Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Podwyżka cen biletów BKM w Białymstoku pod lupą prokuratury. Śledczy chce unieważnienia uchwały o podwyżce

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Prokuratura Regionalna w Białymstoku interweniuje ws. podwyżki cen biletów Białostockiej Komunikacji Miejskiej
Prokuratura Regionalna w Białymstoku interweniuje ws. podwyżki cen biletów Białostockiej Komunikacji Miejskiej Archiwum
Wiceprezydent Zbigniew Nikitorowicz poinformował na sesji, że prokuratura regionalna żąda unieważnienia uchwały o podwyżkach cen biletów komunikacji miejskiej. Bo ceny, według prokuratury powinien określać prezydent, a nie rada miasta.

Nic nie zapowiadało, że ten punkt środowej (15 stycznia) sesji wywoła tyle emocji. Chodziło o poprawkę do grudniowej uchwały, którą radni podnieśli ceny biletów komunikacji miejskiej. Prezydent poprosił o zapisanie, żeby papierowe bilety, które po 1 marca stracą ważność można było do 31 lipca wymienić na doładowanie elektronicznej portmonetki na Białostockiej Karcie Miejskiej. W poprzedniej uchwale był zapis, że można to zrobić tylko na kartę imienną.

Radna PiS Agnieszka Rzeszewska co prawda protestowała, że znów pomija się osoby, które nie potrafią lub nie chcą korzystać z kart elektronicznych, ale radni KO nie wzięli tego pod uwagę i nie dali możliwości wymiany np. dwóch papierowych biletów 20-minutowych za 2 zł na jeden bilet normalny za 4 zł.

Czytaj też: Podwyżka cen biletów BKM. Białostoczanie są wściekli na Prezydenta miasta. Zobacz komentarze Internautów

Z inną poprawką wystąpił zaś Paweł Myszkowski z PiS. Chciał, by radni wprowadzili nowy rodzaj biletu - 10-minutowy za 1,6 zł (ulgowy za 80 gr). Jak wiadomo, radni KO zlikwidowali wprowadzone w poprzedniej kadencji przez PiS bilety 20-minutowe za 2 zł i wprowadzili 30-minutowe za 3,6 zł. Myszkowski stwierdził, że bilety 30-minutowe nie są atrakcyjne dla pasażerów, którzy chcą "podjechać" jeden czy dwa przystanki, stąd też 10-minutówki doskonale uzupełniłyby ofertę BKM-u.

Gdy na mównicę wszedł wiceprezydent Zbigniew Nikitorowicz wszyscy spodziewali się, że będzie mówił o tym, że gminy nie stać na taki ukłon w stronę mieszkańców. Zamiast tego poprosił Myszkowskiego o wycofanie poprawki, bo dzień wcześniej naczelnik Wydziału III Organizacyjno - Sądowego Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Marcin Faszcza złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i żąda unieważnienia w całości grudniowej uchwały, którą rada miasta podniosła ceny biletów.

Czytaj też: Podwyżka cen biletów Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Jednorazowy za 4 zł, 20-minutowe do likwidacji

- Prokurator powołał się m.in. Konstytucję RP. Stwierdził, że rada miasta nie ma prawa ustalać cen biletów - mówił Nikitorowicz.

Stwierdził, że według prokuratora kompetencja ta (jak również dawanie ulg np. dla seniorów czy uczniów) należy wyłącznie do prezydenta miasta. A radni mogą uchwalać wyłącznie "widełki", czyli wskazać prezydentowi od jakiej do jakiej stawki może on ustalić cenę. Tyle, że od początku istnienia samorządu terytorialnego radni nie uchwalali żadnych "widełek", ale określali konkretne ceny.

- Do czasu rozstrzygnięcia przez sąd proponuję więc radnym nie zgłaszać żadnych poprawek do uchwały - stwierdził Zbigniew Nikitorowicz.

Czytaj też: Podwyżka cen biletów BKM. Młodzież Wszechpolska organizuje zgromadzenie na sesji rady miasta: "Wspólne świętowanie podwyżki cen biletów MPK"

Nazwał prokuratora Marcina Faszczę prokuratorem "dobrej zmiany", który w ostatnich latach zrobił zawrotną karierę. Paweł Myszkowski stwierdził, że nie zna tego prokuratora, jednak powinno się o nim mówić prokurator polskiej prokuratury, a nie prokurator "dobrej zmiany". Stwierdził też, że dla obecnej opozycji wszystko co nie jest PO jest "dobrą zmianą". Na zasadzie, że przed dojściem do władzy PiS-u telewizja była publiczna, a teraz jest "reżimowa".

Pomijając jednak te kwestie, radny nie wycofał swojej poprawki i co ciekawe tylko jeden głos zadecydował, że przepadła (radni KO Joanna Misiuk i Marek Tyszkiewicz nie zabrali głosu, a radny niezależny Maciej Biernacki się wstrzymał).

Przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym z KO stwierdził, że rada miasta ma teraz 30 dni na wydanie opinii i przekazanie skargi prokuratora do WSA.

Oświadczenie prokuratury

Rzecznik prokuratury regionalnej Paweł Sawoń wysłał nam stanowisko prokuratury:

"Prokurator zaskarżył w całości w/w uchwałę, bowiem analiza powyższego aktu prawa miejscowego wykazała, iż uchwała została podjęta z naruszeniem prawa, tj. szeregu przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (dalej ustawa).

Zgodnie z treścią art. 50 a ust. 1 i art. 50 b ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. rada gminy (miasta) może ustalać ceny za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym. Ceny mają charakter cen maksymalnych. Rada Miasta Białegostoku, zaś uregulowała konkretne ceny za usługi transportu zbiorowego wraz z ulgami i zwolnieniami, co wykracza poza jej kompetencje.

Na mocy art. 7 ust.1 i 4 Ustawy organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest gmina. Zadania organizatora wykonuje organ wykonawczy, w przypadku Białegostoku – Prezydent Miasta. Zatem konkretyzowanie cen biletów, uzgadnianie uprawnień do ulgowych przejazdów pozostaje w kompetencji Prezydenta, nie zaś Rady.

Zauważyć należy, iż wcześniejsze uchwały dotyczące przedmiotowej materii podejmowane były na podstawie innego stanu prawnego. Przepisy ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, wskazane w podstawie prawnej zaskarżonej uchwały – tj. art. 50a oraz 50b dodane zostały ustawą z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług (Dz.U.2019.178 t.j.).

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 roku Prawo o prokuraturze, Prokuratura stoi na straży praworządności. Oznacza to, iż jest zobligowana do podejmowania działań w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów prawa, w tym o charakterze pozakarnym. Podkreślić należy, iż akty prawa miejscowego zaskarżane przez Prokuraturę Regionalna w Białymstoku dotyczą różnych sfer działania organów, m.in. ustalenia wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej, ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, czy utrzymania porządku i czystości na terenie gminy.

Prokurator Marcin Faszcza został delegowany do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku z uwagi na swoje wysokie kompetencje i wiedzę merytoryczną. Jako przykład tychże można wskazać, iż już w roku 2015, w ramach prowadzonego postępowania administracyjnego, skutecznie wywiódł skargę kasacyjną przed Naczelnym Sądem Administracyjnym dotyczącą niewłaściwego pobierania opłat za parkowanie w strefach płatnego parkowania w dni wolne od pracy. Analiza tej skargi i wyroku NSA stała się przedmiotem wystąpienia z dnia 17.06.2016 skierowanego do prokuratur w całym kraju przez Zastępcę Prokuratora Generalnego zawierającego polecenie analizy zgodności z prawem tego typu uchwał.

Prokurator Marcin Faszcza, pełniąc obowiązki służbowe w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku, podejmował liczne działania zmierzające do zaskarżenia wadliwych uchwał podejmowanych przez organy samorządów z terenu właściwości Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. W sumie w latach 2017 – 2019 skierował 18 skarg, z których wszystkie zostały uwzględnione przez Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Reasumując, problemem nie jest staż pracy Pana Marcina Faszczy i podnoszone przez Zastępcę Prezydenta Miasta Białegostoku zbyt szybkie, w Jego mniemaniu, awanse Pana Prokuratora, lecz niski poziom niektórych aktów prawa miejscowego uchwalanego przez organy samorządu terytorialnego."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny