Podlaskie: Powstaje Wschodni Klaster Budowlany

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] tel. 85 748 95 52 Grafika: Marcin Szymaniuk
Największym problemem większości podlaskich firm budowlanych jest fakt, że są za małe, by w pojedynkę skutecznie rywalizować o intratne zlecenia.
Największym problemem większości podlaskich firm budowlanych jest fakt, że są za małe, by w pojedynkę skutecznie rywalizować o intratne zlecenia.
Udostępnij:
12 podlaskich firm budowlanych zamierza skorzystać z dotacji unijnej, żeby taniej zamawiać materiały budowlane czy startować w przetargach na duże projekty. – Każdy krok ku współpracy firm jest dobry. Czy nazwiemy go klastrem, czy nie – komentuje prof. Bogusław Plawgo.

Pomysł na znalezienie organizacyjnych ram dla współpracy podlaskich budowlańców powstał w marcu.

– Budownictwo to branża bardzo konkurencyjna – mówi Tomasz Kozłowski z Klastra Instytucji Otoczenia Biznesu, który jest inicjatorem tej idei – ale nawet tutaj istnieje pole do współpracy. Przeprowadziliśmy ankietę, która pokazuje, że największym problemem większości podlaskich firm budowlanych jest fakt, że są za małe, by w pojedynkę skutecznie rywalizować o intratne zlecenia. Dlatego sami przedsiębiorcy widzą sens stworzenia klastra, a to jest najważniejsze.

Grupa zamierza do 29 kwietnia złożyć wniosek do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o dotację unijną z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Górna granica wsparcia, o jakie można się ubiegać, to dwa miliony złotych.

Klaster - wspólne biuro, baza danych, platforma elektroniczna

– Chcielibyśmy je przeznaczyć np. na stworzenie biura i zaplecza formalno-prawnego dla klastra, a także zbudowanie oferty firm w nim zrzeszonych w postaci wspólnego parku maszynowego, bazy danych, systemu współpracy poprzez np. konsorcjum czy spółkę – wyjaśnia Waldemar Wierżyński z Polskiego Stowarzyszenia Doradczego i Konsultingowego, które jest koordynatorem Klastra Instytucji Otoczenia Biznesu.

Klastry - żeby wielkie nie zgniotły mniejszych

– Konkurencja o dotacje na klastry będzie na pewno bardzo ostra, bo do podziału między województwa Polski wschodniej jest tylko 15 milionów złotych – ocenia prof. Bogusław Plawgo z UwB, uznany w Polsce ekspert w tej dziedzinie. – Najważniejsze jednak, żeby ludzie u nas zrozumieli, że to nie chodzi o łączenie się dla pieniędzy z dotacji, tylko o trwałą współpracę. Czy nazwiemy ją klastrem czy nie, to nie ma znaczenia. Firmy małe i średnie muszą ze sobą i otoczeniem współpracować, bo inaczej nie mają szans na konkurencyjnym rynku. Wielcy inwestorzy je zgniotą.

Bogusław Plawgo podaje przykład z jednego z zachodnich województw, gdzie grupa małych firm oferuje usługę budowy tanich domów. Żadna z nich oddzielnie nie dałaby rady stworzyć takiej oferty, po tak konkurencyjnej cenie.

Oceny potencjału rozwoju klastrów w poszczególnych województwach ze względu na uwarunkowania regionalne

Pod uwagę brane były takie czynniki, jak: potencjał i tradycje gospodarcze lokalnego środowiska, dostępność i mobilność pracowników wysoko wykwalifikowanych, atrakcyjność inwestycyjna regionu (uzbrojone tereny, oferty inwestycyjne, infrastruktura komunalna, itp.); otwartość środowiska przedsiębiorców na współpracę; dostępność do zasobów naturalnych (w tym surowców). Źródło: Benchmarking klastrów w Polsce – 2010 Raport z badania/PARP

 

Klastry na Podlasiu - pojawiają się i znikają

Trudno powiedzieć, ile inicjatyw klastrowych istnieje teraz na Podlasiu. Z badań Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr wynika, że w roku 2007 było ich 10. Rok temu – siedem. Na pewno nie traci na impecie Podlaski Klaster Bielizny – platforma współpracy takich firm jak Kinga, Ava, Kostar, Mat czy Gaja. Działa klaster obróbki metali. Ale już spożywczy czy medyczny zmniejszyły aktywność.

Inicjatorzy 
Wschodniego Klastra Budowlanego

ARH+Architekt, Białystok; Awruk, Ogrodniczki; Budrem Podlasie, Białystok; Budomex Puza, Gołdap; Coral, Białystok, Drewmet, Grabówka; Drewlux, Suwałki; Elrem, Białystok; Ireneusz Kozłowski SA, Białystok; Klaster Mazurskie Okna, Olsztyn; Mat-Pol, Białystok; Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe, Białystok; Pracownia Projektowa PP, Białystok; Prymus Plus, Białystok; Rembud, Suwałki; Unicel, Wasilków i Zeto, Białystok

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie