Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwójne nazwy w Orli. Krywiatyczy znaczy Krywiatycze

Janusz Bakunowicz [email protected] 0 85 730 34 90
Kwestia określenia gwary mieszkańców gminy Orla jest dość dyskusyjna. Naukowcy twierdzą, że są to gwary języka ukraińskiego. Są i tacy, którzy zaliczaję je do języka białoruskiego. Ale czy białoruska nazwa Kaszali odpowiada miejscowemu brzmieniu? Raczej nie.
Kwestia określenia gwary mieszkańców gminy Orla jest dość dyskusyjna. Naukowcy twierdzą, że są to gwary języka ukraińskiego. Są i tacy, którzy zaliczaję je do języka białoruskiego. Ale czy białoruska nazwa Kaszali odpowiada miejscowemu brzmieniu? Raczej nie.
Język białoruski językiem pomocniczym w urzędzie gminy Orla. Tak na ostatniej sesji zdecydowali gminni rajcy. Zdecydowali jednogłośnie. - To tylko sformalizowanie stanu, jaki istniał w urzędzie wcześniej - mówi Piotr Selwesiuk, wójt gminy Orla.

W urzędzie większość pracowników rozmawia "po swojemu". Nie przeszkadza to w kontaktach z petentami, bo ci posługują się takim samym językiem. Jednak podstawa do wprowadzenia języka białoruskiego, jako pomocniczego, były dane z powszechnego spisu ludności z 2003 roku.

Zgodnie z polskim prawem gmina, w której minimum 20 proc. mieszkańców stwierdzi, że jest narodowości niepolskiej może taki język wprowadzić. Aż 68,9 proc. orlan określiło siebie jako Białorusinów.

Problemów nie będzie

- Decyzja radnych to zaakceptowanie stanu, jaki funkcjonuje w gminie - podkreśla Piotr Selwesiuk, wójt gminy Orla. - Cieszę, że nasze prawo daje taką możliwość. Można to wykorzystać w promocji i gminy, i regionu. Nie od dziś wiadomo, że nasz region, jak mało który, cechuje wielokulturowość i wielowyznanio-wość.

Ale wprowadzenie języka białoruskiego jako pomocniczego pozwala też składać pisma urzędowę w języku białoruskim. Gminni urzędnicy, na żądanie petenta, powinni dać odpowiedź w języku pomocniczym. Ale tak jest gdy, wydanie decyzji nie wymaga konsultacji z innymi urzędami lub instytucjami. Jśli decyzja czy postanowienie ma wady prawne i wymaga odwołania, dalej sprawa prowadzona jest w języku urzędowym. Czy gmina ma specjalistów od białoruskiego, którzy na żądanie petenta udzielą odpowiedzi w języku białoruskim?

- Na pewno nie bedzie z tym problemów - zapewnia wójt Selwesiuk.

Tablice finansuje państwo

Kolejnym krokiem, który wiąże się z wprowadzeniem języka pomocniczego jest wprowadzenie podwójnych nazw gminnych miejscowości. Według wójta powinny one mieć brzmienie w języku białoruskim, lecz z zachowaniem ich historycznych i lingwistycznych niuansów. Jednym słowem, nazwy nie brzmiałyby w literackim języku białoruskim.

- Na pewno miejscowość Krywiatycze nie będzie nazywać się Krywiaciczy, jak to brzmiałoby w literackim języku białoruskim, lecz Krywiatyczy. Czyli tak, jak wymawiają tę nazwę mieszkańcy tej miejscowości - podkreśla Piotr Selwesiuk.
Jednak w przypadku niektórych miejscowości mogą być problemy. Np. jak w języku białoruskim zapisać Szczyty Dzięciołowo?

- Jeżeli na to spojrzeć przez pryzmat prawa, najpierw trzeba stworzyć wykaz miejscowości z ich proponowanym brzmieniem - dodaje wójt Selwesiuk. - MSWiA powołuje komisję i analizuje załącznik, a w nim proponowane nazwy pod względem prawnym, historycznym, a przede wszystkim lingwistycznym.

Jeżeli nazwy te zostaną zaakceptowane, gmina złoży wniosek do MSWiA o 100-procentowe sfinansowanie tablic z podwójnymi nazwami.

Tak, jak mówią mieszkańcy

Władze rady gminy przygotowały już uchwałę dotyczącą podwójnych nazw miejscowości. Pozostaje jedynie kwestia stworzenia załącznika. Władze gminy zamierzają prosić ludzi nauki o fachową konsultację przy pracy nad załącznikiem.

- Bo, podkreślam, chcemy, by nazwy te jak najwierniej oddawały brzmienie, jakie funkcjonuje obecnie - zaznacza wójt. - I jednocześnie musimy trzymać się pewnych norm lingwistycznych.

Jednak w najbliższym czasie nie ma co wypatrywać tablic z podwójnymi nazwami. Cała procedura może potrwać nawet rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny