MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Szpital w Grajewie wprowadza zakaz odwiedzin. Zakazy obowiązują też w innych placówkach w regionie

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Szpital w Grajewie
Szpital w Grajewie Źródło: facebook.com/szpitalgrajewo
Coraz więcej szpitali w województwie podlaskim decyduje się na wprowadzenie całkowitego lub częściowego zakazu odwiedzin pacjentów. Przyczyną jest pogarszająca się sytuacja epidemiczna. Do grona placówek, które wprowadziły radykalne ograniczenia, dołączył szpital w Grajewie. Tutaj oddział zakaźny jest wypełniony pacjentami z COVID-19. Zakażeni leżą też na innych oddziałach.

Szpital w Grajewie z zakazem odwiedzin

W związku z z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną dotyczącą wzrostu zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w kraju oraz w województwie podlaskim od wczoraj (27.10) wprowadzono czasowy zakaz odwiedzin pacjentów w Szpitalu Ogólnym im. dr W. Ginela w Grajewie.

Zakaz nie dotyczy: opiekunów pacjentów do 12. roku życia, osób uczestniczących w porodach rodzinnych oraz osób odwiedzających pacjentów w stanie terminalnym. Tu trzeba uzyskać zgodę lekarza kierującego danym oddziałem.

Przeczytaj też:

- Podobnie jak w pozostałych szpitalach sytuacja epidemiczna jest trudna i rozwojowa - przyznaje Sebastian Wysocki, dyrektor grajewskiego szpitala. - Pacjenci zakażeni koronawirusem leżą na 35-łóżkowym oddziale zakaźnym, który jest pełny. Także na innych oddziałach mamy pojedyncze przypadki zakażeń, np. na OIOM-ie czy oddziale psychiatrycznym. Cztery osoby są też hospitalizowane pod respiratorami.

Jak mówi Sebastian Wysocki, obecnie w szpitalu w Grajewie przebywa 186 pacjentów. Tak wielu ich jeszcze w tym roku nie było.

- Mamy bardzo dużo pacjentów na oddziale pediatrycznym, na oddziale wewnętrznym i kardiologicznym również. Także obserwujemy duży wzrost liczby pacjentów nie tylko covidowych, ale chorujących też na inne infekcje i jednostki chorobowe. I staramy się pomóc i jednym i drugim.

Dyrektor zauważa, że rok temu tak wielu chorych nie było w szpitalu. Jak mówi ze względu na lock down i nauczanie zdalne notowano mniej infekcji.

Przeczytaj też:

Zakazy odwiedzin w innych szpitalach

Przypomnijmy, że zakaz odwiedzin pacjentów obowiązuje już w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach, w szpitalu powiatowym w Wysokiem Mazowieckiem oraz szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy.

Odwiedziny w USK zostały wstrzymane od 21 października aż do odwołania. Zakaz obowiązuje we wszystkich klinikach i oddziałach w obu lokalizacjach zarówno przy ul. Skłodowskiej, jak i przy ul. Żurawiej. Szpital przewiduje wyjątek dla pacjentów w stanach terminalnych, choć i tu o możliwości odwiedzin takich pacjentów zadecyduje każdorazowo kierownik kliniki lub oddziału.

Przeczytaj też:

Dyrekcja suwalskiego szpitala z dniem 25 października wprowadziła ograniczenie wizyt wyłącznie do sytuacji wyjątkowych. Każdorazowo decyzję o pozwoleniu na odwiedziny podejmują ordynatorzy oddziałów, a w weekendy - lekarze dyżurujący.

Już 13 października wprowadzono bezwzględny zakaz odwiedzin w Szpitalu Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem oraz w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym w Ciechanowcu.

Także w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy wstrzymano odwiedziny pacjentów. W sytuacji wyjątkowej - za zgodą kierownika oddziału - takie odwiedziny mogą się jednak odbyć. Wstrzymano też przepustki pacjentów i wolne wyjścia pacjentów. Możliwe są one jedynie na terenie szpitala pod opieką personelu. Przypomnijmy, że w szpitalu w Choroszczy powstało ognisko koronawirusa. Obecnie przebywa tam 40 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV2. Zakażonych jest także 7 pracowników.

Przeczytaj też:

Także na jednym z oddziałów szpitala psychiatrycznego w Suwałkach (oddziale psychogeriatrycznym stacjonarnym) rozwinęło się ognisko koronawirusa. Dlatego podjęto decyzję o wstrzymaniu planowych przyjęć na ten oddział do 30 października. Na oddziale wdrożono codzienne wykonywanie testów pacjentów i personelu, a w placówce dodatkowe obostrzenia w reżimie sanitarnym.

W wielu szpitalach odwiedziny nie są zakazane, ale ograniczone. Np. w łomżyńskim szpitalu nie zaleca się wizyt na oddziałach. Może tam przebywać ograniczona liczba osób i tylko przez określony czas. Wiele zależy od stanu zdrowia pacjenta i sytuacji na danym oddziale. Odwiedzający muszą pamiętać o przestrzeganiu reżimu sanitarnego.

Przeczytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny