Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu. Był pokaz tradycyjnego wypieku chleba i dawne zwyczaje żniwne [ZDJĘCIA]

Donata Żmiejko
Podlaskie Święto Chleba to impreza pokazująca i przypominająca pracę dawnych maszyn rolniczych oraz tradycje związane z życiem i pożywieniem w dawnym gospodarstwie domowym na wsi
Podlaskie Święto Chleba to impreza pokazująca i przypominająca pracę dawnych maszyn rolniczych oraz tradycje związane z życiem i pożywieniem w dawnym gospodarstwie domowym na wsi Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
To była już osiemnasta edycja tej imprezy, organizowanej w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka. Tradycyjne pokazy dożynkowe przeplatające się z występami gwiazd, degustacją pieczywa i swojskich potraw co roku przyciąga tysiące osób.

Dawne tradycje związane ze żniwami przypomniało w niedzielę Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu podczas 18. Podlaskiego Święta Chleba. Warto wspomnieć, że w tym roku (w kwietniu) Podlaskie Święto Chleba otrzymało prestiżowy tytuł Podlaskiej Marki Roku. Celem imprezy jest popularyzacja zanikających zwyczajów agrarnych i chrześcijańskich, pokazanie lub przypomnienie odwiedzającym pracy dawnych maszyn rolniczych oraz tradycji związanych z życiem w dawnych czasach. Impreza ta już na stałe wpisała się w kalendarz uroczystości w woj. podlaskim, w tym roku odbyła się po raz 18.

Czytaj też: Małgorzata Sienkiewicz z "Rolnik szuka żony" zaręczona z Pawłem Borysewiczem
Imprezę rok rocznie rozpoczyna bardzo uroczysta, z przepiękną oprawą msza święta, którą koncelebruje Biskup Drohiczyński. Po mszy w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu goście i uczestnicy imprezy przejechali w korowodzie bryczkami i wozami do Muzeum Rolnictwa. Jako pierwszy zawsze jedzie zabytkowy wóz drabiniasty z wieńcem dożynkowym, a za nim wozy konne z zespołami folklorystycznymi, które koncertują na terenie skansenu.

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE ŚWIĘTA CHLEBA:

Podlaskie Święto Chleba to impreza pokazująca i przypominająca pracę dawnych maszyn rolniczych oraz tradycje związane z życiem i pożywieniem w dawnym gospodarstwie domowym na wsi

Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu. Był pokaz tradycyjneg...

– W imieniu zarządu i obecnych licznie radnych sejmiku chciałem powitać i pozdrowić gości z Polski i zagranicy. Cieszymy się, że możemy dzisiaj gościć was na naszej ziemi ciechanowickiej, podlaskiej – mówił na początku imprezy marszałek Jerzy Leszczyński. – W tym roku Święto Chleba obchodzi swoje 18 urodziny, można powiedzieć, że osiągnęło już pełnoletność. I z każdym rokiem widać nie tylko jak ta impreza się rozrasta, ale i jak pięknie rozwija się samo Muzeum Rolnictwa, także dzięki przeznaczanym środkom z budżetu województwa i funduszom unijnym. Dzisiejsze święto to też dziękczynienie za trud rolnika. Wiemy, że ten rok ze względu na suszę był wyjątkowo trudny dla rolników, mamy jednak nadzieję, że także dzięki wsparciu rządu uda im się przejść ten trudny czas, a w przyszłości uda nam się znaleźć pieniądze, aby zabezpieczyć odpowiedni bilans wody.

Ci, którzy odwiedzili w minioną niedzielę Ciechanowiec, mogli zobaczyć jak dawniej wyglądały żniwa – wówczas, kiedy zboże koszono sierpem i kosą. Odbył się również pokaz młócki oraz tradycyjnego wypieku chleba (w plenerowym piecu chlebowym).

Podlaskie Święto Chleba służy uczczeniu pracy rolników, jaką jest praca w polu oraz piekarzy, czyli chleba. Tu jest jego święto – prezentacja firm piekarniczych z całej Polski i z zagranicy oraz wypiek tradycyjnego chleba w wiejskim piecu polowym w skansenie. Każdy mógł spróbować wyrobów piekarniczych oraz zapoznać się z dawnym sposobem wypieku chleba i przyjrzeć się temu procesowi z bliska.

Tutaj pokazano rodzinne polskie tradycje świąt obchodzonych w sierpniu. Owe uroczystości obrazują dwie szczególnie ważne cechy dla Polaków – gorliwą religijność i żarliwy patriotyzm. Podczas Podlaskiego Święta Chleba prezentowane są tradycje związane ze Świętem Matki Boskiej Zielnej, dniem Świętego Rocha oraz z pracą w polu i dożynkami.

Ciekawostką jest pokaz młócenia zboża dawną młocarnią Warmianką, napędzaną przy pomocy lokomobili parowej na polu. W zbiorach Muzeum Rolnictwa znajdują się lokomobile samobieżne prezentowane również podczas parady, a wśród nich można znaleźć egzemplarze unikatowe na skalę światową. Zebrane przez żniwiarzy zboże było również młócone w młocarni szerokomłotnej napędzanej silnikiem stacjonarnym S-60.

M.in. w zagrodzie szlacheckiej zorganizowano warsztaty równiankowe i każdego chętnego uczono, jak przygotować bukiet żniwny.

Rolnik w szpilkach to profil na Instagramie znanej z "Rolnik Szuka Żony" Małgosi Sienkiewicz. Rolniczka pokazuje, że kobieta pracująca na wsi może być piękna i seksowna. Zobaczcie najpiękniejsze kobiety, które nie boją się pracy na wsi!

Najpiękniejsze rolniczki z Podlasia i Polski. Zobacz zdjęcia...

Dożynki w gminie Nowe Piekuty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny