Podlaskie Sploty. Zobaczcie co będzie działo się podczas festiwalu. Wielkie święto tkactwa rusza już w weekend

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Festiwal Podlaskie Sploty już w weekend. Na zdjęciu Karolina Radulska, mistrzyni tkaniny dwuosnowowej
Festiwal Podlaskie Sploty już w weekend. Na zdjęciu Karolina Radulska, mistrzyni tkaniny dwuosnowowej Wojciech Wojtkielewicz
Warsztaty tkactwa, wielki piknik, a do tego koncerty, spotkania i warsztaty taneczne. Najbliższy weekend będzie po brzegi wypełniony różnorodnymi działaniami. Zobaczcie co przygotował dla nas Podlaski Instytut Kultury.

W najbliższy weekend, 10-11 czerwca odbędzie się wielki Festiwal Tkactwa Podlaskie Sploty. Będzie to okazja do upowszechnienia tego rzemiosła oraz zaprezentowania go również w nowoczesnym wydaniu.

Wielki festiwal tkactwa z różnymi atrakcjami

Festiwal tkactwa rozpocznie się w sobotę, 10 czerwca, SpoTKANIEM – czyli wystawą twórców młodego pokolenia. Wernisaż rozpocznie się o godz. 15 w Spodkach PIK (ul. św. Rocha 14). Będzie można zobaczyć tkaniny stworzone przez uczestników warsztatów organizowanych przez PIK w ciągu kilku ostatnich lat. Niektóre z prac wyglądają niczym przeniesione w czasie sprzed pięćdziesięciu lat, inne łączą tradycję z nowoczesnością. Każda tkanina nosi charakterystyczne znamię swojego twórcy – delikatnie zmodyfikowany dawny motyw, inne zestawienie barw, zupełnie nowy wzór wpleciony w stare ornamenty. Oprócz kap, dywanów, chodników na wystawie będzie można zobaczyć także nowe wykorzystanie tradycyjnych splotów.

- Podlaski Instytut Kultury od lat propaguje kulturę ludową, prowadzimy bazę twórców ludowych - mówi Agnieszka Kurzyna-Zarzecka, p.o. dyrektor PIK. - A tradycyjne tkactwo jest jednym z najstarszych rzemiosł. W ramach festiwalu czekają na nas między innymi warsztaty z mistrzami tkactwa, aby to piękne stare rzemiosło przekazać młodszemu pokoleniu. Będą też pokazy, wystawy i wielki Piknik Tkacki.

I właśnie na ów piknik, drugiego dnia festiwalu, będzie się można wybrać od godziny 11 do 18. Odbędzie się on na Dziedzińcu Pałacu Branickich. Przy ustawionych w przestrzeni dziedzińca ponad 30 krosnach, można będzie nie tylko porozmawiać z twórcami z regionu i całej Polski, obejrzeć tkaniny i warsztat tkacki, ale także spróbować swoich sił w tkaniu. Na dzieci czeka wiele gier, zabaw i animacji utrzymanych w tkackim klimacie. To okazja by na własne oczy przekonać się jak piękne są dawne, tradycyjne wzory i jak można je dziś wykorzystać. Piknik nie może się obejść bez muzycznej oprawy. Zwiedzającym tkackie stoiska będzie przygrywać Kapela Batareja, wystąpi także grupa wokalna Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone.

PROGRAM:

10 czerwca, Spodki PIK - SpoTKANIE

  • godz. 15 - SpoTKANIE wystawa prac tkackich twórców młodego pokolenia
  • godz. 15.30-18 - warsztaty tańca tradycyjnego z Kapelą Batareja

11 czerwca, Dziedziniec Pałacu Branickich – Piknik tkacki

  • godz. 11–18 - Piknik Tkacki: warsztaty tkania, pokazy tkactwa, animacje dla dzieci
  • godz. 11–14 - warsztaty taneczne dla dzieci
  • godz. 11–14 - koncert grupy wokalnej Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone
  • godz. 14–17 - warsztaty taneczne z Kapelą Batareja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie