Podlaskie Świetlice środowiskowe z programem zdrowego...

  Podlaskie Świetlice środowiskowe z programem zdrowego odżywiania Podziel się dobrym posiłkiem

  Akcja specjalna Podziel się dobrym posiłkiem

  Kurier Poranny

  Podlaskie Świetlice środowiskowe z programem zdrowego odżywiania Podziel się dobrym posiłkiem
  W tym roku słynna inicjatywa firmy Danone oraz Banków Żywności zyskała nowy wymiar. Podziel się dobrym posiłkiem stało się nie tylko akcją zbierania żywności dla potrzebujących ale rozszerzyło swoje działania o program edukacyjny skierowany do podopiecznych świetlic środowiskowych na terenie całego kraju. W tym wyjątkowym, pilotażowym programie bierze także udział 14 świetlic z województwa podlaskiego. Akcja jest odpowiedzią na coraz częstszy problem jakościowego niedożywienia dzieci.
  Podlaskie Świetlice środowiskowe z programem zdrowego odżywiania Podziel się dobrym posiłkiem

  Edukacja wciąż jest potrzebna
  Mimo że świadomość na temat zdrowego odżywiania wzrasta, wciąż nie przekłada się ona na praktykę. Prawie 40% osób dorosłych codziennie lub kilka razy w tygodniu dostarcza swojemu organizmowi energii w postaci niezdrowych przekąsek. Złe nawyki dorosłych przejmują dzieci, które pozbawione odpowiedniego kierownictwa często przyjmują taki sposób odżywiania jako coś normalnego. Ponadto, w dalszym ciągu pokutuje wiele mitów uniemożliwiających stosowanie racjonalnej diety. Wiele osób uważa, że zdrowe odżywianie jest niesmaczne, czasochłonne i nie uwzględnia produktów, które naprawdę lubimy. Jednak najbardziej niebezpiecznym jest przekonanie, że aby żywienie było zrównoważone, musi być drogie.

  Propozycja kompleksowej nauki
  Z takimi mitami walczy Program edukacyjny Podziel się dobrym posiłkiem, który jako pierwszy w Polsce zaprojektowany jest dla podopiecznych świetlic środowiskowych. Zaangażowało się w niego ponad 100 świetlic z całej Polski, w tym 28 z województwa śląskiego. Placówki te jako miejsca rozwoju, w którym dzieci spędzają dużo czasu, są idealnym miejscem na zaszczepianie im zdrowych nawyków i przekazywania praktycznej wiedzy o żywieniu, z której będą korzystać przez całe życie.
  Uczy on podopiecznych rozróżniania zdrowych produktów, opowiada o ich proporcjach i praktycznym zastosowaniu. Wychowawcy otrzymali od twórców Programu materiały edukacyjne i scenariusze zajęć pozwalające w atrakcyjny sposób zaangażować dzieci w wieku od 5 do 15 lat w proces edukacyjny. Opleciona baśniową fabułą coraz bardziej zyskująca na popularności formuła grywalizacji, pozwala uczestnikom w naturalny sposób przyswoić zasady żywienia.

  Dzieci słyszą komunikaty, że chipsy i słodycze są niezdrowe, ale są one zbyt ogólne, nie dajemy rozwiązań i wiedzy, aby same były w stanie zrozumieć, co im służy i w jakich ilościach. – mówi Ewa Gayny, dyrektor ds. relacji zewnętrznych, Danone. - Zajęcia w oparciu o materiały z programu Podziel się Dobrym Posiłkiem tłumaczą dzieciom w formie zabawy, które składniki w jaki sposób służą naszemu organizmowi i w jakich porcjach i proporcjach powinniśmy je spożywać.

  Pilotażowy program pozwoli dzieciom nabyć nowe umiejętności i nawyki, które w kompleksowy sposób będą wspierać ich rozwój intelektualny i fizyczny. Umiejętność zdrowego żywienia jest kapitałem społecznym, w którego nabyciu pomagają świetlice środowiskowe. Wsparcie tych działań może przyczynić się do poprawy jakości życia podopiecznych.

  Jak zdobyć materiały edukacyjne
  W związku z dużym zainteresowaniem i potrzebą edukacji w zakresie żywienia, organizatorzy zdecydowali się ponownie umożliwić świetlicom zgłaszanie się po materiały edukacyjne. Na tę okazję został przygotowany również specjalny konkurs, w którym nagrodą są warsztaty kulinarne dla podopiecznych zwycięskiej placówki. Aby zgłosić się po scenariusze zajęć wystarczy wysłać maila na adres programu: podzielsiedobrymposilkiem@gardenofwords.pl.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Poranny.pl poleca

  Wideo