Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie szpitale szukają pomocy. Politechnika Białostocka produkuje przyłbice ochronne chroniące przed koronawirusem (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Politechnika Białostocka produkuje przyłbice ochronne dla podlaskich szpitali
Politechnika Białostocka produkuje przyłbice ochronne dla podlaskich szpitali Politechnika Białostocka
Pracownicy m. in. szpitala MSWiA i wojewódzkiego w Łomży potrzebują sprzętu ochrony osobistej przed koronawirusem. Politechnika Białostocka produkuje przyłbice dla personelu, wykorzystując druk 3D. Kolejne szpitale składają już zamówienia.

Politechnika Białostocka odpowiedziała na apel podlaskich szpitali i rozpoczęła produkcję przyłbic medycznych. Oprócz maseczek i rękawic, to w tej chwili podstawowy sprzęt ochronny dla lekarzy, pielęgniarek oraz ratowników medycznych, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem. Zmniejsza możliwość kontaktu z zarazkami, wirusami i bakteriami, chroniąc twarz.

Jako pierwsi zgłosili się do władz polibudy pracownicy szpitala MSWiA w Białymstoku oraz Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. To jednostki wyznaczone przez wojewodę, do roli jednoimiennych szpitali zakaźnych.

- Zwrócili się w tym tygodniu z prośbą o pomoc, czyli wykonanie przyłbic ochronnych z wykorzystaniem druku 3D - mówi dr hab. inż. Szczepan Piszczatowski, dyrektor Instytutu Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

- Sprawdziliśmy swoje możliwości. Okazało się, że wykonanie takiej przyłbicy na naszych drukarkach 3D trwa aż trzy godziny. Szukaliśmy sposobu zwiększenia efektywności naszych działań, by skrócić czas produkcji - dodaje profesor PB.

Zobacz też: Maski przeciwko koronawirusowi z drukarki 3D. Innowacyjny sposób pomocy medykom

I znaleźli! Zastąpili druk ramki mocującej osłonę (czas wydrukowania 1 sztuki to co najmniej 1 godzina) montażem z użyciem prefabrykowanych elementów z tworzyw sztucznych. Tym samym czas jej wykonania skrócił się do 10 minut.

- 25 marca przekazaliśmy dziesięć egzemplarzy przyłbic szpitalowi MSWiA i już następnego dnia uzyskaliśmy akceptację projektu: nasze przyłbice sprawdzają się! - cieszy się Piszczatowski.

Liczy również, że przy zaangażowaniu pracowników i maszyn na Wydziale Mechanicznym może wyprodukować nawet 100 przyłbic w ciągu dnia. Warunek to zabezpieczenie materiałów i pieniędzy na ich zakup.

- Mamy zabezpieczone materiały na wykonanie 450 sztuk - mówi profesor.

W piątek 30 przyłbic odebrał Szpital Wojewódzki w Łomży. Dziesięć zostało przekazane do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Po sprzęt zgłaszają się już kolejne placówki: Szpital Wojewódzki w Białymstoku i szpital w Bielsku Podlaskim.

Zobacz też: 18 osób zachorowało na COVID-19 w Podlaskiem. Skąd są osoby zakażone koronawirusem i co o nich wiemy? (ZDJĘCIA, MAPA)

Tu oglądasz: Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Kuriera Porannego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

🔔🔔🔔

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny