Podlaskie. Załóż maseczkę! Trwają wzmożone kontrole policji w zakresie zasłaniania ust i nosa. Posypały się mandaty

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Od początku pandemii, czyli od kwietnia 2020 r., podlascy policjanci interweniowali ponad 33 tys. razy w związku z nieprzestrzeganiem obowiązku zasłaniania ust i nosa. Wystawili ponad 30 tys. mandatów i 5 tys. wniosków o ukaranie do sądu.
Od początku pandemii, czyli od kwietnia 2020 r., podlascy policjanci interweniowali ponad 33 tys. razy w związku z nieprzestrzeganiem obowiązku zasłaniania ust i nosa. Wystawili ponad 30 tys. mandatów i 5 tys. wniosków o ukaranie do sądu. KMP Białystok/ zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Funkcjonariusze kontrolują pojazdy komunikacji miejskiej, sklepy, a także inne obiekty. Sprawdzają, czy mieszkańcy pamiętają o obostrzeniach. Niestety nie wszyscy. Rośnie liczba interwencji. Jednego dnia mundurowi mieli ich ponad 170. Wystawili ponad 150 mandatów i skierowali do sądu 10 wniosków o ukaranie.

W całym kraju liczba nowych zakażeń koronawirusem oscyluje już wokół 6 tysięcy. W piątek padł kolejny rekord. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6274 kolejnych chorych na COVID-19. To najwięcej od maja. Niestety woj. podlaskie (539 nowych zakażeń) jest w niechlubnej czołówce. W związku z nadejściem czwartej fali epidemii policja intensyfikuje swoje działania, które mają przypominać mieszkańcom o zasadach mogących zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.

Czytaj też: Policja w Sejnach. Policjant rozpoznał mężczyznę, który był poszukiwany, bo nie zapłacił grzywny

- Nie zaprzestaliśmy kontroli. Cały czas prowadzimy sprawdzenia w związku z przestrzeganiem kwarantanny czy obowiązku zasłaniania ust i nosa w określonych miejscach. Jesteśmy też w stałym kontakcie z inspektorami sanitarnymi. Faktycznie jednak te kontrole zaczynają się nasilać - przyznaje podinsp. Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji.

Dodaje, że wzrosła liczba podejmowanych interwencji w tym zakresie, w tym także na zgłoszenie obywateli. W zeszły czwartek w związku z brakiem maseczek podlascy policjanci interweniowali 171 razy. Jak się zakończyły? 153 osoby zostały ukarane mandatem karnym, 89 zostało pouczonych. Do sądu trafiło też 10 wniosków o ukaranie do sądu.

Jak pokazują ostatnie statystyki, niemal co druga interwencja kończyła się mandatem. Ten może sięgać od 20 do 500 złotych. Czy to znaczy, że skończyła się pobłażliwość dla osób nienoszących maseczek?

- Decyzja o tym, czy w związku z popełnionym wykroczeniem na miejscu zostanie nałożona grzywna w drodze mandatu karnego czy czynności zakończą się pouczeniem - należy do interweniującego policjanta - zaznacza podinsp. Krupa. - Choć przepisy dotyczące obowiązku zasłaniania ust i nosa obowiązują od jakiegoś czasu, niestety niektórzy zachowują się w sposób lekceważący nie tylko przepisy, a też fakt, że za chwilę ktoś może być przez niego zarażony. Bez wątpienia tam, gdzie policjanci spotykają się z lekceważącą postawą, ciężko zakończyć interwencję pouczeniem.

Interwencjami kończą się też kontrole. Te policjanci prowadzą m.in. z galeriach handlowych czy autobusach. Tylko w czwartek 21 października policja skontrolowała w woj. podlaskim 255 placówek handlowych, w tym 28 wspólnie z sanepidem. W ponad 20 proc. sklepów (dokładnie w 53) ujawniono nieprawidłowości i w sumie 71 wykroczeń niezasłaniania ust i nosa. Tego samego dnia dokonano blisko 100 sprawdzeń pojazdów transportu publicznego i setkę tzw. pozostałych obiektów - w tej kategorii są hotele, restauracje, obiekty sportowe, kluby nocne, salony fryzjerskie, targowiska czy kościoły.

Zobacz także: Podlaskie. Fałszywe sms-y o kwarantannie. Oszuści podszywają się pod sanepid i wyłudzają dane

Mundurowi sprawdzają też przebieg kwarantanny. 21 października sprawdzili ponad 11 tysięcy osób, które są objęte kwarantanną w woj. podlaskim. Sześć osób było nieobecnych. Jak się okazało, dwie spośród nich zmieniły miejsce jej odbywania, wobec czterech trwają czynności wyjaśniające z art. 116 Kodeksu wykroczeń, który dotyczy nieprzestrzegania zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków wynikających z przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Sprawcom grozi 500-złotowy mandat, ale inspektorzy sanepidu mogą, na wniosek policji, podwyższyć tę karę do 10 tys. złotych.

Od początku pandemii, czyli od kwietnia 2020 r., podlascy policjanci interweniowali ponad 33 tys. razy w związku z nieprzestrzeganiem obowiązku zasłaniania ust i nosa. Wystawili ponad 30 tys. mandatów i 5 tys. wniosków o ukaranie do sądu.

Premier Morawiecki o sytuacji na granicy

Wideo

Materiał oryginalny: Podlaskie. Załóż maseczkę! Trwają wzmożone kontrole policji w zakresie zasłaniania ust i nosa. Posypały się mandaty - Gazeta Współczesna

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
FederacjaZielonych.pl
Wierze w wirusa wszechmogącego, stworzyciela paniki i maseczek i w żyda Niedzielskiego experta jedynego,guru naszego, który się począł z chęci zysku, narodził się dla Pfizera, umęczon pod pustym szpitalem Narodowym. Zstąpił do rzadu i trzeciego dnia się wzbogacił, wstąpił do grona covidowe go, siedzi po prawicy żyda Morawiecki ego, stamtąd przyjdzie szczepić żywych a po szczepieniu umarłych. Wierze w wirusa Świętego, święte WHO, obcowanie z dystansem, domu nie opuszczenie, ciała odrodzenie(po szczepionce), żywot krótki. Amen.
w
www.Koncerty.Bialystok.pl
CZĄSTECZKI WIRUSA Z NOŚNIKIEM SWOBODNIE PRZECHODZĄ PRZEZ PORY W MASCE

Fizyczne właściwości masek medycznych i niemedycznych sugerują, że maski są nieskuteczne w blokowaniu cząstek wirusów ze względu na różnice w ich skalach . Ze względu na różnicę w rozmiarach między średnicą SARS-CoV-2 a średnicą porów maski (wirus jest 1000 razy mniejszy), SARS-CoV-2 MOŻE ŁATWO PRZECHODZIĆ PRZEZ DOWOLNĄ MASKĘ . Ponadto SKUTECZNOŚĆ FILTRACJI MASEK JEST NISKA i waha się od 0,7% do 26% w przypadku niechirurgicznej maski bawełnianej . W przypadku masek chirurgicznych i medycznych N95 współczynnik filtracji spada odpowiednio do 15% i 58%, gdy istnieje nawet niewielka szczelina między maską a twarzą .

Nawet przy założeniu, że maski skutecznie utrudniają przemieszczanie się cząstek aerozolu z wirusami do przodu, to okazuje się, że osoby przebywające obok lub za osobą noszącą maskę są bardziej narażone na aerosol wydychany przez osobę zamaskowaną w porównaniu z osobą bez maski .

Uważa się również, że wszystkie maski zmniejszają przepływ powietrza do przodu o 90% lub więcej w porównaniu z brakiem maski. Jednak obrazowanie Schlierena wykazało, że zarówno maski chirurgiczne, jak i maski odzieżowe miały większy strumień powietrza w górę za brwiami niż w przypadku braku maski (w przypadku braku maski ten efekt był niedostrzegalny). Stwierdzono, że przepływ powietrza do tyłu był silny w przypadku wszystkich masek w porównaniu z brakiem maski

Dodatkowo, zarówno w przypadku masek N95, jak i masek chirurgicznych, wydychane cząstki o wielkości od 0,03 do 1 mikrona były odbijane wokół krawędzi każdej maski i wtedy nastąpiła mierzalna penetracja cząstek przez filtr każdej maski .

Wirusy w aerozolach (

Zdrowe osoby nie powinny nosić masek w celu ochrony przed infekcją dróg oddechowych, ponieważ nie ma dowodów na to, że maski noszone przez zdrowe osoby skutecznie zapobiegają zachorowaniu
w
www.i.Bialystok.pl
Z powodu COVID-19 od początku epidemii w Polsce zmarło około 75 275 osób (1% przyczyn zgonów, z czego większość z powodu „chorób współistniejących” nie wspominając o fałszywych wynikach testów i fałszowaniu statystyk: za „leczenie” osoby z COVID szpital otrzymuje 10 razy tyle i więcej niż za leczenie innych pacjentów), około 300 osób umiera w Polsce CODZIENNIE Z POWODU RAKA. COVID-19 był w 2020 roku w USA dopiero trzecią przyczyną zgonów - po chorobach serca i chorobach nowotworowych Co robią rządy w związku z prawdziwą epidemia RAKA, promują weganizm? Każą chodzić w nieskutecznych maskach, zamykają branże gospodarki, zakazują określonej działalności, np. sprzedaży mięsa, papierosów, alkoholu, węgla, rakotwórczych spalarni śmieci, które zabijają więcej ludzi niż komory gazowe w obozach koncentracyjnych, bo wszystkich dookoła?

Pielęgniarki są słabo wykształcone i zbędne , potrzebujemy więcej lekarzy! Niech się dokształcą! Są lekarze co zarabiają na Covidzie nawet po 95 000 zł miesięcznie!? Dyżury w 3 szpitalach, w każdym po 15 000 zł dodatku za ryzyko Covid19 pensje dyżury. Dobra zaszczepiłem się :) I co, teraz koniec z tymi ograniczeniami: chodzeniem w masce, otwierajcie sklepy, szkoły, kina, siłownie, hotele, knajpy, koncerty, galerie :) ? UWAGA! UJAWNIAMY NAJWIĘKSZĄ TAJEMNICĘ! WSZYSCY ZASZCZEPIENI UMRĄ! (Wszyscy niezaszczepieni też umrą, to kwestia czasu, bo wszyscy ludzie prędzej czy później umierają:) „Lockdowny nie są skuteczne” Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców porównanie Hiszpanii z otwartymi szkołami, Szwecji z innymi krajami w tym Polską. „Wyrzucić maski z przestrzeni publicznej. Zakończyć restrykcje. Myjemy ręce i wietrzymy. Wyrzucić maski z przestrzeni publicznej. Zakończyć restrykcje. Myjemy ręce i wietrzymy”.

Człowiek bez tlenu umiera po 3 minutach, długotrwałe niedotlenienie uszkadza mózg. Dlatego rząd światowy chce, by nawet zdrowi byli chorzy na skutek braku skutecznego leczenia Amantadyną, nieskutecznych szczepionek i przyduszania maskami?

Wolę weganizm Bez uzależnień, chorób, przestępczości: Testy dają w 30-90% fałszywe wyniki: Zamknęli firmy, zabronili oddychać świeżym powietrzem, zamknęli szpitale przed chorymi, skazali na śmierć przewlekle chorych, zabraniają spotkań, zamknęli dzieci, seniorów w domach, zakładają szmaty na twarz generując choroby i hamując rozwój mózgu. Reset: po bankructwie firm ludzie na zasiłkach, nie będzie własności prywatnej, obywatel będzie własnością państwa, nie będzie rodziny, o dzieciach decydować ma państwo. „Koniec pandemii” nastąpi 31 marca 2025 r. po wdrożeniu nowego niewolniczego systemu zgodnie z planem
G
Gość
To milicja nie ma już co robić??? Tylko ludzi okradać z pieniędzy za brak maski???
C
COW ID
23 października, 16:24, antysystemowiec:

Stoi w kolejce zamaskowany

Mózg ma już dawno amputowany

Stoi i sapie, dyszy i dmucha,

A spod maseczki grzybica bucha

Już ledwo sapie, już ledwo zipie,

marzy już tylko o mikrochipie

wyciąga telefon, dzwoni do Billa,

i nieźle tam się do niego przymila:

Cały kraj sprzedam i Ci ofiaruję

daj tylko szczepionkę bo zaraz zwariuję.

Nieważne czy będzie ona bezpieczna

na pewno dla wszystkich ma być konieczna

Lecz choćbyś zapodał sobie tysiąc szczepionek

a drugie tysiąc Twój współmałżonek

Nigdy nie będzie wokół sterylnie,

a wolności nie da się wstrzyknąć dożylnie.

NIE DAJCIE SIĘ ZASTRASZYĆ TRESURZE !!!

NIE NOSIŁEM, NIE NOSZĘ, I NIE BĘDĘ NOSIĆ SZMATY SYMBOLU ZNIEWOLENIA, I NIE BĘDĘ UCZESTICZNYĆ W PLANDEMII. POLINCJO SŁUGO SYSTEMU, KOMU SŁUŻYSZ? JESTEŚ ZA ? CZY PRZECIW OBYWATELOM?

23 października, 17:39, Gość:

Inaczej będziesz rymował wzywając pomocy...

pomocy od kogo ? od policji??? oni nic nie potrafią tylko umarzają sprawy bo nie chce im sie ruszyc 4 litery i wykrywac sprawcow, majac na tyle dowodow ... tylko prosza o pomoc ludzi w lapance w sumie nie raz sa artykuly: policja prosi o pomoc.... jedynie co potrafia TO WLEPIAC MANDATY ZA BRAK MASKI bo tak latwiej, I ZA PICIE PIWA POD DRZEWKIEM bo tak latwiej...

G
Gość
To trzeba maseczki nosić?
G
Gość
23 października, 16:24, antysystemowiec:

Stoi w kolejce zamaskowany

Mózg ma już dawno amputowany

Stoi i sapie, dyszy i dmucha,

A spod maseczki grzybica bucha

Już ledwo sapie, już ledwo zipie,

marzy już tylko o mikrochipie

wyciąga telefon, dzwoni do Billa,

i nieźle tam się do niego przymila:

Cały kraj sprzedam i Ci ofiaruję

daj tylko szczepionkę bo zaraz zwariuję.

Nieważne czy będzie ona bezpieczna

na pewno dla wszystkich ma być konieczna

Lecz choćbyś zapodał sobie tysiąc szczepionek

a drugie tysiąc Twój współmałżonek

Nigdy nie będzie wokół sterylnie,

a wolności nie da się wstrzyknąć dożylnie.

NIE DAJCIE SIĘ ZASTRASZYĆ TRESURZE !!!

NIE NOSIŁEM, NIE NOSZĘ, I NIE BĘDĘ NOSIĆ SZMATY SYMBOLU ZNIEWOLENIA, I NIE BĘDĘ UCZESTICZNYĆ W PLANDEMII. POLINCJO SŁUGO SYSTEMU, KOMU SŁUŻYSZ? JESTEŚ ZA ? CZY PRZECIW OBYWATELOM?

Inaczej będziesz rymował wzywając pomocy...

B
Berni
Gdzie te wzmożone kontrole, chyba na papierze, bo w autobusach mpk ni ma...
Dodaj ogłoszenie