Podlaskie. Ponad 26 mln zł kosztowała budowa, adaptacja i utrzymanie szpitali tymczasowych. Ilu pacjentów leczyło się w nich?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Szpital tymczasowy na hali UMB. Wojciech Wojtkielewicz
Ponad 26 mln złotych wyniosły budowa, adaptacja i koszty użytkowania dwóch białostockich szpitali tymczasowych. Dodatkowo likwidacja szpitala na hali UMB będzie kosztowała prawie 4 mln złotych. W sumie na szpitale zostanie wydanych co najmniej 30 311 556 zł. W obu placówkach od początku pandemii hospitalizowanych było 694 pacjentów, z czego aż 640 - na Żurawiej (stan na 31 maja).

Szpitale tymczasowe zaczęły powstawać w największych polskich miastach na jesieni ubiegłego roku i miały pomóc w walce z pandemią koronawirusa. Tworzono je w różnych miejscach, w tym m.in. w halach targowych czy sportowych. Adaptacja i przebudowa pomieszczeń, doposażenie, zmiany instalacji wymagały ogromnych nakładów.

Ile kosztowała budowa, adaptacja i użytkowanie dwóch białostockich szpitali tymczasowych? I ilu pacjentów leczono w nich od początku pandemii?

Hala UMB przy ul. Wołodyjowskiego

Koszty i wydatki poniesione na dostosowanie szpitala tymczasowego na hali do wymogów leczenia wyniosły 9 314 402 zł. Koszty związane z użytkowaniem szpitala tymczasowego to 1 317 726 zł. To stan na 31 maja. Dane pochodzą z Ministerstwa Zdrowia.

Na hali stanęło 80 boksów 1-łóżkowych w technologii ścianek działowych gipsowo-kartonowych. Dwa z nich przeznaczono na łóżka respiratorowe. Do każdego boksu i do wydzielonych pomieszczeń hali doprowadzono instalacje m.in. tlenu medycznego, przyzywową oraz systemu monitoringu CCT. Układ pomieszczeń na hali został zmieniony. Przebudowano zaplecze z podziałem budynku na oddzielne strefy czystą i brudną, wraz z niezbędnymi przeróbkami instalacji elektrycznych, teletechnicznych i wodno-kanalizacyjnych. W inwestycję zaangażowanych było kilkanaście firm podwykonawczych.

Przypomnijmy, że obiekt na hali UMB został przekazany decyzją wojewody na szpital tymczasowy na okres 18 miesięcy. Wyposażenie hali sportowej zostało zdeponowane w magazynach wojskowych - gdy pandemia się skończy, wszystko ma wrócić do normy. Koszty związane z przywróceniem do pierwotnej funkcji lokalizacji szpitala tymczasowego obliczone zostały na 3 997 500 zł.

Szpital tymczasowy przy ul. Wołodyjowskiego długo stał pusty. Z założenia mieli tu trafiać pacjenci w lżejszym stanie, gdyż jak podkreślał dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - na hali panują gorsze warunki do leczenia niż w kompleksie przy ul. Żurawiej.

Gdy rozpoczęła się akcja szczepień przeciwko COVID-19, szpital został przekształcony w punkt szczepień. Dziennie przyjmował setki pacjentów. Do momentu wybuchu trzeciej fali pandemii. Wtedy okazało się, że baza łóżek w regionie niebezpiecznie kurczy się i trzeba uruchomić szpital przy ul. Wołodyjowskiego zgodnie z pierwotną funkcją.

Dokładnie 27 marca trafiła tu 88-letnia mieszkanka Białegostoku, która wcześniej leczyła się na COVID-19 w szpitalu tymczasowym przy ul. Żurawiej, a jeszcze wcześniej w innej placówce. Na hali UMB pacjenci leczeni byli do 14 maja. W sumie hospitalizowano tu 54 pacjentów.

Gdy liczba zakażeń zaczęła spadać, szpital ponownie przemianowano na punkt szczepień.

Szpital tymczasowy przy ul. Żurawiej

Koszty i wydatki poniesione na dostosowanie szpitala tymczasowego przy ul. Żurawiej do wymogów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej wyniosły 13 927 438 zł. Półroczne koszty związane z użytkowaniem szpitala tymczasowego to 1 754 490 zł.

Koszty te są wyższe niż w przypadku szpitala na hali UMB, jednak kompleks przy ul. Żurawiej praktycznie cały czas przyjmował pacjentów. Wystartował 10 grudnia 2020 r. i do końca maja 2021 r. hospitalizowano w nim aż 640 pacjentów.

Szpital tymczasowy przy ul. Żurawiej mieści się na dwóch piętrach w budynku E1. Znajduje się tam 90 łóżek zwykłych oraz 16 respiratorowych. To tu trafiali pacjenci w pierwszej kolejności.

Po zakończeniu pandemii szpital dalej będzie służył pacjentom jako klinika pulmonologii. Dodatkowo na parterze ma powstać izba przyjęć i oddział intensywnej terapii z prawdziwego zdarzenia. W budynku powstanie również nowoczesne laboratorium mikrobiologiczne.

Pocovidowa łysina

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monika Wolska

__-Witajcie panowie, mam na imie Monika. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu._ Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: www.cutt.ly/monika89

G
Gość
14 czerwca, 12:38, Gość:

"PIS marnuje pieniądze, zmarnował na tych wydumanych szpitalach...Ortografię wymyslił PIS by ograniczyć naszom sfobodę, naszom demokrację"

Władza generalnie nie tylko jest winna wszystkiemu co złe ale i wszystkiemu co dobre, także nie marudź, oni urodzili się winni ale wybrani. ***** ***

G
Gość
14 czerwca, 11:28, Kosmitka:

Moim zdaniem, powstanie szpitali tymczasowych było bardzo dobrą decyzją.

Rząd PiS i koalicjanci ma u mnie duży plus za ten krok.

A moim zdaniem wszędzie trzeba widzieć plusy, ktoś czuł się bezpiecznie, ktoś skorzystał jako chory, ktoś skorzystania miał okazję zarobić. To tak jak na cmentarzu, wierny widzi same krzyże a ksiądz same plusy. Bawcie się dobrze. Pozdrawiam.

G
Gość
14 czerwca, 10:37, Gość:

dlaczego poranny nie pisze o złodziejstwie u Trzaskowskiego? 15 osób rzekomo zatrudnionych, ale nikt ich nigdy nie widział, a kasa szła na konto złodzieja, ale to tylko 700 tysiecy zł, mała szkodliwośc jeśli dotyczy kogos z PO

Mała "szkodliwość" z PiS też by nie pogardziła.

G
Gość
14 czerwca, 07:03, Gość:

Ile wydano w tym czasie na wojsko, które nie prowadzi żadnej wojny?

Walnijcie się w puste łby a nic nie będzie słychać, tak bardzo są puste.

Do memowania, tylko do tego się nadajecie.

14 czerwca, 07:51, gość:

kontynuując:

Po co straż pożarna ? Przecież nie pali się !

Zgadza się. Strażacy siedzą i czekają aż ktoś się zacznie fajczyć a debiloza poranna liczy ile to kasy się marnuje.

G
Gość

"PIS marnuje pieniądze, zmarnował na tych wydumanych szpitalach...Ortografię wymyslił PIS by ograniczyć naszom sfobodę, naszom demokrację"

G
Gość
14 czerwca, 11:28, Kosmitka:

Moim zdaniem, powstanie szpitali tymczasowych było bardzo dobrą decyzją.

Rząd PiS i koalicjanci ma u mnie duży plus za ten krok.

to prawda, u mnie też mają duzy plus

w
www.Koncerty.Bialystok.pl

Pielęgniarki są słabo wykształcone i zbędne , potrzebujemy więcej lekarzy! Niech się dokształcą!

Są lekarze co zarabiają na Covidzie nawet po 95 000 zł miesięcznie!?

Dyżury w 3 szpitalach, w każdym po 15 000 zł dodatku za ryzyko Covid19 pensje dyżury

Dobra zaszczepiłem się :) I co, teraz koniec z tymi ograniczeniami: chodzeniem w masce, otwierajcie sklepy, szkoły, kina, siłownie, hotele, knajpy, koncerty, galerie :) ? UWAGA! UJAWNIAMY NAJWIĘKSZĄ TAJEMNICĘ! WSZYSCY ZASZCZEPIENI UMRĄ! (Wszyscy niezaszczepieni też umrą, to kwestia czasu, bo wszyscy ludzie prędzej czy później umierają:) „Lockdowny nie są skuteczne” Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców https://youtu.be/WOtfzrjbdmE rzecznikmsp.gov.pl porównanie Hiszpanii z otwartymi szkołami, Szwecji z innymi krajami w tym Polską. www.propolski.pl/dr-basiukiewicz-przedstawil-narodowa-strategie „Wyrzucić maski z przestrzeni publicznej. Zakończyć restrykcje. Myjemy ręce i wietrzymy. Wyrzucić maski z przestrzeni publicznej. Zakończyć restrykcje. Myjemy ręce i wietrzymy”. #AntyCOvid19 #Antymaseczki #StrajkPrzedsiębiorców #LockdownKills #StopKwarantanna. #OtwieraMy :)

Człowiek bez tlenu umiera po 3 minutach, długotrwałe niedotlenienie uszkadza mózg. Dlatego rząd światowy chce, by nawet zdrowi byli chorzy na skutek braku skutecznego leczenia Amantadyną, nieskutecznych szczepionek i przyduszania maskami?

Wolę weganizm=wzmacnia orga(ni)zm! Bez uzależnień, chorób, przestępczości: Testy dają w 30-90% fałszywe wyniki: Zamknęli firmy, zabronili oddychać świeżym powietrzem, zamknęli szpitale przed chorymi, skazali na śmierć przewlekle chorych, zabraniają spotkań, zamknęli dzieci, seniorów w domach, zakładają szmaty na twarz generując choroby i hamując rozwój mózgu. Reset: po bankructwie firm ludzie na zasiłkach, nie będzie własności prywatnej, obywatel będzie własnością państwa, nie będzie rodziny, o dzieciach decydować ma państwo. „Koniec pandemii” nastąpi 31 marca 2025 r. po wdrożeniu nowego niewolniczego systemu zgodnie z planem

Rządowi „doradcy” Simon, Horban, Flisiak przez których „rady” zmarło 40 000 Polaków to także doradcy producenta leku Remdesivir, którym kurację kosztującą 10 000 zł zalecają, zamiast skutecznej kuracji Amantadyną za 10 zł, po której nikt nie umarł, wszyscy wyzdrowieli ?

Podłączenie do respiratora (chociaż zabija 90% chorych) jest drożej płatną procedurą dla szpitala niż podanie tlenu czy przewrócenie chorego na brzuch, by ułatwić oddychanie.

ibialystok.blogspot.com/2021/01/amantadyna.html Zamiast zaplanowanego ludobójstwa wolę weganizm=wzmacnia orga(ni)zm! Bez uzależnień, chorób, przestępczości: Skuteczny przebadany lek Amantadyna kosztuje 10 zł, w przeciwieństwie do nieskutecznych szczepionek zmutowanego wirusa po 1000 zł testowanych w pośpiechu i powodujących skutki uboczne i powikłania, czy respiratory zabijające 90% chorych.

Dziesiątki tysięcy chorych mogłoby nie umrzeć, także z powodu ograniczenia w dostępie do szpitali, nie mają uzasadnienia absurdalne dyktatorskie ograniczenia, zamknięcie gospodarki, szkół, hoteli, gastronomii, bankructwa firm, zadłużenie ludzi. Media wywołujące koronapanike kłamią, władze na całym świecie zawiązały największy w historii spisek przeciwko obywatelom ibialystok.blogspot.com/2020/12/zabojczeszczepionki.html

ibialystok.blogspot.com/2020/11/spisekcovid19.html CZY AMANTADYNA NAPRAWDĘ LECZY COVID-19? Gościem Doroty Łosiewicz jest @marcinwarchol, wiceminister @MS_GOV_PL. https://www.youtube.com/watch?v=cVY8uqjINN4

w
www.i.Bialystok.pl

ibialystok.blogspot.com/2020/11/szpitaletymczasowe.html https://youtu.be/SNTw3CGSHnY?t=1068 „Umieralnie” czy „szpitale tymczasowe”? Duszą was maskami, leczą tlenem? https://youtu.be/SNTw3CGSHnY „Tak można przechowywać zwłoki, nie leczyć ludzi”? Nie lepszy byłoby np. sanatorium, hotel lub akademik? Mają oddzielne pomieszczenia, na hali wszyscy pacjenci będą zarażać się od siebie? Duszą was maskami, leczą tlenem? Światowy rząd (New World Order) dusi ludzi nieskutecznymi na wirusy maskami, zakazując normalnego oddychania (chociaż na plandemię wystarczy zakazać kaszleć i kichać na innych), po czym chce leczyć ludzi….tlenem? Bo procedura z respiratorem jest lepiej płatna, pomimo że zabija? „przedwcześnie podłączają chorych ludzi do respiratorów, niszcząc im w ten sposób płuca. Pacjenci, którzy mogliby być podłączani do innej aparatury, takiej jak CPAP czy BIPAP, są podłączani do respiratorów. A wtedy wysokie ciśnienie tym spowodowane wywołuje u tych pacjentów uraz ciśnieniowy Uraz ten może prowadzić do zgonu.” https://usa.se.pl/szokujace-wyznanie-nowojorskiej-pielegniarki-morduja-pacjentow-aa-9EUZ-cV6K-k1RZ.html

K
Kosmitka

Moim zdaniem, powstanie szpitali tymczasowych było bardzo dobrą decyzją.

Rząd PiS i koalicjanci ma u mnie duży plus za ten krok.

G
Gość

dlaczego poranny nie pisze o złodziejstwie u Trzaskowskiego? 15 osób rzekomo zatrudnionych, ale nikt ich nigdy nie widział, a kasa szła na konto złodzieja, ale to tylko 700 tysiecy zł, mała szkodliwośc jeśli dotyczy kogos z PO

G
Gość
14 czerwca, 07:27, Wacek:

W/g redaktora to dobrze czy to kiepsko że wydano na te szpitale 26 mln ?

gdyby on skorzystał z tego szpital lub jego rodzina to by chwalił...

W
Wacek

Jaki hejt lałby się z opozycji gdyby szpitali tymczasowych nie zrobiono? W/g opozycji cokolwiek strona rządowa nie zrobi to krytykują.

g
gość
14 czerwca, 07:03, Gość:

Ile wydano w tym czasie na wojsko, które nie prowadzi żadnej wojny?

Walnijcie się w puste łby a nic nie będzie słychać, tak bardzo są puste.

Do memowania, tylko do tego się nadajecie.

kontynuując:

Po co straż pożarna ? Przecież nie pali się !

g
gość
14 czerwca, 07:27, Wacek:

W/g redaktora to dobrze czy to kiepsko że wydano na te szpitale 26 mln ?

redaktor zawsze może skorzystać z przewrotnego gotowca:

No ja nie wiem ! Ja tylko pytam !

Dodaj ogłoszenie