22. Podlaskie Święto Chleba
Imprezę tradycyjnie rozpoczęła uroczysta msza. Po mszy goście i uczestnicy imprezy przeszli w uroczystym korowodzie pod dworek, który znajduje się w Muzeum Rolnictwa. Imprezę otworzyła dyrektor muzeum pani Dorota Łapiak.
Zobacz zdjęcia z 22. Podlaskiego Święta Chleba w Ciechanowcu:
W otwarciu wydarzenia wzięli udział m.in. wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski, senator Anna Bogucka, posłowie Jacek Bogucki i Barbara Okuła, wicemarszałek województwa Marek Malinowski, członek zarządu województwa Jacek Piorunek, wiceprzewodniczący sejmiku Wojciech Grochowski.
Wiceminister podziękował rolnikom za pracę jaką wkładają na co dzień w swoich gospodarstwach.
Za to wszystko dziękuję. W tym szczególnie trudnym roku. Pamiętamy suchą wiosnę, później przyszły przymrozki, które zrobiły spustoszenie w polskich sadach, w polskich winnicach. W uprawach, które w wielu miejscach dzisiaj wymagają odtworzenia. Później przyszły inne anomalie pogodowe. Grady, które też niszczyły to co rolnicy mieli zaraz zbierać z pół. To pokazuje jak trudna jest rola polskiego rolnika. Jako rząd, politycy, ale też wspólnie z samorządem musimy dbać o polskie rolnictwo - podkreślił Stefan Krajewski.
Poseł Jacek Bogucki podkreślił, że obecny rok jest bardzo ciężki dla rolników.
Na pogodę wpływu nie mamy, natomiast mamy wpływ, aby poprawić sytuację rolników i to wszyscy jak tu jesteśmy. Z jednej strony jest to zadanie rządu, aby wspierać, pomagać różnymi formami wsparcia, ale również z drugiej strony nas tu obecnych - powiedział poseł Jacek Bogucki, jednocześnie apelując, aby wspierać lokalnych rolników i producentów.
Członek zarządu województwa Jacek Piorunek podkreślił, że Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu jest jedną z największych tego typu instytucji w Polsce.
Zobacz też paradę zabytkowych ciągników: 22. Podlaskie Święto Chleba. Parda zabytkowych ciągników i maszyn parowych. Zobacz, jakie zabytki można było obejrzeć | Gazeta Współczesna (wspolczesna.pl)
Pokazy, obrzędy i regionalne przysmaki
Podlaskie Święto Chleba służy uczczeniu pracy rolników, jaką jest praca w polu oraz piekarzy, czyli chleba. Każdy mógł spróbować wyrobów piekarniczych oraz zapoznać się z dawnym sposobem wypieku chleba i przyjrzeć się temu procesowi z bliska. Jednocześnie podczas wydarzenia można było zobaczyć jak odbywało się dawniej święcenie zwierząt. Zaprezentowano jak kiedyś wyglądały żniwa. Na przybyłe osoby czekało również wiele zespołów muzycznych.
Podlaskie Święto Chleba od lat cieszy się dużym zainteresowaniem
Co roku teren Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odwiedza około 50 tys. osób. Wydarzeniu tradycyjnie towarzyszy bardzo dobra pogoda. Program jest niezwykle starannie zaplanowany. Przygotowane wydarzenia są nie tylko widowiskowe, ale również mają ogromny walor edukacyjny. Podlaskie Święto Chleba zakończy się koncertami. Gwiazdą wieczoru będzie Patrycja Markowska. Przed nią wystąpią Zespół Wokalny Miasta Ciechanowiec oraz Projekt M2.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?