MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie samorządy otrzymały 17,5 mln zł na finansowanie opieki wytchnieniowej i asystentów osób z niepełnosprawnościami

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Przedstawiciele pierwszych siedmiu podlaskich samorządów podpisali umowy na dofinansowanie z programów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, które dotyczą pomocy dla osób z niepełnosprawnościami
Przedstawiciele pierwszych siedmiu podlaskich samorządów podpisali umowy na dofinansowanie z programów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, które dotyczą pomocy dla osób z niepełnosprawnościami Andrzej Matys
Ponad 2,2 mln zł na opiekę wytchnieniową dla rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami i ponad 15,3 mln zł na zatrudnienie asystentów osób niepełnosprawnych. Takie są wyniki naboru wniosków do programów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W czwartek (9.02) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim umowy na tę pomoc podpisali przedstawiciele pierwszych siedmiu podlaskich samorządów.

Ze wsparcia na opiekę wytchnieniową skorzysta 21 podlaskich gmin i powiatów, zaś z pomocy asystentów dla osób z niepełnosprawnościami - 44. Jak przyznał wojewoda Bohdan Paszkowski, osoby z niepełnosprawnościami stanowią 18 proc. społeczeństwa: - To ważna grupa, której potrzeby musimy dostrzegać. Być może ze względu na rosnącą świadomość, przeznaczone dla nich programy cieszą się wśród samorządów coraz większą popularnością – dodał wojewoda.

Opieka wytchnieniowa

Głównym celem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów, którzy zajmują się dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osami dorosłymi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Chodzi o to, by mogły one korzystać z czasowej pomocy, jaką jest usługa opieki wytchnieniowej.

- Zakontraktowaliśmy ponad 2,2 mln zł, z których skorzysta 21 samorządów. Opieką wytchnieniową obejmiemy 247 osób - poinformował wojewoda podlaski.

Czytaj również:

Najwięcej - ponad 762 tys. zł - otrzyma Białystok, w którym opieka wytchnieniowa obejmie 74 osoby.

- Od 2018 roku prowadzimy w Białymstoku mieszkania chronione, które prowadzą organizacje pozarządowe, a które pozwalają rodzicom osób np. z autyzmem (zwykle matkom) odpocząć od ciągłej opieki. Teraz tych działań będzie więcej, a pomoc będzie dostępna także w domach tych osób – zapewnił wiceprezydent Zbigniew Nikitorowicz dodają, że w przypadku asystentów dofinansowanie sięga 606 tys. zł.

Na drugim miejscu pod tym względem jest Łomża, która dzięki 390 tys. zł pomoże 40 mieszkańcom. - Po raz piąty z rzędu otrzymaliśmy środki w tym programie. Dzięki dofinansowaniu będziemy mogli pomagać osobom potrzebującym nie obciążając naszego budżetu – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.

Asystent osoby niepełnosprawnej

Poprawa, jakości życia osób z niepełnosprawnościami, pomoc w codziennych czynnościach czy towarzyszenie podczas wizyty u lekarza, w urzędzie, w teatrze czy na meczu – to główne założenia programu Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami.
Jak przyznał wojewoda, program ten cieszył się jeszcze większą popularnością niż Opieka wytchnieniowa. Tu wsparcie przekracza 15,3 mln zł, a skorzystają z niego 44 podlaskie samorządy.

Czytaj również:

Wśród beneficjentów programu - poza dużymi miastami (Białystok, Łomża, Suwałki) - znalazły się gminy małe, np. Stawiski. Które otrzymały ponad 288 tys. zł.

- Co roku pozyskujemy coraz większe środki, bo gros potrzebujących w Stawiskach to mieszkańcy terenów wiejskich. Takie programy wychodzą im naprzeciw, bo bywało, że osoby z niepełnosprawnościami przez trzy lata wychodziły z domu tylko na swoje podwórko - opowiadała burmistrz Agnieszka Rutkowska.

W czwartek umowy z wojewodą podpisali również: burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski, starostowie: wysokomazowiecki Bogdan Zieliński i moniecki - Błażej Buńkowski oraz wójt Turośni Kościelnej Grzegorz Jakuć.

Czytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny