Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Powraca Młodzieżowy Sejmik Województwa Podlaskiego. Rekrutacja wystartuje 10 października

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Inauguracja III kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego.
Inauguracja III kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego. Anna Augustynowicz/UMWP
Powróci Młodzieżowy Sejmik Województwa Podlaskiego. Zarząd województwa podczas czwartkowego (6.10) posiedzenia przyjął regulamin wyborów i podjął decyzję o rozpoczęciu konkursu na młodzieżowych radnych. Rekrutacja wystartuje 10 października.

Będzie to już czwarta kadencja młodzieżowego sejmiku.

– To gremium jest potrzebne, bo jego funkcjonowanie wiąże się z podnoszeniem wiedzy wśród młodych Podlasian o samorządzie terytorialnym, o zasadach jego funkcjonowania, o możliwościach wpływania na rzeczywistość i zmiany jej na lepsze - mówił marszałek Artur Kosicki. – To jest też kształtowanie postaw obywatelskich, zwiększanie świadomości młodego pokolenia na temat istoty procesów demokratycznych. To wszystko zaprocentuje w niedługiej już przyszłości, kiedy wejdą w dorosłe życie i będą mieli dużo większy wpływ na otaczający świat – dodał.

Kandydatem na radnego może być osoba, która ma nie mniej niż 16 lat i nie więcej niż 21, jest mieszkańcem województwa podlaskiego, bierze aktywny udział w życiu społecznym. Rekrutacja potrwa do 23 października, a ogłoszenie listy radnych IV Kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego nastąpi 20 listopada.

Jak się zgłosić?

Kandydaci zgłoszenia mogą dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego, do którego dołączyć należy potwierdzenie lub oświadczenie o ich działalności w: samorządach uczniowskich szkół ponadpodstawowych, samorządach studenckich, organizacjach pozarządowych, młodzieżowych radach. Kandydat na radnego wypełniony formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami dostarcza osobiście lub przesyła na adres urzędu. Do formularza zgłoszeniowego kandydaci dołączają zgodę na kandydowanie oraz pracę w sejmiku, przy czym w przypadku osób niepełnoletnich zgodę taką wyraża także rodzic lub opiekun prawny; zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez urząd oraz upublicznienie informacji wskazanych w formularzu zgłoszeniowym, przy czym w przypadku osób niepełnoletnich zgodę wyraża także rodzic lub opiekun prawny.

Czym jest Młodzieżowy Sejmik Województwa Podlaskiego?

Młodzieżowy sejmik województwa podlaskiego ma charakter konsultacyjny. Jego celem jest aktywizacja młodzieży szczególnie w zakresie życia obywatelskiego na terenie woj. podlaskiego, podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej struktur samorządowych i aktów prawa miejscowego oraz zasad funkcjonowania organów samorządu terytorialnego. To też promowanie idei samorządności lokalnej, wspieranie udziału młodzieży w budowie społeczeństwa obywatelskiego oraz rozwijanie aktywności obywatelskiej młodzieży regionu.

Inauguracja IV Kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego i pierwsze posiedzenie zaplanowano na 20 grudnia br.

Sprawdź też:Obserwatorium astronomiczne w VII LO w Białymstoku już działa. Uczniowie mogą być bliżej gwiazd (zdjęcia)

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny