. O ile wzrosną emerytury i renty - wariant obecnie obowiązujący

Najniższa emerytura wzrośnie o około 33 złote. Dokładnie to kwota 1 029,80 zł (brutto), która wzrośnie do 1 063,37 zł - czyli o 33 złote i 57 groszy. Netto najniższa emerytura wzrośnie więc z 878,12 zł do 904,67 zł (o 26,55 zł).
To samo dotyczy renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej.

Waloryzacja emerytur 2019. Jak ustalany jest wskaźnik waloryzacji - wariant przed ewentualną zmianą

Ministerstwo Finansów wylicza wzrost rent i emerytur w danym roku na podstawie następujących czynników:
•realny wzrost płac w roku poprzedzającym waloryzację
•inflacja w gospodarstwach emeryckich - wzrost cen towarów, które (statystycznie najwięcej) kupują emeryci
Rząd przewiduje w 2019 roku dochody na poziomie 386,9 mld zł, a wydatki 415,4 mld zł. Planowany deficyt budżetu nie ma przekroczyć 28,5 mld zł. Wśród wydatków uwzględniono, m.in. koszty obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. PiS pracuje również nad projektem emerytur dla matek – mają je dostać kobiety, które zajmowały się wychowaniem dzieci przez całe życie.

Waloryzacja stara czy nowa - to za mało

Jest jednak wysoce prawdopodobne, że znaczną część waloryzacji - jeśli nie całą - zje rosnąca inflacja. Co rpawda waha się ona w granicach 2 proc. - tak przynajmniej wylicza GUS, ale wielu ekspertów zarzuca tej instytucji, że zaniża inflację, bo w rzeczywistości wzrost cen towarów i usług jest znacznie wyższy.
To wszystko oznacza, że rząd, zwłaszcza przed wyborami, będzie musiał poszukać jeszcze jakiegoś dodatkowego rozwiązania. Trudno bowiem sobie wyobrazić, że waloryzacja emerytur w taki warunkach wyniesie po kilkanaście, kilkadziesiat złotych nett.

Waloryzacja emerytur 2019. Ważne dla przechodzących na emeryturę w 2019 roku

Waloryzacja emerytur 2019. Ważne dla przechodzących na emeryturę w 2019 rokuW tym roku jest wyjątkowo wysoka waloryzacja roczna waloryzacja składek ZUS. Jest ona najwyższa od dziewięciu lat i wynosi prawie 9 procent!. Takiego oprocentowania nie gwarantuje żaden bank. Kto więc z wnioskiem o emeryturę przysługującą już w pierwszej połowie 2018 r. poczekał do lipca, ten będzie dostawał odpowiednio wyższe świadczenie. Eksperci dodatkowo radzą poczekać jeszcze rok, bo w 2019 roku waloryzacja kapitału powinna być jeszcze wyższa!
Już jest druga połowa roku, można więc składać wnioski o emeryturę i zyskać na zwłoce - ZUS wyliczy odpowiednio wyższe świadczenie niż gdyby wniosek był złożony w pierwszej połowie br. ponieważ nie objęłaby go roczna waloryzacja kapitału, od którego wyliczana jest emerytura. Ale to nie wszystko. Eksperci oceniają, że w 2019 r. waloryzacja środków zgromadzonych w ZUS, od których wylicza się emeryturę będzie jeszcze wyższa. Jeśli więc ktoś nie musi przechodzić na emeryturę już teraz, a może poczekać do lipca 2019 r., to na tej zwłoce zrobi podwójnie korzystny interes!

Emerytury 2019 - wniosek. Odłożenie wniosku o emeryturę do lipca, nawet jeśli prawo do emerytury uzyskało się kilka miesięcy wcześniej, to była bardzo dobra decyzja. 1 lipca składki emerytalne zgromadzone w ZUS zostały zwaloryzowane (podwyższone) o 108,68 proc. A ponieważ na ich podstawie ustalana jest wysokość emerytury, automatycznie przyznane świadczenie będzie o przynajmniej 9 proc. wyższe.
Ale to nie koniec.

Eksperci są zgodni, że waloryzacja składek emerytalnych, która zostanie dokonana za rok, 1 czerwca 2019 roku będzie równie wysoka - dynamicznie bowiem dalej rosną płace a na dodatek wraca wyższa inflacja. To oznacza, że jeśli ktoś ma źródło utrzymania i siły do pracy, powinien poczekać z wnioskiem o emeryturę jeszcze o rok. Wtedy w krótkim czasie jego emerytura zyska niemal 20 proc.

Warto więc poczekać, bo taka okazja może się długo nie powtórzyć!

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hakosz
11 listopada 2018, 15:56, Franek45 :

Emerytura powinna być liczona od lat lat pracy, kto więcej pracował powinien mieć więcej, dużo emerytów z małym stażem chcieli by mieć tyle co emeryci którzy pracowali po 40 lat.

Oczywiscie to by bylo sprawiedliwe ...

j
jan

za taka podwyzke toten emeryt to sie dobrze nawet nie opije z placzu nad tym

m
marek

Kochani nadal nie podajecie, czy brutto czy netto Co to są za kwoty 1100?, 70? PO co komu te artykuły, jak nie wiadomo, o co chodzi

h
haha

wszystkim emerytom dać 500 +

e
emeryt

nie tylko policji, bo 60 tys. osób ze skarbówki dadzą 660 mln zł w ciągu roku, a to daje podwyżkę na miesiąc ponad 900 zł - czyli muszą emerytom obciąć emerytury aby mieć dla gryzipiórków przerzucających papiery

e
emeryt

czuje się oszukany przez rząd - z tego artykułu wynika, że nie mają jeszcze pomysłu jaką dać waloryzację emerytom, kombinują jak nienormalni pod górkę, jakby tu oszukać emerytów, którzy sobie zasłużyli na wyższą emeryturę długimi latami pracy, więc wymyślili, że nie dadzą tym emerytom 0,66% waloryzacji od płac, czyli co mają trochę większą emeryturę złoża się na 70 zł dla tych emerytów, którzy przepracowali tylko minimum lat i odprowadzali min. składki (artyści, drobni przedsiębiorcy i lenie)

G
Gość

Najpierw dajcie podwyżki tym którzy będą na nie pracowac bo i tak już nie ma komu

C
Ciekawski

Moim zdaniem %wo naliczana waloryzacja to pozostałość ubeckiej i komuszej tzw elity która w odróżnieniu od luda pracującego osiągali tłuste zarobki w ten sposób po przejściu na emeryt. nadal czerpali nienależne jej zyski - pytam więc szanowną p. Bożenkę co myśli o sprzątaczce z zarobkiem np 1200 zł to jaką dostanie emeryturę a później waloryzację ? no i taki pasożyt komuch ubek ze skromnym zarobkiem po 8-9 tys zł ile dostanie emerytury a później waloryzacji? co inny ma kałdun? Waloryzacja to nie jest podwyżka emerytur tylko utrzymywanie jej mocy nabywczej na przykład szedł na emeryt. to starczało na opłaty i przeżycie miesiąca jak skromniej to i coś odłożył - ten sam emeryt po paru latach po opłaceniu rachunków zostaje goły i wesoły po to jest waloryzacja żeby emeryt utrzymywał się na tym samym poziomie jak z chwilą przejścia na emeryturę no ale taka waloryzacja i branie drugi raz podatku emerytom od emerytury pasuje rządzącym i cieszy komucha , tylko rzetelna kwotowa waloryzacja bo drożeje każdemu tak samo byłaby sprawiedliwa......

F
Franek45

Ten chleb za 12złotych to chyba za Odry

F
Franek45

Emerytura powinna być liczona od lat lat pracy, kto więcej pracował powinien mieć więcej, dużo emerytów z małym stażem chcieli by mieć tyle co emeryci którzy pracowali po 40 lat.

o
obserwer

Emeryci - spokojnie! Ojczyzna oczekuje od was, że wreszcie opuścicie ten padół!... Jest przecież jeszcze tyle pomników nadwodza do postawienia, a kasa już PUSTA !!!!

B
Bożena

Tylko waloryzacja procentowa na dotychczasowych zasadach jest słuszna i sprawiedliwa.

J
J.W. Kiedy

Kaczyńskiemu dać 2100 zobaczymy czy się utrzyma.

I
Iga

Głodowe Waloryzacje i Emerytury!jak można tak traktować biednych emerytów!!! Wstyd!!!!

G
Gość

Jałmużna a nie Waloryzacja!!!!... Sobie tysiące a biednym emerytom grosze...!!!!!... Obecnie biednego Emeryta nie stać na wykupienie leków...!!!!.... Płakać się chce...!!!!

Dodaj ogłoszenie