Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podstawówka z Choroszczy „Face to Face” ze szkołą w Nairobi. Rozmowy co czwartek

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Co może łączyć Choroszcz z Nairobi? Okazuje się, że wiele, a 9500 km, które je dzielą to nie jest problem. Wspólne lekcje na linii Choroszcz – Nairobi, organizowane są co czwartek.

- Szkoła Podstawowa w Choroszczy uczestniczy w Międzynarodowym Projekcie Humanitarno - Edukacyjnym „Face to Face with the Word”, a z Nairobi kontaktuje się online. Polscy uczniowie idą dalej i organizują zbiórkę przyborów szkolnych, które wyślą kolegom z Afryki. Cały czas do zbiórki można się dołączyć. Zapraszamy – mówi rzeczniczka burmistrza Choroszczy Urszula Glińska.

Jak informuje, podczas pierwszego spotkania online (w okolicach świąt) zapoznawczego nauczyciele i uczniowie m.in. zaśpiewali kolędę „Dzisiaj w Betlejem” oraz w odpowiedzi na angielską piosenkę „Mister John” zaśpiewali polską „Panie Janie”. Na drugiej lekcji dzieci mówiły m.in. o zwierzętach i roślinach w Polsce. Z kolei uczniowie z Kenii pokazali liście bananowca i kawy. Dzieci opowiadały też o swoich krajach i szkołach, w których się uczą.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza to cykl działań dedykowany 200-osobowej grupie uczniów z klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Sejnach. Poprzez sztukę i edukację będą oni poznawać bogate dziedzictwo wielokulturowego regionu, w którym żyją.

Sejny: Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza otrzymał 87 tysięcy ...

- Nasi uczniowie łączą się z kolegami z Nairobi internetowo, co czwartek. Dzieci porozumiewają się po angielsku. W ten sposób wykorzystują internet w edukacji, szlifują angielski, poznają odległe kultury, a przede wszystkim uczą się postaw społecznych i uwrażliwienia na potrzeby innych – podkreśla Urszula Glińska.

Choroszczańscy uczniowie zaczęli gromadzić pomoce naukowe i przybory szkolne, które następnie przekażą swoim kolegom do Kenii. Zbiórka trwa – można się do niej przyłączyć.

Autorką projektu „Face to Face with the Word” jest Anna Hora Lis, nauczycielka języka polskiego z Gliwic. Program skierowany jest do wszystkich dzieci na świecie – ale głównie z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu, gdzie m.in. cierpienie, wojny i głód odzierają je ze szczęśliwego dzieciństwa. Z drugiej strony, polskie dzieci uczą się doceniać to, co posiadają, wyzbywają się egoizmu.

W projekcie uczestniczy w nim ponad 200 placówek w Polsce. Szkoła z Choroszczy jest jedyną podstawówką i jedną z dwóch z Podlaskiego, które współpracują ze szkołą w Nairobi. W placówce w Nairobi uczy się 300 dzieci (od 3 do 11 lat), w SP Choroszcz - 800.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny