Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie szkoły korzystają z dotacji i stawiają na nowoczesne technologie

(adek)
Podlaskie szkoły korzystają z dotacji i stawiają na nowoczesne technologie
Podlaskie szkoły korzystają z dotacji i stawiają na nowoczesne technologie materiał promocyjny
Czy historii, matematyki lub języka angielskiego można się uczyć poprzez zabawę na podłodze? Tak! Pod warunkiem, że jest to podłoga interaktywna. Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku oraz Zespół Szkół w Turośni Kościelnej udowadniają, że nowoczesne technologie to olbrzymie możliwości i przyszłość edukacji. Korzystając z dotacji, obie placówki świetnie przygotowały się na nowy rok szkolny i zakupiły Magiczny Dywan – interaktywny projektor wykorzystywany do nauczania, ale też rehabilitacji ruchowej.

Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Białymstoku to placówka, do której uczęszczają także dzieci niepełnosprawne. Jej potrzeby dotyczą więc nie tylko zagadnień edukacyjnych, ale też rewalidacyjnych. Zespół Szkół w Turośni Kościelnej obejmuje natomiast przedszkole oraz szkołę podstawową, a wprowadzanie innowacji jest ważnym elementem organizacji pracy w tej placówce. Odpowiedzią dla tych instytucji stały się nowe technologie, które elastycznie dopasowują się do różnych wymagań.

Technologia pomaga w edukacji i rehabilitacji

Podłoga interaktywna Magiczny Dywan polskiej firmy Funtronic, którą zamontowano w podlaskich placówkach to nowatorskie urządzenie dydaktyczne, które zyskało popularność już w niemal 10 000 instytucji na całym świecie. Innowacyjność tego urządzenia polega na tym, że dostępne na platformie ćwiczenia, gry oraz zabawy nie tylko pomagają w nauce, ale dodatkowo skutecznie zachęcają do aktywności fizycznej i współpracy w grupie.

– Magiczny Dywan będzie wykorzystywany do nauki podczas grupowych zajęć dydaktycznych, do zabawy w czasie przeznaczonym na swobodną aktywność dzieci oraz w indywidualnych zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych. Korzystać z niego będą wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola, w wieku od 3 do 6 lat – mówi Monika Bibułowicz, nauczycielka w Zespole Szkół w Turośni Kościelnej.

Zalety urządzenia dostrzega także Bożena Chodyniecka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku. Z Magicznego Dywanu korzystają zarówno uczniowie zdrowi, jak i z niepełnosprawnościami. Znajdujące się w oprogramowaniu gry pomagają nie tylko w edukacji, ale także w rehabilitacji. Można je stosować w nauce matematyki, geografii czy historii, ale też w prowadzeniu zajęć logopedycznych i rewalidacyjnych.

Skąd fundusze?

Dotychczas ogromną barierą dla szkół przy zakupie innowacyjnego sprzętu były kwestie finansowe. Jednak obecnie fundusze na zakup urządzeń typu Magiczny Dywan mogą być pozyskane z różnych programów dotacyjnych, zarówno państwowych, jak i unijnych. Przykładowo do maja br. można było skorzystać z rządowego dofinansowania w programie Aktywna Tablica. Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku pozyskała środki na zakup podłogi interaktywnej z programu „Odkrywamy talenty”. Zespół Szkół w Turośni Kościelnej skorzystał natomiast z lokalnego projektu: – Magiczny Dywan zakupiliśmy z dotacji realizowanego w przedszkolu projektu „Poznaję siebie, myślę i działam” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 – mówi Monika Bibułowicz.

Polska szkoła potrzebuje innowacji

Wyniki ostatniego badania PISA (Program Międzynarodowej Oceny Uczniów prowadzony przez OECD) wykazały, że polska szkoła nie stwarza wielu możliwości korzystania z nowych technologii i nie ułatwia uczniom poruszania się w cyfrowym świecie. Kolejne edycje badania potwierdzają, że polskie szkoły są gorzej wyposażone w urządzenia cyfrowe od szkół z innych krajów. Według deklaracji dyrektorów zebranych podczas ostatnich badań w 2015 roku, na jednego gimnazjalistę w trzeciej klasie przypadało 0,46 komputera w porównaniu ze średnią OECD 0,76.

Przykład podlaskich placówek pokazuje, że staramy się przełamywać ten trend. Coraz więcej polskich szkół inwestuje nie tylko w sale komputerowe, ale też urządzenia takie jak interaktywne tablice czy projektory. – Jak ważna jest innowacyjna edukacja nikogo nie musimy przekonywać. Wiemy, że wprowadzenie do szkół technologii informacyjno-komunikacyjnych przekłada się na zwiększenie chęci do nauki, wzrost jakości nauczania i osiąganie przez uczniów coraz to lepszych wyników w nauce. Dlatego cieszę się, że szkoły wprowadzają innowacyjne rozwiązania, takie jak Magiczny Dywan czy tablice interaktywne, dzięki którym nauka jest przyjemniejsza i bardziej efektywna. Cieszę się również, że tablica interaktywna jest już standardowym wyposażeniem każdej białostockiej szkoły – mówi Joanna Misiuk, Przewodnicząca Komisji Edukacji i Wychowania Rady Miasta Białystok.

Badania PISA wykazały, że polscy uczniowie mają dobry dostęp do urządzeń cyfrowych w domu i często z nich korzystają, choć nie zawsze w odpowiedni sposób. Zwraca się uwagę na fakt, że zbyt częste i niewłaściwe używanie smartfona czy tabletu może przekładać się na gorsze wyniki w nauce. – Powszechny dostęp do urządzeń cyfrowych sprawia, że coraz częściej mówi się o zjawisku cyfrowej demencji. Polega ona na zaniku zdolności do samodzielnego myślenia i rozwiązywania problemów, przy jednoczesnym uzależnieniu od informacji dostępnych w Internecie. Nowoczesne technologie powinny inspirować do kreatywnego myślenia, a nie je zastępować – komentuje Wojciech Muliński, twórca Magicznego Dywanu i Członek Zarządu firmy Funtronic.

Funtronic to polska firma, która rozpoczęła swoją działalność w 2014 roku. Jest producentem i dystrybutorem Magicznego Dywanu – interaktywnego urządzenia projekcyjnego (podłogi oraz stołu), które stanowi innowacyjną pomoc dydaktyczną i rehabilitacyjną. Urządzenie zawiera zestaw multimedialnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych oraz aplikacji rewalidacyjnych, przeznaczonych do pracy z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym, a także rehabilitacji dorosłych i seniorów. Funtronic jest liderem w dostarczaniu takiego rozwiązania zarówno na rynku polskim, jak i rynkach zagranicznych. Urządzenie można zamówić za pośrednictwem strony funtronic.eu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny