Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie: Powstaje Wschodni Klaster Budowlany

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] tel. 85 748 95 52 Grafika: Marcin Szymaniuk
Największym problemem większości podlaskich firm budowlanych jest fakt, że są za małe, by w pojedynkę skutecznie rywalizować o intratne zlecenia.
Największym problemem większości podlaskich firm budowlanych jest fakt, że są za małe, by w pojedynkę skutecznie rywalizować o intratne zlecenia.
12 podlaskich firm budowlanych zamierza skorzystać z dotacji unijnej, żeby taniej zamawiać materiały budowlane czy startować w przetargach na duże projekty. – Każdy krok ku współpracy firm jest dobry. Czy nazwiemy go klastrem, czy nie – komentuje prof. Bogusław Plawgo.

Pomysł na znalezienie organizacyjnych ram dla współpracy podlaskich budowlańców powstał w marcu.

– Budownictwo to branża bardzo konkurencyjna – mówi Tomasz Kozłowski z Klastra Instytucji Otoczenia Biznesu, który jest inicjatorem tej idei – ale nawet tutaj istnieje pole do współpracy. Przeprowadziliśmy ankietę, która pokazuje, że największym problemem większości podlaskich firm budowlanych jest fakt, że są za małe, by w pojedynkę skutecznie rywalizować o intratne zlecenia. Dlatego sami przedsiębiorcy widzą sens stworzenia klastra, a to jest najważniejsze.

Grupa zamierza do 29 kwietnia złożyć wniosek do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o dotację unijną z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Górna granica wsparcia, o jakie można się ubiegać, to dwa miliony złotych.

Klaster - wspólne biuro, baza danych, platforma elektroniczna

– Chcielibyśmy je przeznaczyć np. na stworzenie biura i zaplecza formalno-prawnego dla klastra, a także zbudowanie oferty firm w nim zrzeszonych w postaci wspólnego parku maszynowego, bazy danych, systemu współpracy poprzez np. konsorcjum czy spółkę – wyjaśnia Waldemar Wierżyński z Polskiego Stowarzyszenia Doradczego i Konsultingowego, które jest koordynatorem Klastra Instytucji Otoczenia Biznesu.

Klastry - żeby wielkie nie zgniotły mniejszych

– Konkurencja o dotacje na klastry będzie na pewno bardzo ostra, bo do podziału między województwa Polski wschodniej jest tylko 15 milionów złotych – ocenia prof. Bogusław Plawgo z UwB, uznany w Polsce ekspert w tej dziedzinie. – Najważniejsze jednak, żeby ludzie u nas zrozumieli, że to nie chodzi o łączenie się dla pieniędzy z dotacji, tylko o trwałą współpracę. Czy nazwiemy ją klastrem czy nie, to nie ma znaczenia. Firmy małe i średnie muszą ze sobą i otoczeniem współpracować, bo inaczej nie mają szans na konkurencyjnym rynku. Wielcy inwestorzy je zgniotą.

Bogusław Plawgo podaje przykład z jednego z zachodnich województw, gdzie grupa małych firm oferuje usługę budowy tanich domów. Żadna z nich oddzielnie nie dałaby rady stworzyć takiej oferty, po tak konkurencyjnej cenie.

Oceny potencjału rozwoju klastrów w poszczególnych województwach ze względu na uwarunkowania regionalne

Pod uwagę brane były takie czynniki, jak: potencjał i tradycje gospodarcze lokalnego środowiska, dostępność i mobilność pracowników wysoko wykwalifikowanych, atrakcyjność inwestycyjna regionu (uzbrojone tereny, oferty inwestycyjne, infrastruktura komunalna, itp.); otwartość środowiska przedsiębiorców na współpracę; dostępność do zasobów naturalnych (w tym surowców). Źródło: Benchmarking klastrów w Polsce – 2010 Raport z badania/PARP

 

Klastry na Podlasiu - pojawiają się i znikają

Trudno powiedzieć, ile inicjatyw klastrowych istnieje teraz na Podlasiu. Z badań Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr wynika, że w roku 2007 było ich 10. Rok temu – siedem. Na pewno nie traci na impecie Podlaski Klaster Bielizny – platforma współpracy takich firm jak Kinga, Ava, Kostar, Mat czy Gaja. Działa klaster obróbki metali. Ale już spożywczy czy medyczny zmniejszyły aktywność.

Inicjatorzy 
Wschodniego Klastra Budowlanego

ARH+Architekt, Białystok; Awruk, Ogrodniczki; Budrem Podlasie, Białystok; Budomex Puza, Gołdap; Coral, Białystok, Drewmet, Grabówka; Drewlux, Suwałki; Elrem, Białystok; Ireneusz Kozłowski SA, Białystok; Klaster Mazurskie Okna, Olsztyn; Mat-Pol, Białystok; Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe, Białystok; Pracownia Projektowa PP, Białystok; Prymus Plus, Białystok; Rembud, Suwałki; Unicel, Wasilków i Zeto, Białystok

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny