Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie ślady I wojny światowej trafią na specjalny szlak

Julita Januszkiewicz [email protected]
Szlak I wojny światowej obejmie osiem województw
Szlak I wojny światowej obejmie osiem województw Wikipedia
Jego otwarcie jest planowane wiosną. Na trasie znajdą się m.in. cmentarze wojenne, pola bitew, muzea związane z wojną z lat 1914-1918.

W tym roku zaplanowaliśmy obchody wybuchu I wojny światowej. Narodził się pomysł wytyczenia szlaku turystycznego - mówi Anatol Wap, dyrektor departamentu kultury podlaskiego urzędu marszałkowskiego.

Trasa będzie wiodła przez tereny, na których rozgrywały się najważniejsze działania militarne w 1914 i 1915 roku.

- Zachowało się wiele śladów wojennych. Są to zbiorowe mogiły, cmentarze czy też obeliski, a także inne atrakcje turystyczne - wylicza Anatol Wap. Turyści odwiedzą nie tylko pola największych bitew, ale również miasta, w których stacjonowały garnizony wojskowe. Znajdują się tu zespoły koszarowe.

- Na przykład na terenie Białegostoku będzie można zobaczyć kwaterę żołnierską na cmentarzu ewangelicko-augsburskim, u zbiegu ulic Wasilkowskiej i 42. Pułku Piechoty. Są tu pochowani żołnierze niemieccy - mówi Katarzyna Kłoczko-Arent z urzędu marszałkowskiego. Z kolei na Pietraszach są skromne pozostałości bazy starostów. Na białostockim odcinku warto też odwiedzić prawosławną cerkiew cmentarną w Fastach. Została wzniesiona przez żołnierzy rosyjskich z Osowieckiego Pułku Fortecznego.

Na trasie znajdują się także m.in. dwie twierdze w Osowcu i Łomży, zespoły koszarowe w Białymstoku, Augustowie, Suwałkach, cmentarze wojenne np. w Bielsku Podlaskim, pola bitew oraz muzea związane z I wojną światową w Suwałkach, Białymstoku, Piątnicy. Obecnie szlak jest znakowany. Przy niektórych obiektach staną tablice informacyjne oraz drogowskazy.

- Pod koniec 2014 roku przygotowaliśmy specjalne mapy w języku polskim, rosyjskim, niemieckim i angielskim. W tym roku wydamy informator dotyczący podlaskiego odcinka - mówi Katarzyna Kłoczko-Arent.

Szlak I wojny światowej obejmie osiem województw, poza podlaskim także: małopolskie, podkarpackie, lubelskie, świętokrzyskie, łódzkie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie. Porozumienie podpisali marszałkowie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny