Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto 14 regionalnych dań, z których słynie woj. podlaskie. Uwaga, zgłodniejesz!

red.
Składniki: ciasto: 2 szkl. mąki, 2/3 szkl. wody, sól; nadzienie: 20 dkg polędwicy wołowej, 20 dkg baraniego łoju nerkowego, 20 dkg udźca baraniego, czosnek, sól, majeranek, pieprz, 2-3 łyżki rosołu, odrobina cukru. Sposób przygotowania: Z mąki i przegotowanej osolonej wody zarobić ciągnące się ciasto i dokładnie wyrobić (ok. ˝ godz.). Gdy będzie lśniące i sprężyste – wybić je o stolnicę ze wszystkich stron. Przykryć ściereczką, żeby „odpoczęło” (˝ godz.). Mięso obrać ze ścięgien i błon, łój schłodzić. Baraninę i wołowinę drobno pokroić, łój ustrugać na cienkie wiórki. Połączyć z mięsem, wsypać szczyptę cukru i soli. Dodać mielony pieprz, pokruszony majeranek i ząbek czosnku zmieszany z solą. Wyrobić dobrze ręką, dodając kilka łyżek zimnego rosołu. Ciasto rozwałkowywać na cienkie placki stopniowo – aby nie wyschło. Przygotować kuleczki mięsa wielkości orzecha włoskiego. Nakryć je wykrawanym ciastem, owinąć i obcisnąć dookoła palcami. Tak przygotowane kołduny wkładać partiami do gotującego się rosołu, gotować na słabym ogniu od 3 - 5 min. Ciekawostki: Jest to stary przepis przekazywany z dziada pradziada. Kołduny różnią się od innych klusek , bo są gotowane w rosole. Po raz pierwszy publicznie zostały podane na I Oriencie Tatarskim w Sokółce, w 1976 roku. Przepis został udostępniony przez powiat sokólski.
Składniki: ciasto: 2 szkl. mąki, 2/3 szkl. wody, sól; nadzienie: 20 dkg polędwicy wołowej, 20 dkg baraniego łoju nerkowego, 20 dkg udźca baraniego, czosnek, sól, majeranek, pieprz, 2-3 łyżki rosołu, odrobina cukru. Sposób przygotowania: Z mąki i przegotowanej osolonej wody zarobić ciągnące się ciasto i dokładnie wyrobić (ok. ˝ godz.). Gdy będzie lśniące i sprężyste – wybić je o stolnicę ze wszystkich stron. Przykryć ściereczką, żeby „odpoczęło” (˝ godz.). Mięso obrać ze ścięgien i błon, łój schłodzić. Baraninę i wołowinę drobno pokroić, łój ustrugać na cienkie wiórki. Połączyć z mięsem, wsypać szczyptę cukru i soli. Dodać mielony pieprz, pokruszony majeranek i ząbek czosnku zmieszany z solą. Wyrobić dobrze ręką, dodając kilka łyżek zimnego rosołu. Ciasto rozwałkowywać na cienkie placki stopniowo – aby nie wyschło. Przygotować kuleczki mięsa wielkości orzecha włoskiego. Nakryć je wykrawanym ciastem, owinąć i obcisnąć dookoła palcami. Tak przygotowane kołduny wkładać partiami do gotującego się rosołu, gotować na słabym ogniu od 3 - 5 min. Ciekawostki: Jest to stary przepis przekazywany z dziada pradziada. Kołduny różnią się od innych klusek , bo są gotowane w rosole. Po raz pierwszy publicznie zostały podane na I Oriencie Tatarskim w Sokółce, w 1976 roku. Przepis został udostępniony przez powiat sokólski. Pixabay
Popularne podlaskie potrawy i dania, z których słynie nasze województwo. W tym artykule znajdziesz przepis na babkę ziemniaczaną, kartacze, a nawet sękacza. Spróbuj przyrządzić je we własnym domu. Z pewnością Ci się uda!

Podlaskie potrawy i przepisy na nie znajdziesz w naszej galerii

Województwo podlaskie słynie z pysznych dań. Będąc tu koniecznie trzeba spróbować regionalnych potraw takich jak chociażby kartacze, babka ziemniaczana, czy kiszka ziemniaczana. Zobaczcie sami co to za dania:

  • Kartacze (cepeliny) to duże kluski. Ich ciasto zrobione jest z surowych ziemniaków przemieszanych z gotowanymi. Wewnątrz znajduje się farsz z mielonego mięsa. Kartacze podaje się ze skwarkami i smażoną cebulą.
  • Babka ziemniaczana to pieczona potrawa z mielonych ziemniaków, cebuli i boczku. Dobrze smakuje zarówno na świeżo, jak i odsmażana.
  • Kiszka ziemniaczana to pieczone wieprzowe jelito wypełnione ziemniaczanym farszem czasem z kiełbasą lub boczkiem.

Przepisy na podlaskie potrawy znajdziesz w naszej galerii:

ROBERT MAKŁOWICZ POLSKA odc. 39 " U Tatarów " (Robert Makłowicz)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oto 14 regionalnych dań, z których słynie woj. podlaskie. Uwaga, zgłodniejesz! - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny