Podlaskie wrota kultury. Zobacz, ile pieniędzy dostały lokalne zabytki na swoją renowację

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego woj. Podlaskiego
Nasz region to inspirujący tygiel kultur, gdzie stykają się religie, języki, architektura. Ich odbiciem są zabytki i miejsca kultury, które jednak wymagają nakładów finansowych. Samorząd województwa dba o utrzymanie tego wyjątkowego dziedzictwa.

Na prace remontowe i konserwatorskie przy zabytkach władze województwa przeznaczyły na 2021 rok rekordową kwotę 3 mln zł. Dofinansowanie otrzymało 65 obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Wśród nich znalazły się: Monaster Narodzenia Matki Bożej, czyli dawny klasztor Dominikanów w Różanymstoku, parafia p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniewie Kościelnym, Klasztor Męski Zwiastowania NMP czy Pałac Hasbacha w Białymstoku.

Remont wyczekiwany od 70 lat

Rozpoczęła się też długo wyczekiwana (od 70 lat!) inwestycja - remont Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Szacunkowa wartość to 58 mln zł, z czego 26 mln zł samorząd województwa pozyskał z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, zaś pozostałe środki z budżetu województwa. Prace zaplanowane są na kolejne dwa lata.
W ramach realizacji projektów ze środków unijnych remont przejdzie także zabytkowy meczet w Bohonikach. Wybudowany w XIX wieku obiekt znajduje się na szlaku tatarskim, który tworzą miejscowości połączone ze sobą historycznie i architektonicznie w ramach kultury tatarskiej i muzułmańskiej. W Bohonikach, oprócz wspomnianego historycznego meczetu, znajduje się także największy cmentarz muzułmański w Polsce. Warto zapoznać się z mapą szlaku i wybrać się jego szlakiem, gdyż wiąże się on nierozerwalnie także z historią i kulturą żydowską i prawosławną.

Kultura otwiera (się)

O tym jak zróżnicowane doświadczenia kulturalne ma do zaoferowania nasz region, można przekonać się w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. W wyniku wprowadzonego w lutym rozporządzenia rządu można je ponownie odwiedzać.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku to największa placówka muzealna w województwie. Składa się na nią siedem zabytkowych obiektów: Ratusz w Białymstoku, Muzeum Historyczne, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, Muzeum w Tykocinie, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim i Muzeum Ikon w Supraślu.

Skarb i wizytówka

Kolejne kierunki wsparcia dla podlaskiej kultury zostały wyznaczone w marcu podczas specjalnego spotkania ministra Piotra Glińskiego z marszałkiem Arturem Kosickim właśnie w ostatnim z wspomnianych miejsc. Dzięki dotacjom ministerialnym udało się w tym roku wdrożyć prace odbudowy monasteru w Supraślu. Owocna współpraca między Samorządem Województwa Podlaskiego a Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ma przekładać się na kolejne sukcesywne zwiększanie budżetów instytucji kulturalnych w Podlaskiem, które przez 2,5 roku kadencji obecnego zarządu otrzymały aż 200 mln zł.

- Dziedzictwo kulturowe naszego regionu to prawdziwy skarb i wizytówka na całym świecie, dlatego musimy się o nie troszczyć. Jego ochrona to jeden z głównych priorytetów zarządu województwa, dlatego nawet w czasach pandemii środki na ten cel nie uległy zmniejszeniu – wyjaśnił marszałek Artur Kosicki.

Jednocześnie trwają prace nad Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach k. Suchowoli, w miejscowości jego urodzenia. Placówka, której projekt architektoniczny został niedawno zaprezentowany, także ma wejść w skład Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i powstaje dzięki wsparciu ministerstwa kultury.

Dodaj ogłoszenie