MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podróże Jannigera. PO zawiadamia prokuraturę w prawie PFN

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
W najnowszym raporcie finansowym amerykańskiej firmy, widnieje informacja o wydatkach PFN na Edmunda Jannigera, byłego doradcę ówczesnego ministra obrony Antoniego Macierewicza.
W najnowszym raporcie finansowym amerykańskiej firmy, widnieje informacja o wydatkach PFN na Edmunda Jannigera, byłego doradcę ówczesnego ministra obrony Antoniego Macierewicza. fot. adam jankowski / polska press
Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli dziś złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie działalności Polskiej Fundacji Narodowej. Chodzi Edmunda Jannigera, który na koszt PFN, towarzyszył Antoniemu Macierewiczowi w podróżach do USA.

Parlamentarzyści PO Zbigniew Konwiński i Arkadiusz Myrcha oznajmili na konferencji prasowej w Semie, że Polska Fundacja Narodowa mogła naruszyć artykuł 296 Kodeksu karnego.

Mówi on, że ten kto „będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

- W związku z powyższym składamy zawiadomienie na zarząd PFN - oświadczył poseł Arkadiusz Myrcha. Dodał, że historia PFN to „tak naprawdę jest historia skandali i niewyjaśnionych wydatków”. - Mamy w pamięci chociażby zakup jachtu za blisko milion euro, który jak się okazało gdzieś stacjonował w porcie, którym się nikt nie opiekował. Pieniądze Polaków przez PFN są zwyczajnie marnotrawione – mówił.

Z kolei Zbigniew Konwiński podkreślił, że Fundacja finansowana jest przez Spółki Skarbu Państwa, a więc ze środków publicznych.

Przeloty Edmunda Jannigera
Fundacja, która oficjalnie powstała, aby dbać o wizerunek Polski na świecie, aby osiągnąć ten cel podpisała umowę z waszyngtońską firmą White House Writers Group (z siedzibą w USA), specjalizującą się w PR, reklamie oraz doradztwie komunikacyjnym.

W najnowszym raporcie finansowym firmy, do którego dotarł Onet, widnieje informacja o wydatkach PFN na Edmunda Jannigera, byłego doradcę ówczesnego ministra obrony Antoniego Macierewicza.

Okazuje się, że za przelot do USA i zakwaterowanie Jannigera PFN zapłaciła w maju br. prawie 6,3 tys. dol. (niemal 25 tys. zł). Hotel kosztował ponad tysiąc dol. (niemal 4 tys. zł), a bilet lotniczy prawie 5,3 dol. (ponad 20 tys. zł).

W przekazanej Onetowi informacji prawnik Jannigera tak wytłumaczył jego pobyt w USA na koszt PFN: „Z panem Jannigerem skontaktowała się (powołana w latach 90. m.in. przez Zbigniewa Brzezińskiego) Fundacja Pamięci Ofiar Komunizmu, która była zainteresowana zabraniem głosu przez ministra Antoniego Macierewicza na konferencji odbywającej się w Chicago. Minister Macierewicz poprosił naszego klienta (czyli Edmunda Jannigera), aby towarzyszył mu w podróży do Chicago i podczas tego wydarzenia, co Pan Janniger zrobił w ramach swoich obowiązków służbowych. Minister Macierewicz uczestniczył w kluczowym panelu podczas konferencji Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu, wspierany przez pana Jannigera”.

Jak precyzuje portal, chodzi o jedną z dwóch konferencji, jaką WHWG zorganizowała w ostatnim półroczu za pieniądze PFN — „Polska i USA w obronie wolności: od pokonania komunizmu do zachowania suwerenności narodowej” w Chicago.
Jednak, jak wskazuje Onet, w maju br. Macierewicz od dawna nie był już ministrem. Nie wiadomo więc, czemu na wyjazd do USA zabrał na koszt PFN osobę towarzyszącą.

„Trudno też mówić o jakichkolwiek „obowiązkach służbowych” Jannigera wobec Macierewicza, który jest dziś szeregowym posłem” - czytamy.

Co więcej, owa dyskusja, współorganizowana przez wspomnianą Fundację Pamięci Ofiar Komunizmu, odbyła się w luksusowym hotelu Blackstone, gdzie prawdopodobnie nocowali Macierewicz i Janniger. W sumie podczas tej konferencji na samo tylko jedzenie i picie wydano ponad 9 tys. dolarów (35 tys. zł), choć konferencja trwała zaledwie 90 min. Nie było „kluczowego panelu”, jak twierdzi prawnik Jannigera — panel po prostu był tylko jeden. Uczestników poza Macierewiczem było w nim dwóch: emerytowany oficer amerykańskiej armii Tom Cosentino i biograf Ronalda Reagana Steven Hayward.

Groźby prawników i wiersze Brzechwy
Sam Edmund Janniger do kontaktów z portalem wynajął kancelarię prawną.

„Jesteśmy świadomi Państwa komunikacji z panem Jannigerem i Państwa bezpodstawnych oskarżeń” — napisał do portalu w imieniu byłego doradcy ministra obrony mec. Richard S. Gordon, przestrzegając jednocześnie Onet: „Jeśli zdecydują się Państwo na publikację fałszywych informacji o naszym kliencie, w dowolnym medium, zarówno drukowanym, jak i elektronicznym, podejmiemy wszelkie możliwe działania i środki zaradcze”.

Sprawę skomentował w mediach społecznościowych także obecny marszałek senior Antoni Macierewicz, cytują przy tym wiersz Jana Brzechwy „Czy to prawda?”. - Wczoraj w wydaniu PO byłem Stalinem, dzisiaj według Onetu szastam kasą jak szejk arabski… Brednie. Wierzba zdębiała. Dąb się zaperzył. Jeż się okocił, a kot najeżył – napisał na Twitterze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podróże Jannigera. PO zawiadamia prokuraturę w prawie PFN - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny