MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Polska Misja Medyczna wyśle medyków do pomocy w hajnowskim szpitalu. Są już pierwsze zgłoszenia wolontariuszy

Izolda Hukałowicz
Szpital w Hajnówce otrzyma wsparcie kadrowe z Polskiej Misji Medycznej.
Szpital w Hajnówce otrzyma wsparcie kadrowe z Polskiej Misji Medycznej. Piotr Sawczuk
Polska Misja Medyczna sfinansuje pracę dodatkowych lekarzy, którzy są niezbędni w czasie zwiększonego zapotrzebowania na personel medyczny w szpitalu w Hajnówce. Placówka - obciążona napływem migrantów oraz falą pacjentów z COVID-19 - potrzebuje bowiem dodatkowych rąk do pracy.

Szpital obciążony migrantami i pandemią

Od tygodni do szpitala w Hajnówce trafiają migranci, którzy wymagają pomocy medycznej. To w dużej mierze dzieci. Większość z nich, na szczęście, nie jest w ciężkim stanie, ale są też tacy, którzy wymagają hospitalizacji. Napływ migrantów, ale też miejscowych pacjentów sprawił, że placówka boryka się z dużym obciążeniem. Dlatego Polska Misja Medyczna - pozarządowa organizacja non profit - postanowiła pomóc hajnowskiemu szpitalowi.

- Polska Misja Medyczna zapytała nas, jakiego typu pomocy potrzebujemy - mówi wicedyrektor szpitala w Hajnówce Tomasz Musiuk. - Jeśli chodzi o wyposażenie, to dajemy sobie radę, natomiast brakuje nam ludzi do pracy: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. Polska Misja Medyczna zdeklarowała, że postara się znaleźć medyków chętnych do pracy wolontariackiej w naszym szpitalu. Na pewno taka pomoc byłaby dużym wsparciem i odciążyłaby nas w obecnej sytuacji.

Przeczytaj też:

Do szpitala w Hajnówce od tygodni trafiają bowiem migranci wymagający interwencji medycznej zatrzymani na terenach powiatów objętych stanem wyjątkowym, a także ci, którzy w ostatnich dniach przekroczyli granicę po wyczerpującym oczekiwaniu na pomoc. Placówka jednocześnie nieustannie służy mieszkańcom regionu, jednak zwiększona liczba przyjęć - zwłaszcza osób chorych na COVID-19 - poważnie obciążyła pracą personel, którym dysponuje szpital.

- Po świętach mamy więcej pacjentów zakażonych koronawirusem - przyznaje Tomasz Musiuk. - Obecnie jest ich 56 i ta liczba cały czas rośnie. Dodatkowo mamy kilka zakażonych osób, które są dializowane.

Pierwsze zgłoszenia już są

W sposób szczególny w hajnowskim szpitalu potrzebni są dodatkowi ratownicy medyczni, pediatrzy, interniści i specjaliści chorób zakaźnych. Lekarze-wolontariusze wesprą też pracę podległych szpitalowi gabinetów POZ w Czeremsze i Białowieży. Na razie trwa nabór chętnych medyków.

- Mamy już kilkanaście pierwszych zgłoszeń - informuje Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej. - To lekarze z całej Polski, np. z Poznania czy Krakowa. Zazwyczaj są to osoby, które już z nami współpracowały przy okazji poprzednich misji. Lekarze wolontariusze będą pomagać zarówno migrantom jak i pozostałym pacjentom szpitala w Hajnówce.

Przeczytaj też:

Medycy na miejscu będą pracować w systemie rotacyjnym. Przyjadą na Podlasie w trakcie swoich urlopów, zawrą ze szpitalem umowy wolontariackie, a za pracę otrzymają dietę ze środków Polskiej Misji Medycznej. Organizacja pozarządowa zapewni też medykom noclegi oraz pokryje koszty przejazdu.

- Nie wykluczam, że jeśli osoby te zechciałyby podjąć u nas pracę na stałe, to chętnie je zatrudnimy - deklaruje wicedyrektor hajnowskiego szpitala. - To nie jest tak, że nie dajemy sobie rady i zablokowaliśmy się. To obciążenie jest teraz wyjątkowo duże. Każdego dnia otrzymuję informacje od lekarzy, że potrzebują wsparcia, a ja muszę im odpowiedzieć, że nie mam skąd wziąć dodatkowych rąk do pracy.

Szpital w Hajnówce zwrócił się do wojewody podlaskiego o wsparcie kadrowe oddziałów covidowych.

- Poprosiliśmy o oddelegowanie dwóch osób na oddział zakaźny, dwóch osób na chorób płuc i trzech osób na oddział rehabilitacji. Przyjmiemy też każdą liczbę medyków wolontariuszy. Nawet jeden dodatkowy lekarz i jeden dodatkowy ratownik, którzy podjęliby pracę na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym to duża pomoc. Wsparcie jest też potrzebne na oddziałach covidowych i internistycznych.

Przeczytaj też:

Pomoc dla migrantów napływa z różnych stron

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, której efektem jest wzmożona liczba hospitalizacji migrantów w hajnowskim szpitalu, sprawiła, że placówkę chcą wesprzeć nie tylko organizacje non-profit, ale też zwykli ludzie.

- Zgłaszają się do nas osoby, które chcą nam pomagać - podkreśla Tomasz Musiuk. - Zaczęło się od pomocy materialnej. Ludzie przynosili np. ubrania, ale szybko okazało się, że są to zazwyczaj używane, stare rzeczy, których nie mogliśmy zaproponować naszym pacjentom. Dlatego teraz zawsze prosimy o konsultację, telefon do pełnomocnika do spraw pacjenta z pytaniem, czego aktualnie potrzebujemy. Bo to się zmienia z dnia na dzień. Można też wesprzeć przebywających w naszej placówce migrantów, wpłacając datek na konto podane na naszej stronie internetowej.

Przeczytaj też:

Wesprzyj szpital w Hajnówce

Kontakt do Pełnomocnika ds. Praw Pacjenta Szpitala w Hajnówce: Joanna Troszczyńska–Reyman, tel kont. (85) 682 91 16, e-mail: [email protected].

Konto bankowe szpitala w Hajnówce: PKO BP S.A. ODDZIAŁ W HAJNÓWCE 76 1020 1332 0000 1902 0037 4843.

Zgłoszenia medyków, którzy chcieliby podjąć pracę w szpitalu w Hajnówce przyjmowane są na adres: [email protected]

Polską Misję Medyczną można też wesprzeć poprzez przekazanie darowizny w oficjalnej zbiórce na Facebooku: https://www.facebook.com/donate/426982482475511/4983081055044549

Przeczytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny