Podlaskie - Strategia Rozwoju. Klastry upomniały się o klastry.

Redakcja
Udostępnij:
Firmy branży budowlanej nie chcą być pominięte w Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego. Pod uwagami do Strategii podpisały się wszystkie liczące się w regionie przedsiębiorstwa.

W czwartek 16 maja 2013 r. do Urzędu Marszałkowskiego trafiło pismo z blisko 200 podpisami.

Zdaniem budowlańców w prijekcie nowej doktryny polityki regionalnej brakuje odniesienia do funkcjonowania klastrów z uwzględnieniem kluczowych branż: spożywczej, budowlanej i turystycznej. Sektor budownictwa, Wschodni Klaster Budowlany oraz Podlaski Klaster Budownictwa Pasywnego nie zostały uwzględnione w Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do 2020 roku w obszarze wiodących klastrów w regionie. Mimo tego, że klastry te skupiają strategiczne firmy w regionie generujące dużą ilość miejsc pracy oraz mające duży potencjał rozwojowy.

- Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020 powinna zawierać jasne określenie kluczowych branż w regionie, w tym sektora budowlanego – mówi Tomasz Kozłowski, koordynator Wschodniego Klastra Budowlanego. - Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020 powinna zawierać odniesienia w zakresie przyszłej polityki klastrowej województwa i ich wpływu na wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu. Jednym z celów strategii powinien być wpływ funkcjonowania klastrów w regionie na kluczowe branże: spożywczą, turystyczną i budowlaną. Są to obszary o największym potencjale konkurencyjnym i znaczeniu dla regionu, a niedostrzeżone w Strategii. O ile znaczenie branży turystycznej i spożywczej w niewielkim stopniu zostało zaakcentowane, w Strategii, w ogóle nie ujęto znaczenia sektora budowlanego w gospodarce regionu - podkreśla.

Z badań przeprowadzonych przez European Cluster Observatory w 2011r. wynika, iż w regionie podlaskim silną pozycję ma branża spożywcza i budowlana, generując ponad 26 tys. miejsc pracy.

Autorzy raportu dotyczącego aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego wymieniając „zalążki ośrodków wzrostu” gospodarczego regionu powołują się na badania wykonane w ramach zaledwie jednego dokumentu – „Regionalnej Strategii Innowacji – budowa systemu wdrażania”. Nie uwzględnione tu zostały inne projekty, badania i analizy wykonane przez czołowych specjalistów z zakresu polityki społecznej i gospodarczej regionu.

Pominięto publikacje wykonane w ramach Podlaskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych, które przygotowuje wyniki badań kluczowych sektorów gospodarki województwa podlaskiego. Opracowania te zawierają analizy stanu obecnego, jak również prognozy rozwoju sytuacji w badanych sektorach. Formułują wnioski i rekomendacje skierowane do podmiotów gospodarki województwa, których realizacja mogłaby przyczynić się do rozwoju badanego obszaru wymienia.

– A przecież według ekspertów PORPiPG jednym z kluczowych sektorów gospodarki województwa podlaskiego jest, między innymi sektor budowlany – mówi Tomasz Kozłowski.

Powiązanie ze stanem, uwarunkowaniami i perspektywami rozwoju regionalnego sektora budowlanego są uwzględniane w strategiach rozwoju większości województw – w tym, między innymi, województwa lubelskiego, lubuskiego, opolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego czy zachodniopomorskiego.

- Z reguły, w tych dokumentach, poświęcany jest odrębny rozdział analizujący strukturę sektora budowlanego – zauważa Tomasz Kozłowski. - Sektor ten stanowi także odniesienie do opisu sytuacji społeczno-ekonomicznej danego regionu, w tym struktury zatrudnienia, perspektyw inwestycyjnych, potencjału produkcyjnego, sytuacji na rynku pracy, warunków mieszkaniowych. Sektor budowlany uwzględniany jest także w większości analiz SWOT na poziomie gospodarki, społeczeństwa i zasobów ludzkich regionu, czy prowadzonej polityki regionalnej. Rozwój budownictwa jest także jednym z elementów tworzonych priorytetów i działań Strategii. Tym bardziej więc zaskakuje, że zagadnienia związane z budownictwem i firmami z tej branży nie zostały bezpośrednio uwzględnione, poza aspektami związanymi z rozwojem mieszkalnictwa, w celach strategicznych, priorytetach i działaniach Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do 2020 roku – dziwi się koordynator Wschodniego Klastra Budowlanego.

Firmy zrzeszone we Wschodnim Klastrze Budowlanym wyszły z inicjatywą i postanowiły walczyć o uwzględnienie branży budowlanej w Strategii. Kilka tygodni temu powstał dokument z uwagami do Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do 2020 roku pod którym podpisały się wszystkie liczące się w regionie firmy oraz władze Uniwersytetu w Białymstoku i Politechniki Białostockiej. We czwartek 16 maja 2013 r. do Urzędu Marszałkowskiego trafiło pismo z blisko 200 podpisami.
Budowlańcy wierzą, że dzięki temu w dokumencie nie będzie pominięta branża budowlana.

Przedsiębiorstwa sektora budowlanego stanowią 12% wszystkich podmiotów w województwie podlaskim. Budownictwo, po sekcji handel i naprawa pojazdów samochodowych, jest najliczniejszą sekcją wśród podmiotów gospodarczych regionu. Udział sektora w wytwarzaniu PKB województwa podlaskiego nie jest znaczny, co wynika z rozdrobnienia podmiotów branży, jednak wykazuje tendencję rosnącą (w 2007 roku 6,7% wartości dodanej w regionie pochodziło z sektora budowlanego, zaś w 2009 roku już 7,4%). W województwie podlaskim wzrasta także zatrudnienie w budownictwie. W 2008 roku w budownictwie zatrudnionych było 4,6% pracujących, zaś w 2011 roku –  6% pracującej ludności Podlasia.

Źródło: Wschodni Klaster Budowlany

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie