MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Trzy nowe zezwolenia w Suwalskiej SSE

Redakcja
Podlaskie. Trzy nowe zezwolenia w Suwalskiej SSE
Podlaskie. Trzy nowe zezwolenia w Suwalskiej SSE
215 mln zł mogą zainwestować trzy firmy, które właśnie uzyskały zezwolenie na rozpoczęcie działalności w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

To kolejne już zezwolenia wydane w tym roku. W lutym zgodę na działalność otrzymała spółka NOVIGO z podwarszawskich Marek. Firma zamierza produkować w Podstrefie Suwałki wyroby z drewna, głównie wieszaki do ubrań. Teraz zezwolenia otrzymały: Micro-Tech, Salag i High Tech Project.

Firma Micro-Tech zajmie się produkcją akcesoriów do ram ozdobnych  oraz maszyn i urządzeń do ich wytwarzania. Według zezwolenia przedsiębiorca zainwestuje na terenie suwalskiej podstrefy 653 tys. zł w nowoczesny park maszynowy oraz zatrudni co najmniej 5 osób.

Zezwolenie otrzymał też suwalski producent innowacyjnych produktów wykończeniowych wnętrz – firma Salag. Przedsiębiorstwo od początku lat dziewięćdziesiątych zajmuje się produkcją profili wykończeniowych dla budownictwa. Ale dopiero dzięki wybudowaniu na początku 2000 roku fabryki na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i zainwestowaniu w nowoczesny park maszynowy, firma  stała się wiodącym producentem profili z PCV. Produkuje także m.in. listwy glazurnicze i progowe.

Salag jako pierwsza na polskim rynku wprowadziła zarówno bogatą gamę kolorów produktów jak i nowatorskie konstrukcje listew. Firma stale się rozwija. Teraz zdecydowała się rozbudować istniejący zakład o halę produkcyjno-magazynową wraz z laboratorium, w którym przeprowadzane będą badania farb do sito druku, oraz badania tworzyw sztucznych. Oprócz inwestycji budowlanych, przedsiębiorca chce także kupić maszyny i urządzenia do produkcji elementów używanych w budownictwie i przemyśle meblowym oraz do obróbki metali.

Nowe maszyny mają służyć produkcji bardziej konkurencyjnych produktów poprzez zwiększoną ich wydajność i zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.

-Naszą decyzję o dalszym inwestowaniu w Suwałkach uzależnialiśmy od decyzji rządu odnośnie wydłużenia funkcjonowania stref ekonomicznych. Cieszymy się, że ona zapadła bo korzyści płynące z funkcjonowania w strefie są dla przedsiębiorców bardzo kuszące

– powiedział Radosław Mroczkowski, prezes firmy Salag.

Wartość inwestycji przekroczy 15 mln zł. Salag zadeklarował zatrudnienie 2 nowych pracowników, oraz utrzymanie dotychczasowej, 230 osobowej załogi.

Niewątpliwie największą tegoroczną inwestycją będzie zakład w podstrefie Białystok, której inwestorem będzie High Tech Project.

- Zapowiada się niezwykle innowacyjne przedsięwzięcie. Spółka zamierza być jedną z wiodących firm w branży fotowoltaiki w Polsce i Europie. W Podstrefie Białystok chce produkować panele fotowoltaiczne na potrzeby instytucji i osób indywidualnych

- powiedział Robert Żyliński, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Deklaruje zainwestowanie 195 mln zł oraz zatrudnienie 74 pracowników. Swoją fabrykę chce zbudować na działce o powierzchni 3,2 ha.

ssse

Suwalska strefa
obejmuje 375,6 h w siedmiu podstrefach w trzech województwach: Suwałki,  Grajewo, Białystok i Łomża w Podlaskiem, Ełk i Gołdap na Warmii i Mazurach oraz Małkinia Górna w województwie mazowieckim. W 2013 r. suwalska strefa wydała 10 zezwoleń na rozpoczęcie działalności. Firmy zobowiązały się, że zainwestują 251,8 mln zł i utworzą 355 nowych miejsc pracy. Dotychczas działalność w strefie prowadzą 74 firmy, które zatrudniają 6,3 tys. osób i zainwestowały 1,9 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny