Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie poza dziesiątką najbardziej innowacyjnych województw w Polsce.

Anna Pulnar
Podlasie stawia nacisk na współpracę biznesu i nauki. Dało mu to 51,2 pkt. w opracowanym przez Bank Millenium raporcie „Indeks Millennium - Potencjał Innowacyjności Regionów”. W województwie dominują naukowe centra badawcze. Funkcjonuje tu ośrodek badania ludzkiego genomu, firmy z regionu aktywnie współpracują z Białostockim Parkiem Naukowo - Technologicznym, który jest animatorem przeznaczonego dla innowacyjnych start-upów programu „Hub of Talents” oraz z Parkiem Naukowo -Technologicznym Polska - Wschód w Suwałkach.

Podobnie jak Warmia i Mazury, Podlasie to region typowo rolniczy, a wśród branż przemysłowych dominuje produkcja artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych. Istotny jest też sektor wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny, gumy i tworzyw sztucznych oraz metalu. Produkcyjny rozwój regionu mają wesprzeć dotacje związane przede wszystkim z rozbudową sfery badawczo - rozwojowej, m.in. sprzęt i aparatura służącą prowadzeniu badań, prowadzenie prac badawczo - rozwojowych, wdrażanie wyników własnych lub zakupionych prac badawczo-rozwojowych.

- Podobnie jak Podkarpacie, województwo podlaskie jest jednym z beneficjentów programu Polska Wschodnia. Spora część kwoty z tego programu a także z Regionalnego Programu Operacyjnego (1,21 mld € w latach 2014-2020) zostanie przeznaczona na rozwój innowacyjności przedsiębiorstw, w tym na wsparcie rozwoju takich sektorów jak przemysł rolno-spożywczy, maszynowy oraz usług medycznych - mówi Natalia Kukulska z Zespołu Analiz Branżowych Departamentu Ratingu w Banku Millennium.

Dotacje przewidziano także dla firm, które będą chciały ubiegać się o wsparcie inwestycji podnoszących ich konkurencyjność pod warunkiem, że będą one dotyczyły innowacji w produkcji, np. rozbudowy przedsiębiorstwa czy zmian, dzięki którym na rynek zostaną wprowadzone nowe lub ulepszone produkty.

Reasumując, obecny stan uprzemysłowienia regionu sprawił, że Podlasie znalazło się poza pierwszą dziesiątką zestawienia Banku Millennium. Pierwsza lokatę ranking zajęło Mazowsze osiągając wynik 95,9 pkt. Mocno wyróżnia się tu nadal stolica z dobrze rozwiniętą infrastrukturą transportową oraz najwyższym wśród województw odsetkiem gospodarstw domowych z dostępem do Internetu. Przyczyn tak dużego potencjału regionu należy szukać w najwyższym w Polsce Produkcie Krajowym Brutto (PKB), umiejscowieniu central przedsiębiorstw w Warszawie oraz dużej aktywności akademickiej. Mazowieckie to także największy beneficjent środków unijnych przeznaczonych na rozwój innowacyjności, przedsiębiorczości, działalności B+R oraz gospodarki niskoemisyjnej na lata 2014-2020. Na te działalności Mazowsze uzyskało blisko 5,4 mld zł. Kolejne miejsca zajęły województwa: małopolskie, dolnośląskie i pomorskie. Mają one największy potencjał innowacyjności - i tylko one osiągnęły wyniki powyżej średniej dla Polski (69,9 pkt). Sugeruje to, że działalność innowacyjna nie jest równomiernie rozproszona, ale skoncentrowana w głównych ośrodkach miejskich i akademickich. Eksperci Banku Millenium wskazują jednak, że w wielu obszarach poziom innowacyjności może ograniczać potencjał wzrostu PKB. Ich zdaniem wzrost innowacji dotyczy głównie przemysłu, a niski poziom uprzemysłowienia, wysoki udział rolnictwa w PKB i osób zatrudnionych w rolnictwie ogranicza potencjał innowacyjności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny