MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podsumowano XII edycję konkursu „By czas nie zaćmił i niepamięć”. Najlepsi uczniowie odebrali nagrody

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Podsumowano XI edycję konkursu „By czas nie zaćmił i niepamięć”
Podsumowano XI edycję konkursu „By czas nie zaćmił i niepamięć” Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Zakończyła się XII edycja konkursu „By czas nie zaćmił i niepamięć”. Podlascy uczniowie pisali prace o zbrodni katyńskiej, obławie Augustowskiej i katastrofie smoleńskiej.

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z różnych części województwa podlaskiego spotkali się we wtorek (28 maja) w Akademii Sukcesu „Nasza Szkoła” – Prywatnej Szkole Podstawowej nr 8 im. Marii Konopnickiej w Białymstoku. To tu odbyło się uroczyste posumowanie 12. edycji konkursu historyczno-literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”. Podczas wydarzenia dyplomy i nagrody odebrali uczniowie, którzy poradzili sobie z konkursowy zdaniem najlepiej.

- Pamięć historyczna i wiedza o dziejach własnego państwa, jest podstawą świadomego życia i patriotyzmu. Trzeba potrafić tę wiedzę samodzielnie poszukiwać. I ten konkurs ma uczyć jej poszukiwania - wiedzy obiektywnej, bez przekłamań, białych plam i manipulacji - podkreśla Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, a zarazem pomysłodawca konkursu.

Jak przyznają organizatorzy, celem konkursu jest m.in. rozwijanie wiedzy uczniów na temat najnowszej historii Polski, kształtowanie świadomości historycznej i umacnianie postaw patriotycznych wśród młodzieży oraz inspirowanie jej do podejmowania samodzielnych poszukiwań badawczych w celu zrozumienia wydarzeń i zachodzących procesów historycznych.

Rywalizacja jak co roku została przeprowadzona w dwóch kategoriach wiekowych: klasy VI-VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe. W swoich opracowaniach, esejach i poematach poruszali temat zbrodni katyńskiej, obławy augustowskiej i katastrofy smoleńskiej.

- To są wydarzenia, o których jeszcze nie wszystko wiemy - przyznaje Jarosław Zieliński. - Komisja konkursowa oceniła te prace jako naprawdę dobre. Myślę, że gdy porówna się publikację, która zawiera najlepsze prace z ostatnich dziesięciu lat, z tymi, które nagradzane są dzisiaj, widać kroczący postęp. Młodzież ma coraz więcej wiedzy i prezentuje coraz lepszy warsztat badawczy.

W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiło w sumie 56 uczniów. Prace uczestników konkursu oceniało jury, w którego skład weszli m.in. naukowcy, nauczyciele akademiccy i szkolni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny